Pokud bude muset policie zasáhnout proti výtržníkům na fotbalovém utkání, bude mít podle zákona, který schválili poslanci, nárok na to, aby jí pořadatel uhradil veškeré náklady. Policie automaticky při všech utkáních na stadionech nebude.

Pokud bude muset policie zasáhnout proti výtržníkům na fotbalovém utkání, bude mít podle zákona, který schválili poslanci, nárok na to, aby jí pořadatel uhradil veškeré náklady. Policie automaticky při všech utkáních na stadionech nebude. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Při výtržnostech na fotbale bude muset pořadatel přizvat policii, řekli poslanci

  • 22
Policie se nevrátí na fotbalové stadiony při všech utkáních. Pořadatel utkání ale bude muset při výtržnostech a v případě ohrožení bezpečnosti diváků dát podnět rozhodčímu k ukončení zápasu. Vyplývá to ze změny zákona o podpoře sportu, který schválili poslanci. Kromě žádosti o ukončení zápasu bude muset pořadatel neprodleně přizvat policii a za zákrok jí potom i zaplatit.

Původní návrh, kteří předložili poslanci ČSSD po loňských výtržnostech při utkání Brna s Baníkem Ostrava, počítal s tím, že policisté budou muset být přítomni při všech utkáních.(o výtržnostech na fotbale v Brně, kvůli nimž poslanci řešili změnu zákona, čtěte zde)

Za odpovědnost by tak už neručili jen pořadatelé, kteří si většinou najímají bezpečnostní agenturu. Ale poslanci původní návrh výrazně upravili. Zákon tak zachovává původní strategii, kterou prosadil bývalý ministr vnitra Ivan Langer z ODS, podle níž policie na stadionech automaticky nebude, jak to bývalo v minulosti.

Pořadatelé ale ve spolupráci s policisty vyhodnotí rizika utkání a na těch nejrizikovějších by se přece jen policie preventivně objevit mohla. Zároveň zákon jasně říká, že když bude muset zakročit na stadionu policie, pořadatel jí musí poté uhradit všechny náklady, které se zjednáním pořádku měla.

"Pokud bude na vybraných zápasech policie přítomna, rozhodně to prospěje k větší bezpečnosti v hledišti, protože zásah bude rychlejší," řekl už dříve šéf fotbalového svazu Ivan Hašek.

Pro úpravu zákona zvedlo ruku 140 ze 158 poslanců. Pravidla pro zajištění pořádku při sportovních akcích jsou tak jedním z mála zákonů, na němž se shodli poslanci bez rozdílu politické barvy.

"Nejedná se jen o fotbal, ale o sport jako celek," prohlásil poslanec Karel Šplíchal z ČSSD, jeden z iniciátorů původního návrhu a zároveň velký fotbalový fanoušek pražských klokanů z Vršovic. "Jako bývalý fotbalista bych chtěl ten návrh také podpořit," prohlásil u mikrofonu ve Sněmovně i poslanec ODS Tomáš Úlehla.

Zákon ještě musí schválit poslanci a potvrdit ho i prezident. V případě, že budou mít výhrady, nemusí ho poslanci do voleb znovu stihnout potvrdit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video