Rozvodněná Blanice na Prachaticku (10. 6. 2020)

Rozvodněná Blanice na Prachaticku (10. 6. 2020) | foto: Petr Lundák, MF DNES

Sto litrů na metr? Pršelo na malém prostoru, sucho stále úplně nevymizelo

  • 225
Velmi silné až extrémní bouřky ochromily v neděli část České republiky. Podle meteorologa Františka Šopka z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napršelo na několika místech víc než normálně za celý měsíc. Srážky však byly velmi lokální, problém se suchem tak nevyřešily.

Podle meteorologů byly bouřky velmi silné až extrémní. „Výjimečné byly intenzitou srážek,“ řekl Šopko.

Nejvíce napršelo u Kolína, kde spadlo za den 129 litrů vody na metr čtvereční. Z toho 115 litrů napršelo během dvou hodin, šlo tedy o velmi intenzivní déšť. Vydatně pršelo také v Krušných horách a v Novém Městě na Moravě.

V Měděnci v Krušných horách spadlo v neděli 86 litrů vody na metr čtvereční, v Novém Městě na Moravě 69 litrů. Vydatně ale pršelo také na Pardubicku, Havlíčkobrodsku, Tachovsku, Ústecku, Příbramsku či v Praze.

V některých částech republiky způsobily bouřky povodně. „Přívalové povodně ze silných bouřek se v letním období občas vyskytují. Úplně vzácné to není,“ míní Šopko.

Kromě povodní zemi trápí paradoxně i sucho. S tím však podle meteorologa bouřky nijak nepomůžou. „Bouřky byly hodně lokální, takže zatímco někde vyvolaly až povodně, v jiných místech byly podstatně slabší. Na severovýchodě republiky dokonce byly zcela beze srážek,“ uvedl. 

Stále problém se spodními vodami

Největší problém je ostatně z hlediska spodních vod. Ty podle Šopka můžou doplnit jen celoplošné srážky, které se opakují po dobu alespoň několika měsíců.

Portál Intersucho, který stav půdních vod monitoruje, zveřejnil v pondělí novou mapu sucha. Údaje jsou vztažené k nedělnímu ránu. Silnější zemědělské sucho v půdě do jednoho metru podle mapy přetrvává pouze v Ústeckém kraji a na Opavsku. V hlubší vrstvě od 40 centimetrů však nadále panuje prakticky v celém Podkrušnohoří, na Opavsku, v Královéhradeckém kraji a v některých dalších menších oblastech.

Stav relativního nasycení půdy k neděli 14. června

Situace zemědělců je značně rozdílná. Jsou lokality, kde květnové deště dokázaly zachránit úrodu a díky dalším dešťům porosty dobře prospívají, někde přišly květnové srážky pozdě a další deště už na tom nic nezměnily. A v některých lokalitách naopak přívalové deště mohly úrodu částečně nebo zcela poničit.

Podle Intersucha se letošní průběh sucha velmi podobá loňskému, kdy deštivý květen a první polovina června jeho míru výrazně snížily a silně se projevilo opět v červenci a v srpnu. I letos lze podle nich očekávat podobný průběh, protože sezonní prognóza zatím ukazuje na teplotně mírně nadprůměrné a srážkově mírně podprůměrné léto.

Zaprší zase v druhé polovině týdne

Velmi silné bouřky byly na některých místech v Česku také v sobotu. Krátkodobé úhrny kolem 40 milimetrů meteorologové zaznamenali v okolí Železné Rudy a Frýdlantska, ale také v pásu táhnoucím se ze Zlínského kraje k severozápadu.

Více bouřek se v sobotu přehnalo i přes Prahu. Nejvíce napršelo v Jizerských horách, na stanici Kořenov meteorologové naměřili čtyřiadvacetihodinový úhrn 52,7 milimetru.

Zpovědi místních: ani pamětníci z Míčova nepamatují tak bleskovou povodeň

Na území dnešního Česka spadlo největší množství srážek za 24 hodin před více než 120 lety. Na Nové Louce v Jizerských horách bylo 29. července 1897 naměřeno 345 milimetrů srážek.

Následkem toho oblast postihly ničivé záplavy, kvůli kterým byla v podhůří Jizerských hor později vybudována soustava přehrad. Druhý nejvyšší denní úhrn srážek byl v Česku naměřen při povodních v roce 2002, v Českém Jiřetíně spadlo 12. srpna 2002 za 24 hodin 226,8 milimetru srážek.

V pondělí bude pršet pouze na jihu a jihozápadě republiky. Přes den by mělo napršet do deseti milimetrů srážek, ojediněle při bouřce může spadnout kolem 25 milimetrů. Ve druhé půlce týdne začne srážek opět přibývat, místy budou i bouřky, které ale budou podle meteorologů mírnější než o uplynulém víkendu.

Mapa nasycení půdy do jednoho metru podle portálu Intersucho také ukazuje, že existují oblasti – Beskydy, velká část Vysočiny či jižních Čech, kde je půda stoprocentně nasycená a při dalších silnějších deštích existuje značné riziko dalších povodní.

Víkendové vydatné deště zvedly hladiny řady řek a potoků, hasiči za oba dny vyjeli k více než 1 350 případům. Odčerpávali vodu z domů, sklepů, garáží, odklízeli spadlé stromy a vyprošťovali auta. V neděli měli nejvíce práce v Pardubickém kraji, evakuovali například seniory z domova důchodců v Heřmanově Městci a další lidi v obcích na Chrudimsku.

Nejvyšší 24hodinové úhrny srážek:

Nedělní úhrn srážek (v mm)
Konárovice (Kolínsko)129,2
Měděnec (Chomutovsko)85,8
Nové Město na Moravě (Žďársko)69,4
Radovesnice II (Kolínsko)59,9
Mokošín (Pardubicko)59,4
Krucemburk (Havlíčkobrodsko)59,3
Žďár nad Sázavou, Stržanov55,3
Konstantinovy Lázně (Tachovsko)52,5
Tisá (Ústecko)51,3
Dolní Rožínka (Žďársko)50,9
Březnice (Příbramsko)47,4
Praha, Radotín46,7
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video