Pozemkový fond šel na ruku lidovcům

  0:01aktualizováno  0:01
Pozemkový fond, do roku 1998 ovládaný členy KDU-ČSL Josefem Luxem a Karlem Machem, dával vydělat miliony korun firmě Informex Group, kterou založili a vedli jejich straničtí kolegové. Fond bez výběrového řízení v minulých letech přihrál teplické poradenské firmě Informex vymáhání pohledávek. Společnost z nesplacených a následně vymožených dluhů těžila provize.

"Nemůžu říct, že bych o tom nevěděl, ale je to už pět nebo šest let," uvedl v pátek bývalý lidovecký ministr obrany Antonín Baudyš, který do krachu Informexu v roce 1999 působil jako předseda jejího představenstva.

Jak firma Informex pracovala, dokládá následující případ: podnikatel a majitel později zkrachovalého H-Systému Petr Smetka nezaplatil Pozemkovému fondu téměř 119 milionů korun za pozemky, jejichž prodejem fond v únoru 1996 pověřil Smetkovu firmu 1. ČARS. Když fond zjistil, že si Smetka peníze za pozemky nechal, najal si v listopadu 1996 jako vymahače Informex Group.

Té se podařilo v průběhu dvou let z 1. ČARS peníze dostat. Získala za to pět milionů jako provizi. MF DNES tyto souvislosti odhalila poté, co se dostala k obžalobě na podnikatele Petra Smetku, který v současnosti čeká na soud.

Informex Group vznikl v roce 1994 z firmy Informex, s. r. o. V obou společnostech hrál klíčovou roli jejich zakladatel, tehdejší teplický radní za KDU-ČSL Ondřej Trübenekr. Posléze se členy vedení kromě Antonína Baudyše stali další místní lidovci, František Růžička a Jan Ševčík.

Mezi zakladateli Informexu byl kromě jiného někdejší poradce Josefa Luxe (z titulu ministra zemědělství pod něho spadal Pozemkový fond) Antonín Moravec, majitel zkrachovalé Kreditní a průmyslové banky. V dozorčí radě Informexu postupně usedli i zástupci ODS a ODA.

"Obrátil jsem se na ně, protože jsem jim věřil a věděl jsem, že něco umějí," říká Antonín Baudyš. Víc to odmítá komentovat. Proč roli vymahače pro Pozemkový fond sehrála firma spřízněná hlavně s KDU-ČSL, není nikdo schopen vysvětlit.

"Nepamatuji si to. Je to dávno," řekl nynější šéf a tehdejší místopředseda Pozemkového fondu Josef Miškovský, rovněž člen KDU-ČSL. Mluvčí fondu Michal Bureš pouze uvedl, že o spolupráci s Informexem rozhodl výkonný výbor fondu. "Firma nebyla vybrána výběrovým řízením, protože pozemkový fond tuto povinnost ze zákona neměl," uvedl Bureš.

"Mozek" Informexu Ondřej Trübenekr zase původně tvrdil, že Informex Group se dostal k Pozemkovému fondu standardní cestou - výběrovým řízením.
Po upozornění, že Pozemkový fond tvrdí opak, Trübenekr uvedl: "Osobně jsem doteď žil v přesvědčení, že jsme byli vybráni ve výběrovém řízení. Nic víc k tomu nemohu říct."

Jednotliví aktéři příběhu si protiřečí i v další věci: Znali se lidé z Informexu s lidovci z Pozemkového fondu? Tehdejší šéf výkonného výboru Pozemkového fondu Karel Mach (rovněž lidovec) tvrdí, že si na Informex vůbec nevzpomíná. "Vůbec nevím. Netuším. Nepamatuji se. Nemůžu to vyloučit, ale tu firmu vůbec neznám," prohlásil Mach, který je dodnes členem zemědělské komise KDU-ČSL.

Ondřej Trübenekr naopak říká, že jednal přímo s Machem: "Znám se s ním jako se spoustou jiných lidí. Potkali jsme se. Ve dvou důležitých případech chtěl od nás osobně zprávu." O propojení firmy Informex s lidovou stranou svědčí i to, že jednu dobu měla její pražská pobočka sídlo na adrese centrály KDU-ČSL na Karlově náměstí, kde byla v podnájmu.

Jméno Ondřeje Trübenekra se objevilo i v souvislosti s policejními odposlechy podnikatele Petra Smetky, stíhaného v případu H-Systém. Krátce po Smetkově obvinění v prosinci 1999 mu volal Trübenekr a podle policejních protokolů "chtěl strašně vidět text obvinění".

"Ano, mluvil jsem s ním," potvrdil Trübenekr. "Ale s H-Systémem to nesouviselo, s tím jsem neměl nic společného. Chtěl jsem vědět, jestli to obvinění není za dluh u Pozemkového fondu." O spolupráci Pozemkového fondu a firmy Informex Group se v červnu 1998 zmínil i časopis Týden. Tehdy se ptal i předsedy lidovců a faktického šéfa Pozemkového fondu Josefa Luxe, zda o této spolupráci ví. Jeho odpověď byla: "Ne."

Autoři:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Tradiční bolehlav při probírání volebních lístků

ilustrační snímek

„Koho mám proboha volit?“. Tuto otázku si před každými volbami pokládá stále více lidí. A odpověď na ní, není zrovna...

Na ministerstva se vracejí známé tváře, hlavně z řad ČSSD

Zdeněk Škromach, Michal Hašek a Jaroslav Zavadil.

Sociální demokraté zaměstnávají své lidi a evidentně se umějí postarat o všechny své spolupracovníky. Současné i...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Najdete na iDNES.cz