Vláda prosadila schodek rozpočtu 40 miliard, podpořil ji prezident Zeman

  8:10aktualizováno  20:01
Návrh státního rozpočtu na příští rok podpořila Sněmovna v prvním čtení. Kývla tak na schodek 40 miliard korun, který se už nemůže měnit. Rozpočet přišel podpořit prezident Miloš Zeman. Vláda ANO a ČSSD se mohla opřít o podporu KSČM, takže bylo dopředu jasné, že rozpočet Sněmovna podpoří. Opozice kritizovala schodek i nedostatečnou podporu investic.

Prezident Miloš Zeman přišel do Sněmovny podpořit státní rozpočet. (23. října 2019) | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Domnívám se, že návrh státního rozpočtu na rok 2020 vytváří předpoklady pro realizaci vhodných politik, které přispějí ke zvýšení produktivity a posunou potenciál naší ekonomiky. Ať již investicemi do infrastruktury nebo do vzdělání, vědy výzkumu či inovací,“ hájila ve Sněmovně rozpočet ministryně financí za ANO Alena Schillerová.

Prezident Zeman ve svém vystoupení před poslanci, které trvalo asi dvanáct minut, řekl, že má výhrady k podpoře obnovitelných zdrojů energie a k počtu státních úředníků. Vyslovil se také za zrušení daňových výjimek.

„Česká ekonomika má rezervy ve výši tři sta osmnácti miliard korun. Zdroje jsou. Ale tyto zdroje by byly dosažitelné pouze v případě, kdyby byly zrušeny všechny daňové výjimky,“ prohlásil Zeman. Zopakoval, že rozpočet podepíše, což slíbil již při jednání vlády, když jednala o rozpočtu.

Podle šéfa opoziční ODS Petra Fialy se prezident zachoval jako gentleman, když přišel podpořit rozpočtový paskvil. „Ve svém projevu takřka nic neřekl, ale ani se mu vlastně nedivím, chválit na rozpočtu není co. Kdyby měl mluvit pravdu, musel by ho paní ministryni hodit na hlavu,“ napsal na Twitteru Fiala.

23.října 2019 v 10:29, příspěvek archivován: 23.října 2019 v 11:23

Prezident Zeman se dnes paradoxně zachoval jako gentleman, když přišel do Sněmovny podpořit tento rozpočtový paskvil. Ve svém projevu takřka nic neřekl, ale ani se mu vlastně nedivím, chválit na rozpočtu není co. Kdyby měl mluvit pravdu, musel by ho paní ministryni hodit na hlavu

Jediné, co v Zemanově projevu stálo podle exministra financí a šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska za pozornost, bylo to, že prezident doporučil zvýšit daňovou zátěž právnických i fyzických osob o 318 miliard za rok. Kalousek před poslanci řekl tomu, že ani současná vláda něco takového neudělá.

Rozpočet podle něj neobsahuje výdaje na nutné reformy penzí a zdravotního systému a je v něm málo peněz na investice. Navrhl, aby vláda rozpočet přepracovala a snížila navržený schodek o dvacet miliard korun.

„Andrej Babiš kdysi sliboval vyrovnaný rozpočet, ale to se nekoná,“ vyčetl vládě rozpočtový expert Pirátů Mikuláš Ferjenčík. „Rozpočet počíná s ještě neschválenými příjmy,“ prohlásil Ferjenčík.

Bartošek i Stanjura označili rozpočet za šedivý a bez ambicí

„Je to rozpočet šedivý, nudný, bez ambicí,“ řekl šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek.  Za bezbarvý, šedivý a úřednický označil rozpočet i šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Připomněl, jak šla ministryně financí Schillerová šla spolu s premiérem Andrejem Babišem za komunisty, aby vládě pomohli, a řekl, že ho zajímá, co kdo z vlády bude vystupovat 17. listopadu, v den třicátého výročí událostí, které v roce 1989 vedly k pádu komunistického režimu. Dělal si legraci z toho, že to byli komunisté, kdo dokonce původně chtěli o deset miliard nižší schodek než vláda.

Opoziční strany ale nemají dostatečnou sílu, aby to proti spolupracujícímu bloku poslanců ANO, ČSSD a KSČM prosadily.

Prvnímu místopředsedovi ČSSD Romanu Onderkovi připomnělo jednání Sněmovny o schodku rozpočtu název knihy Milana Kundery Monology. „Každý ví dopředu, jak bude hlasovat,“ řekl Onderka. Rozpočet označil za velký kompromis.

Zeman řekl. že nechá zveřejnit svou zdravotnickou dokumentaci

Největší pozornost tak při jednání o návrhu rozpočtu vzbudila sama cesta prezidenta Zemana do Sněmovny. Byla sledovaná i kvůli tomu, že mezi poslance dorazil krátce poté, co strávil několik dnů v pražské Ústřední vojenské nemocnici, podle oficiálního sdělení Hradu kvůli „rekondičnímu pobytu“.

Zeman slíbil, že zveřejní zdravotní dokumentaci. Neuvažuje o abdikaci

„Moje okolí mně teď říká, že vypadám dobře. A já mu odpovídám, že lidský život má tři fáze. Mládí, dospělost a vypadáte dobře,“ řekl Zeman už při příchodu do Sněmovny.

Když odcházel, slíbil, že ve čtvrtek bude zveřejněna jeho zdravotní dokumentace. Mluvil o tom, že ho bolí jen nohy a na dotaz, zda neuvažuje o abdikace, opáčil, že bude ve funkci pokračovat. „To víte, že ano. K vaší radosti,“ řekl novinářům.

Hlavními prioritami rozpočtu jsou podle vlády zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a investice.

Fotogalerie

Důchody vzrostou v průměru o 900 korun a právě výdaj na ně ve výši 509 miliard korun je největším rozpočtovým výdajem.

Podle ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jany Maláčové se při sestavování rozpočtu podařilo odvrátit kolaps některých služeb a faktickou likvidaci dotačních programů v sociální oblasti.

V prvním čtení Poslanecká sněmovna schvaluje jen základní čísla rozpočtu. Příjmy státu by podle vládního návrhu měly příští rok činit téměř 1,58 bilionu korun, výdaje pak 1,62 bilionu korun.

Komunisté označili rozpočet za „pragmatický kompromis“

Komunisté kývli Babišovi na čtyřicetimiliardový schodek, i když původně požadovali nižší. „Nepovažujeme rozpočet za úžasný ani levicový, ale v podstatě za pragmatický kompromis,“ řekl rozpočtový expert komunistů Jiří Dolejš. Rozpočet podle něj plní politické priority vlády i priority komunistů v tolerančním patentu vůči vládě.

Babiš, který se jednání o rozpočtu nezúčastní kvůli cestě do Japonska, se kvůli tomu, aby měl zajištěné hlasy pro rozpočet, musel vypravit i na jednání širšího vedení KSČM. K tomu ještě musel šéfovi komunistů Vojtěchem Filipem kývnout na to, že do zdravotnictví půjde o 4,9 miliardy korun navíc.

Při dalším projednávání rozpočtu, když bude schválena výše plánovaných příjmů, výdajů i schodku, budou moci poslanci už jen navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Před pražským magistrátem se objevily nápisy proti vizuálnímu smogu

Před dnešním jednáním pražského zastupitelstva se u budovy magistrátu na Mariánském náměstí objevily nápisy s hesly...

Neznámý vojín po vzoru Karla Kryla. Studenti lákají na muzikál k revoluci

Studenti pedagogické fakulty Karlovy univerzity připravili k 30. výročí Sametové revoluce vlastní muzikál Neznámý...

Zrušit a vyhladovět se nedáme. Senátoři si připomněli 30 let svobody

„Nenechme se zastrašit slovy o vyhladovění a zrušení,“ apeloval na senátory a senátorky předseda horní komory...

Duchovní vylezl na lešení, aby sloužil mši ve třiceti metrech nad zemí

Přímo v nejvyšším patře lešení postaveného kolem hlavní věže chrámu sv. Olgy ve Františkových Lázních se konala...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.

Najdete na iDNES.cz