Pavel přijal Středulu. Jednali o zvažovaných změnách daní, penze nestihli

  • 33
Prezident Petr Pavel se v pondělí sešel se šéfem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefem Středulou, který představil Pavlovi postoj odborů ke změnám daní a penzí. Středula také prezidenta požádal o setkání s předsedy a předsedkyněmi všech tří desítek svazů, které centrála zastřešuje.

Jednání prezidenta Pavla se šéfem ČMKOS Josefem Středulou trvalo více než hodinu. „S panem prezidentem jsme rozebírali zejména aktuální situaci, minimální mzdu, návrhy vlády, inflaci a komunikaci vlády s odbory,“ uvedl Středula. „K tématu penzí jsme se nedostali,“ dodal.

Jednání tripartity se bude nově účastnit i zástupce prezidentovy kanceláře. Odbory to vítají, řekl Středula. Podle něj by měla pokračovat i jeho případná setkání s prezidentem. Konat by se měla podle potřeby. Předseda ČMKOS uvedl, že pracovníci prezidentovy kanceláře budou hledat formát schůzek.

Středula požádal prezidenta Pavla o setkání se všemi předáky.„Panu prezidentovi jsem nabídl, že bychom se s ním rádi sešli všichni předsedové a předsedkyně odborových svazů, abychom probrali aktuální situaci.

„V některých tématech se určitě shodujeme, že ta situace je vážná. Například ta komunikace je velice nepříjemná z pohledu vlády. Může to vést k eskalaci. Setkání s námi může vést k tomu, že můžeme říct vlastní pohled na situaci v ČR, k tomu, co tady hrozí,“ uvedl Středula.

Odbory Pavlovi poslaly už své stanovisko k mimořádné červnové valorizaci důchodů. Vláda prosadila kvůli vysokým výdajům nižší přidání. Odboráři to kritizovali, postup označili za protiústavní. Konfederace považuje za zásadní problém vysokou inflaci. Navrhovala zastropování cen. S návrhy změn DPH, o nichž informovala média, odbory nesouhlasí.

„Ten návrh může zvednout inflaci až o sedm procentních bodů, což je nevídané nebezpečí. Jen to potvrzuje slova kritiků, kteří říkají, že návrh je proinflační,“ uvedl Středula. Podle odborů jsou ale změny daní a odvodů nutné, podíl skupin plátců by se měl přehodnotit a daňový mix upravit.

„Otázka daňové soustavy se musí řešit. Změny, které proběhly od 1. ledna 2023 způsobily minus 60 mld Kč. Je potřeba situaci napravit, debatovat, jaký bude podíl mezi jednotlivými daňovými plátci,“ míní Středula. „Musí se otevřít debata o daňovém systému, nikoli pouze o jednotlivých daních,“ dodal.

Proti reformě penzí protestovali odboráři z celé republiky na konci března před sídlem vlády.

Odboráři v březnu vyzvali kabinet, aby začal s politiky všech stran, s odbory a zaměstnavateli diskutovat o „možných úpravách důchodového systému za účelem jeho konsolidace“.

Předáci požadují dřívější důchod bez krácení pobírané částky pro profese z takzvané třetí a čtvrté kategorie. Týkalo by se to asi 400 000 lidí.

Pryč s vládou, žádali odpůrci pozdějších důchodů. Pískali ale i na Babiše

Odbory žádají, aby se kabinet „zdržel strašení a přestal vypouštět balonky“. Vláda podle nich musí přijmout „spravedlivou daňovou reformu“ bez dopadu na seniory, rodiny či chudé.

Zrušení superhrubé mzdy považují odboráři za chybu, vládní strany ji podle nich mají napravit. Vláda má také hájit české zájmy v Evropské unii tak, aby opatření neničila domácí průmysl. Vést má sociální dialog.

Odbory žádají zvýšení minimální mzdy v létě o tisíc korun. A v lednu znovu

Středula se sám ucházel o prezidentskou funkci, před prvním kolem se ale kandidatury vzdal a podpořil Danuši Nerudovou, která nakonec skončila na třetím místě.

Vymezil se tehdy proti Pavlovi i proti jeho soupeři ve druhém kole Andreji Babišovi kvůli jejich komunistické minulosti. Po volbách Pavlovi pogratuloval ke zvolení a uvedl, že doufá v to, že se Pavlovi podaří co nejdřív zahladit příkopy ve společnosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video