Michal Pohanka měl osobní problém s hlasováním o radaru - je jeho odpůrce, hlasovat ale měl s vládou pro jeho výstavbu.

Michal Pohanka měl osobní problém s hlasováním o radaru - je jeho odpůrce, hlasovat ale měl s vládou pro jeho výstavbu. | foto: David Port

Přeběhlík Michal Pohanka složil mandát, posílí tím ČSSD

  • 919
Poslanec Michal Pohanka se rozhodl složit mandát. ČSSD tak znovu ve Sněmovně získá hlas, o který přišla jeho přeběhnutím. Nahradit ho má Irena Kočí.

"Dnes mi volal a oznámil mi, že skládá mandát. Přesné datum neřekl, neřekl ani důvody," sdělila MF DNES nová poslankyně Irena Kočí s tím, že se s ním zná osobně, ale nechce spekulovat, proč odešel. "Měl to udělat už dávno," řekla.

Kočí je připravena mandát převzít, jak nejdříve to půjde, aby mohla už příští týden hlasovat pro zrušení poplatků. "Jsem dlouholetá členka ČSSD, budu hlasovat proti radaru, a pokud se bude hlasovat o nedůvěře vládě, tak pro nedůvěru," řekla.

Rozhovor s Michalem Pohankou

Topolánek mě přemlouval, ať neodcházím

Právě téma radaru bylo pro Pohanku osobně složité. Sám je jeho dlouhodobým odpůrcem, ale pro vládu, se kterou dosud coby nezařazený přeběhlík hlasoval, je to jedna z klíčových záležitostí. Složením mandátu se tak hlasování vyhnul.

Irena Kočí
Michala Pohanku nahradí mezi poslanci Irena Kočí z Moravského Krumlova

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek v tom vidí správný postup. "Pro stranu to znamená, že bude mít opět 71 křesel ve Sněmovně, a věřím, že do konce volebního období tohle číslo ještě není konečné," sdělil Hašek.

Šéf sociální demokracie Jiří Paroubek zprávu také uvítal. "Poměry se zvolna vrací k tomu, jak byly po volbách," sdělil iDNES.cz.

vizitka ireny kočí

Narodila se 17. září 1955.
Vzdělání získala na gymnáziu v Moravském Krumlově a střední ekonomické škole v Brně.
Pět let je ředitelkou Domova s pečovatelskou službou v Moravském Krumlově, předtím pracovala ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně na oddělení bezpečnosti a krizového řízení.
Do ČSSD vstoupila v roce 1998, je předsedkyní místní organizace strany v Moravském Krumlově a členkou okresního výkonného výboru strany ve Znojmě. Dále je členkou krumlovského zastupitelstva a rady města. V letošních krajských volbách ji lidé zvolili do zastupitelstva Jihomoravského kraje.
Je dvaatřicet let vdaná, s manželem má dvě dospělé děti. Syn je akademický malíř, dcera učitelka.
(zdroj: ČTK)

"Je třeba ocenit krok Michala Pohanky, který je krokem možná časově opožděným, ale o to významnějším, učiněným v době, kdy Českou republiku čekají nelehké úkoly, které současná vláda objektivně už nemá sílu řešit a vyřešit. Chybu je možné stále napravit. A proto ČSSD znovu vyzývá poslance Miloše Melčáka, Petra Wolfa i Evžena Snítilého, aby následovali Pohankova příkladu a rezignovali," dodal v prohlášení.

Pohankův odchod naopak přidělal starosti koalici. Oslabuje totiž její už tak těsnou hlasovací většinu ve Sněmovně. Místopředseda ODS a ministr zemědělství Petr Gandalovič připouští, že to může způsobit problémy. "Jistě to znamená složitější situaci při prosazování zákonů," sdělil. Podle něj nikdo z jeho stranických kolegů o Pohankově záměru nevěděl.

"sedm nezařazených"

Levice (ČSSD a KSČM) dá nyní v dolní komoře dohromady 97 z 200 zákonodárců. Ani koalice nemá oficiálně většinu. Ve frakcích vládních stran je 96 poslanců. S prosazováním návrhů vládě pomáhají právě nezařazení.
Jejich počet se snížil na sedm - v poslaneckém klubu zelených už není Věra Jakubková s Olgou Zubovou, kolegy z ODS opustili Jan Schwippel a Juraj Raninec. Poslanci ČSSD nemohou počítat ještě s Petrem Wolfem, Milošem Melčákem a Evženem Snítilým.

Pohanka odešel z ČSSD po volbách 2006

Vyjádření Michala Pohanky se zatím nepodařilo získat. Do Sněmovny nicméně dorazil notářský zápis o jeho rezignaci.

Pohanka byl členem ČSSD. Po volbách v roce 2006, které skončily patem, se rozhodl podpořit vládní koalici spolu s dalším tehdejším sociálním demokratem Milošem Melčákem.

S lídry trojkoalice uzavřeli dohodu o toleranci. Melčáka ČSSD ze svých řad vyloučila, Pohanka z ní sám vystoupil.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video