Premiér soudí, že ODS nemá důvod vypovědět opoziční smlouvu

- Premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman vyhoví výzvě ODS, se kterou je jeho strana spojena takzvanou opoziční smlouvou, o společnou schůzku. Ta se podle Zemana takřka s určitostí uskuteční příští týden. Premiér je však přesvědčen, že ODS, které se nelíbí současná situace v zemi, nemá důvod vypovědět opoziční smlouvu. Pokud by se tak stalo, zahájila by sociální demokracie okamžitě jednání s ostatními stranami.

"Přijali jsme pouze s určitým úsměvem informaci, že jedním z důvodů pro toto jednání má být pokračující ekonomická stagnace v České republice," řekl Zeman. Vysvětlil, že v tuzemsku nastává mírné oživení, což podle něho potvrzují ekonomické ukazatele.

ODS vyzvala ČSSD k jednání
Občanská demokratická strana, nespokojená se současnou politickou situací, vyzvala ČSSD, s níž je spojena opoziční smlouvou, k jednání. Předseda ODS Václav Klaus soudí, že by se strany měly sejít už během příštího týdne.

"Jsme přesvědčeni, že přišel čas k zásadnímu obratu, a proto vyzýváme ČSSD k jednání podle článku deset opoziční smlouvy," citoval Klaus z prohlášení grémia ODS.

Desátý článek opoziční smlouvy:

X.
"Tato smlouva je vypověditelná v případě porušení jakéhokoli bodu této smlouvy. V případě, že jedna ze stran dospěje k názoru, že smlouva není podstatných způsobem plněna a že vznikají důvody pro její vypovězení, požádá o svolání smírčího řízení, na které každá ze stran deleguje tři zplnomocněné zástupce. Cílem smírčího řízení je dospět k řešení sporné situace při zachování platnosti smlouvy. Návrhy na řešení vzniklé ve smírčím řízení projednají příslušné orgány obou politických stran, které přijmou konečný závěr, se kterým seznámí v prvé řadě druhou smluvní stranu."

Místopředseda ČSSD Vladimír Špidla tlumočil názor celého výkonného výboru, který o tomto víkendu zasedá, když uvedl, že Klaus má na jednání právo. Popřel však důvody, které ho k tomu měli vést.

“ODS má podle článku 10 možnost vyvolat jednání kdykoli se jí zachce, odmítám však že by česká ekonomická situace stagnovala a kvůli tomu by bylo nutné vypovídat smlouvu,” uvedl Špidla.

ODS podle Klause sepsáním opoziční smlouvy přijala řešení, které jako jediné umožňovalo po volbách stabilizovat politickou situaci. "Zamýšlená stabilita je však stále méně stabilní," konstatoval

Ohlasy na výzvu ODS

Premiér Miloš Zeman: "Je vždy zapotřebí, jednání je užitečné a jsem ochoten kdykoli jednat."
Předseda KDU-ČSL Jan Kasal: "Důvodem tohoto jednání může být snaha, aby se Miloši Zemanovi vytvořil prostor pro určité personáloní změny ve vládě."
Předseda US Jan Ruml: "Tyto dvě strany už předvedly takové veletoče, že až konkrétní skutek nás může přesvědčit o tom, že se něco změnilo."
Místopředseda ČSSD Vladimír Špidla:
ODS má podle článku 10 možnost vyvolat jednání kdykoli se jí zachce, odmítám však že by česká ekonomická situace stagnovala a kvůli tomu by bylo nutné vypovídat smlouvu."
.

Právě podpis pod opoziční smlouvu vede podle Klause jeho stranu ke zvýšenému pocitu odpovědnosti. "Země je v situaci, kdy narůstá nespokojenost veřejnosti, kdy hrozí pokračování stagnace hospodářství a kdy dochází ke zvyšování síly a zpupnosti komunistů," uvádí se v prohlášení užšího vedení ODS.

Viníkem současné situace je podle vedení ODS sociálnědemokratická vláda. "Je to způsobeno zejména tím, že sociální demokraté vládnou špatně," soudí grémium.

Na tiskovou konferenci sice přišli všichni členové grémia, ale nikdo z nich neupřesnil, co vlastně ODS touto výzvou zamýšlí. Uvedli pouze, že Klaus je pověřen, aby při nedělním jednání s prezidentem Václavem Havlem stanovisko strany podrobněji vysvětlil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video