Kdo konkrétně mezi „rychlostudenty“ patří, komise údajně nemůže prozradit. Podle předsedkyně Dvořákové jde ale o známá jména z politiky, úřadů, justice a byznysu. Ilustrační foto.

Kdo konkrétně mezi „rychlostudenty“ patří, komise údajně nemůže prozradit. Podle předsedkyně Dvořákové jde ale o známá jména z politiky, úřadů, justice a byznysu. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Práva v Plzni šla vystudovat i za dva měsíce, fakultě hrozí trestní stíhání

  • 514
Kontrola na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni odhalila, že někteří studenti získali magisterský titul za pouhé dva měsíce. Jak k tomu došlo a zda za tím stála korupce, bude zjišťovat akreditační komise. Ministerstvo školství zároveň zvažuje podání trestního oznámení.

Na netradičně krátké studium na právech upozornily Hospodářské noviny. Poukazují na to, že za méně než předepsaných pět let, po které trvá řádné magisterské studium, titul získaly až stovky lidí.

Co spojuje Řápkovou s Grossem?

Oba mají titul, ale práce se záhadně ztratily

Podle šéfky komise Vladimíry Dvořákové se objevili i takoví studenti, kteří vystudovali během letních prázdnin. Oficiálně na školu nastoupili v průběhu června a v srpnu už měli po státnicích i po obhajobě diplomové práce. "Je to vážně hodně podezřelé," řekla deníku Dvořáková.

Případem se kromě akreditační komise začalo zabývat i ministerstvo školství. "Ministerstvo v současné době analyzuje celou situaci z právního hlediska a vyhodnocuje, zda jsou dány důvody pro podání trestního oznámení v souvislosti s tzv. atypickými studenty a neúměrně krátkou dobou jejich studia," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Nové zjištění tak dál živí podezření, že v Plzni bylo celé roky možné si titul koupit a že někteří "studenti" se honosí diplomem fakulty, na kterou ve skutečnosti nikdy nechodili.

Kdo konkrétně mezi "rychlostudenty" patří, komise údajně nemůže prozradit. Podle předsedkyně Dvořákové jsou to ale známá jména z politiky, úřadů, justice a byznysu.

Studentů, kteří školu absolvovali bleskově rychle, mají být stovky, ti, co studovali jen naoko, se dají počítat v desítkách.

Nový děkan fakulty, exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, zatím nechce ke zjištěním komise říkat nic bližšího. "Budu čekat na celkové výsledky," prohlásil. Už dříve však přislíbil, že systém studia změní.

Titul by mohl zpětně odebrat snad jen soud

Ministerstvo školství zároveň upozorňuje, že co se týče zpětného odebírání vysokoškolských titulů, zákon o vysokých školách ve svém současném znění nic takového neumožňuje.

"Pokud by nastala hypotetická situace a soud by rozhodl, že se v případě konkrétního studenta jednalo o podvod či jiné porušení zákona, bylo by na místě znovu posoudit možnost zpětného odebrání titulu. Nikoli však na základě školské legislativy, protože ta nic podobného neumožňuje. Ministerstvo školství by tedy v tomto případě již bylo ‘mimo hru’," řekla iDNES.cz Böhmová.

Ministerstvo zvažuje, že by zpětné odebírání titulů zahrnulo do reformy terciárního vzdělávání. Z právního hlediska je ale tato problematika značně komplikovaná.

"Například není jasné, kdo by tituly mohl odebírat - nejspíše soud. Proto uvažujeme spíše o prevenci, hlavně vysoké školy by si měly tyto věci hlídat, protože ony tituly udělují a po kauze Západočeské fakulty v Plzni snad již všichni chápou, že takový hazard s dobrým jménem školy je škodlivý pro její pověst," dodala Böhmová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video