Příprava k přijímačkám na poslední chvíli

Příprava na poslední chvíli

PŘÍLOHA: Vše o přijímačkách, testy nanečisto - ZDE

Někteří se připravují na přijímačky již od loňského jara, ale jsou i tací, kteří začali před pár dny. Může se také stát, že po absolvování testů nanečisto objeví problémy tam, kde to nečekali. Přinášíme několik vyzkoušených rad a doporučení, jak se co nejefektivněji připravit na poslední chvíli.

1. První kolo přijímacích zkoušek letos probíhá jednotně v pondělí 18. dubna. Přijímací zkoušky téměř vždy obsahují zkoušku z českého jazyka a matematiky, někdy také z cizího jazyka a všeobecného přehledu. Na stále větším počtu škol používají test obecných studijních předpokladů.

2. Základem přípravy na poslední chvíli je zjistit, kde má vaše dítě největší problémy. Může to být celý předmět nebo jen určitá část (např. geometrie nebo větný rozbor). K takovému rozpoznání se nejlépe hodí právě porovnávací testy (mohou být papírové nebo také v on-line podobě na internetu).

3. Za měsíc je velmi obtížené odstranit naprosto zásadní nedostatky (když třeba vaše dítě o geometrii nemá vůbec ponětí). V takovém případě je lépe doufat ve štěstí a soustředit se na ostatní. Měsíc je naopak dostatečná doba na oprášení, upevnění a zopakování a zacelení menších mezer ve vědomostech.

4. Zjistěte si co nejvíce informací o podobě zkoušky na vámi vybranou školu.

5. Příprava musí být především cílená, systematická a efektivní. Na počátku by měly být jasné cíle přípravy a systém, podle kterého se bude postupovat. Neškodí, když si plán sepíšete. Důležitá je pak volba prostředků tak, aby byl čas využit co neefektivněji.

Studentka

6. Vaše dítě musí mít nějaký pozitivní důvod, proč se učit. Vždy je důležitá pochvala. Nejlepší je, když samo touží dostat se na vybranou střední školu. Výborná je i radost z pokroků. Mohou pomoci také drobné odměny.

7. Příprava by měla být různorodá. Slabá motivace a nuda jsou největšími nepřáteli efektivity. Učení z knihy a sešitu bývá nejnudnější, lepší jsou sbírky příkladů a úloh, sady testů, můžete-li, využijte počítač - on-line testy, internetové kurzy (eLearning).

8. Průběžně kontrolujte postup. Zjistíte, jak je příprava efektivní, můžete pružně modifikovat plán. Navíc je každý pokrok dobrou motivací pro vaše dítě. Pomohou vám opět porovnávací testy.

9. Nepřetěžujte své dítě! Ve všední den jsou dvě hodiny absolutní maximum. Lépe je hodina intenzivní práce než tři hodiny neefektivního vysedávání nad učebnicí. Důležitá je pravidelnost. Mnohem lepší je každý den trochu než mnoho hodin o víkendu. Při intenzivním učení jsou důležité krátké přestávky.

10. Vytvořte svému dítěti podmínky pro studium. Mělo by mít pocit, že čas, který věnuje přípravě, je důležitý a ceněný. Potřebné podmínky nespočívají pouze v tom, že dítě má své pracovní místo, nerušený klid v místnosti apod. Dítěti může narušit pozornost i taková "maličkost" jako vesele a hlučně si hrající sourozenci ve vedlejší místnosti nebo vaše zábava u televize. Fakt, že se jiní baví, v něm může vyvolávat pocity "nespravedlnosti", když od něj ve stejné chvíli chcete, aby se učilo.

11. Rodiče by měli realisticky zvážit, kolik času jsou schopni a ochotni přípravě svého dítěte věnovat a zda to bude efektivní. Pokud čas nemají, měli by hledat pomoc jinde. Na přípravné kurzy je již pozdě. Zbývá dosti nákladné domácí doučování (s rizikem často předem neznámé kvality učitele), výhodné je využít internetových kurzů. Příprava s nimi má řád a je efektivní, její intenzitu lze zcela přizpůsobit požadavkům. Počítač a internet jsou zpravidla pro děti i zábavné. Pro rodiče je důležité, že práce dítěte prakticky nevyžaduje dohled a pokroky se snadno kontrolují.

12. Nejméně jeden den před zkouškou by se již vaše dítě učit nemělo. Na poslední chvíli to nevytrhne. Bude jen nervózní a v hlavě bude mít zmatek.

INTERNETOVÉ KURZY SCIO

Předměty: český jazyk, matematika a obecné studijní předpoklady
Tři verze: pro žáky 5., 6., 7. a 9. tříd a pro uchazeče o studium na VŠ
Rozsah: kompletní pokrytí látky požadované k přijímacím zkouškám (většinou kolem 30 hodinových lekcí)
Cena kurzů: s osobním lektorem: od 570 Kč, bez lektora: od 385 Kč
Termín: kurzy jsou přístupné ihned po připsání platby na účet
Přístup do kurzů: neomezený, kdykoliv i opakovaně
Demo: na www.scio.cz
Objednání: na www.scio.cz nebo na telefonu 234 705 555

ON-LINE TESTY SCIO
Předměty: pro 5. a 9. třídu - český jazyk, matematiku a obecné studijní předpoklady; pro uchazeče o studium na VŠ dalších 8 všeobecně vzdělávacích předmětů
Rozsah: jeden test obvykle na 20 až 30 minut
Cena: 40 Kč za 4 testy, 75 Kč za 8 testů, 140 Kč za 16 testů
Termín: on-line testy jsou přístupné ihned po připsání platby na účet
Demo: na www.scio.cz
Objednání: na www.scio.cz nebo na telefonu 234 705 555

SADY POROVNÁVACÍCH TESTŮ SCIO
Předměty: pro 5. a 9. třídu český jazyk, matematiku a obecné studijní předpoklady; pro uchazeče o studium na VŠ dalších 6 všeobecně vzdělávacích předmětů
Cena: od 185 Kč za sadu 6 testů (2x Čj, 2x Ma, 2x OSP)
Termín: testy expedujeme do 24 hodin po připsání platby na účet
Více informací: na www.scio.cz
Objednání: na www.scio.cz nebo na telefonu 234 705 555

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video