Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Do restaurace Šeberák opět přišli lidé. O víkendu se chystá otevřít další bar

  13:12aktualizováno  16:18
Do pražské restaurace Šeberák v pátek opět dorazili lidé. Podnik se poprvé otevřel navzdory zákazu již ve čtvrtek. Policisté proto rozdali pokuty za 4 000 korun. Otevření restaurace odsoudil také ministr zdravotnictví Jan Blatný. V Uherském Brodu v sobotu plánuje otevřít navzdory opatřením Bar Restart. Ten v prohlášení vyhlásil odpor formou občanské neposlušnosti.

S postupujícím časem ochota lidí nosit roušky klesala. Během roku se zavíraly restaurace i bary, omezené byly trhy. V listopadu některým provozovatelům došla trpělivost a i přes zákaz otevřeli. Na Šeberáku v Praze přišel k výčepu na jedno i Predátor. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Majitel restaurace Šeberák Jakub Olbert opět otevřel svou restauraci. Podle informací iDNES.cz v ní bylo přibližně 15 lidí a další přijížděli. Na místě jsou i policisté, kteří postupně hosty, dočasné „zaměstnance“, legitimovali. Odpoledne je vykázali ven a hovořili i s provozním. Ten uvedl, že pro dnešek restauraci uzavře. Policie oznámila jednání provozovatele podniku i přítomných hostů správnímu úřadu.

„Dovedly mě k tomu chybné kroky vlády a našich představitelů. Ve středu nebo ve čtvrtek nám oznámili, že v neděli nám řeknou, jestli v pondělí budeme otevírat. Takto provozy nefungují. Zoufalí lidé dělají zoufalé činy,“ zdůvodnil majitel Olbert otevření restaurace pro iDNES.tv.

Ocenil profesionalitu policistů. „Mě i kolegu vzali na výslech, kde jsme byli poučeni o svých právech a co jsme porušili. Byl to profesionální zásah,“ prohlásil. Od pátečního rána se podle jeho slov u restaurace střídají hlídky státních i městských policistů.

Jedním ze zákazníků restaurace byl i Jaroslav Kříž. „Postihu se nebojím,“ prohlásil a dodal, že policie se ke všem chovala hezky a slušně. „Chápala naše důvody, chápala důvody toho, že stát lidem vzal možnost živit jejich děti, platit hypotéky a nedal jim žádnou náhradu, která by byla tak rychlá, aby tohohle mohli občané dosáhnout,“ uvedl. 

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Olbert informaci o tom, že otevře, vyvěsil na facebookové stránky. Poprvé pustil zákazníky dovnitř ve čtvrtek. „Omlouvám se všem, kteří jsou přesvědčeni, že naše hostinské služby jsou také rizikové pro přenos chřipky. Já už dále čekat nemohu. Doufal jsem, že mí představitelé vědí, co činí. Ale není tomu tak,“ uvedl.

Na místě nakonec museli zasahovat policisté. Ti návštěvníky upozornili na to, že porušili vládní nařízení. 

„Hlídky udělily osm příkazů na místě v celkové výši čtyři tisíce korun. Zbylé přestupce pak oznámili příslušnému správnímu orgánu k dořešení,“ uvedl mluvčí policistů Jan Rybanský. 

„V souvislosti s restaurací v Kunraticích jsme už včera osoby na místě poučili, že pokud se bude jejich jednání do budoucna opakovat, například dnes, tak samozřejmě budeme na místě a budeme postupovat obdobně jako včera,“ doplnil pro iDNES.cz Rybanský. 

Otevřenou restauraci okomentoval také ministr zdravotnictví Jan Blatný. „Otevření restaurace Šeberák považuji za políček všem slušným lidem, kteří dodržují platná opatření, a pomáhají nám tak bojovat se současnou epidemickou situací. Znevažování nastavených pravidel není hrdinství,“ uvedl na Twitteru svého resortu. 

O víkendu se otevře bar v Uherském Brodu

Na Facebooku Restaurace a sportovní areál Šeberák se však objevila informace, že o víkendu plánuje otevřít i Bar Restart v Uherském Brodu. 

V místě baru je také stánek, kde mohou zájemci podepisovat petici Občanského odporu. Podle stránek manifest.cz jde pravděpodobně o petici, ve které se souhlasí se vznikem politcké strany Občanský manifest. 

„V sobotu otvíráme bar s příznačným názvem Restart, jelikož už nadále nehodláme poslouchat tato absurdní nařízení vlády, které zdůvodňují obrovským celostátním podvodem s názvem covid 19 a vyhlásili jsme občanský odpor formou občanské neposlušnosti,“ napsal odpovědný vedoucí baru Tomáš Weintritt. 

Ten odmítl odpovědět na další otázky redakce iDNES.cz s tím, že média podle něj vytrhávají věci z kontextu. „S vámi se vůbec bavit nebudu, svá vyjádření a svá slova si natočím na video a uveřejním si ho podle pravdy,“ řekl. 

Weintritt zveřejnil na Facebooku také „Vyhlášení občanského odporu formou občanské neposlušnosti“. Dokument se odkazuje na Listinu základních práv a svobod. 

„Tímto prohlášením otevírá Bar Restart vnitřní i venkovní prostory pro občany ČR, aby mohli projevit svou svobodnou vůli a zřizuje petiční místo, kde může každý občan ČR vyjádřit svým podpisem podporu petice Občanského odporu,“ píše se v něm. 

Jenže podle právníka Davida Šupeje z AK Sedlakova Legal je vyhlášení  občanského odporu formou občanské neposlušnosti v rozporu s právem a usneseními vlády. 

„I když z lidské stránky máme pro obtížnou situaci provozovatelů pochopení, právně je situace podle našeho názoru jasná. Žádné provozovny, tedy bary, restaurace, obchody, které jsou na základě usnesení vlády z 20. 11. 2020 uzavřeny, se nemohou z vlastního rozhodnutí otevřít, a to ani z důvodu projevení občanské neposlušnosti,“ uvedl s tím, že pokud tak učiní, hrozí podnikům sankce. 

„Samotný institut občanské neposlušnosti dle článku 23 Listiny, na který se v proklamaci autoři odvolávají, je potřeba chápat skutečně restriktivně v tom smyslu, že by bylo možné ho využít pouze ve zcela výjimečných a krajních případech ohrožování fungování základních institucí státu. Uzavření provozoven kvůli celosvětové pandemii podle našeho názoru tímto výjimečným případem není,“ dodal. 

Místo hospody a baru prodejna

Některé provozovny přišly s jiným řešením - udělat ze sebe prodejnu. Jenže i na to majitelé podniků doplácí. O tom ví i své spoluzakladatel a spolumajitel Vinografu Jan Horešovský.

„Navštívila nás policie. Na udání pochopitelně. Že prý do provozovny vstupují lidé dovnitř. Bude se to řešit na právním oddělení. Ano, vstupují. Vystěhovali jsme restauraci, abychom zřídili obchod, mohli lidem prodávat co potřebují a tedy i žít. Máme na maloobchod i živnost,“ uvedl na Twitteru. 

Na začátku listopadu objevili strážníci otevřenou hospodu i v Pardubicích. Uvnitř sedělo u piva několik lidí s otevřenými účty, provozovatel tvrdil, že všichni v budově, kde se hospoda nachází, bydlí. Celkem bylo zadrženo osm lidí. Provozovateli podniku nyní hrozí pokuta až tři miliony korun.

Česko v pondělí přešlo do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Změna přinesla drobné rozvolnění některých opatření pro divadla, autoškoly, a stejně tak i pro restaurace. Ty ovšem stále musí zůstat zavřené, změna jim pouze umožnila provozovat výdejní okénka až do 23:00, tedy o dvě hodiny déle než v pátém stupni.

Proti­epi­de­mi­cký
systém
STUPEŇ
1
STUPEŇ
2
STUPEŇ
3
STUPEŇ
4
STUPEŇ
5
Rizikový index 0-20 21-40 41-60 61-75 76-100
Ochrana nosu a úst -
Hromadné akce ve vnitřních a venkovních prostorech -
Svatby, pohřby a bohoslužby -
Návštěvy ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb -
Omezení volného pohybu osob -
Omezení provozu orgánů veřejné moci a správních úřadů -
Poskytování ubytovacích služeb -
Školství -
Sportovní soutěže -
Rekreační sporty -
Bazény, wellness centra -
Kultura -
Muzea, galerie -
Hrady a zámky, památky -
Knihovny -
Herny, kasina, sázkové kanceláře -
Provozovny stravovacích služeb -
Konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech -
Nákupní centra -
Maloobchod -
Ostatní služby s provozovnou -
Podnikatelské subjekty - výrobní a skladové provozy -
Podnikatelské subjekty - kancelářské a ostatní provozy -
Lázně -
Vězeňství -
Nezbytnost vyhlášení nouzového stavu -
Kontrola dodržování opatření -
Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Hnilička se kvůli oslavě vzdá mandátu poslance. Faltýnek tomu unikl

Milan Hnilička kvůli účasti na oslavě v hotelu rezignuje na mandát poslance. O setrvání ve své další funkci vládního...

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

Obchody s potřebami pro děti v úterý otevřou, očkovat se bude i v hale O2

Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu o třicet dnů, do 21. února, sdělil iDNES.cz premiér Andrej Babiš....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nouzový stav pokračuje až do 14. února, ve Sněmovně prošel návrh KSČM

Poslanci kývli na prodloužení nouzového stavu do 14. února, vládě opět pomohla KSČM. Před hlasováním šéf poslaneckého...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Charita musela odevzdat obálky s desetitisíci korunami. Chyběl dárcův vzkaz

Zaměstnanci Oblastní charity Havlíčkův Brod nalezli ve dvou poštovních schránkách organizace neoznačené obálky s...

Česko zasáhla sněhová kalamita. Sněžení se odpoledne přesune na východ

Sníh komplikuje dopravu hned v několika krajích. Kvůli silnému sněžení jsou obtížně sjízdné některé silnice v Plzeňském...

Hnilička už není poslanec, v čele Národní sportovní agentury má podporu ANO

Jen rezignace Milana Hniličky na poslanecký mandát nestačí, měl by skončit i v čele Národní sportovní agentury, říkají...

Volný si vyžádal advokáta na jednání výboru, který řeší jeho potyčku s kolegy

Trest pro poslance Lubomíra Volného, který ve Sněmovně napadl místopředsedu dolní komory parlamentu Tomáše Hanzela, pak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...