Postřehy ke kauze „Byt“

  • 1
Uplynulou neděli (20.2.2005) v pořadu Nedělní partie na televizi Prima vystoupili na obranu premiéra Grosse v kauze „Byt“ jednak služebně nejstarší poslanec Kraus (t.č. ČSSD), a jednak ministr spravedlnosti Němec (US-DEU).

Poslanec Kraus mluvil v této souvislosti obecně o spekulacích, přičemž se zejména vyjádřil na adresu stávajících rozhodujících médií v tom smyslu, že vzhledem k jejich úrovni výsledný obraz ani nemohl být jiný a že se ani nediví těm, kteří si na premiéra na základě informování těchto médií učinili negativní názor, neboť většina lidí nemá jiné zdroje informací.

Ministr Němec zdůvodňoval, proč se vládou předkládaný návrh „protikorupčního“ zákona opět nevztahuje na rodinné příslušníky veřejných činitelů. Prý by to v takové podobě nebylo v parlamentu průchodné. Dokonce uvedl příklad, který slyšel od jednoho nejmenovaného poslance: Představte si, že vaše manželka se dostane do vysoké manažerské funkce v době, kdy vy jako politik nezastáváte žádné významné funkce, na které se onen zákon ve své současné podobě již vztahuje.

Vaše manželka musí ve smlouvě podepsat, že nebude zveřejňovat výši svých odměn. Vy jako politik se poté dostanete na významný post. Od té chvíle by se zákon vztahoval i na vaši manželku, která by musela výši svých odměn zveřejnit. Tím by došlo z její strany k porušení této části smlouvy, což by dle příkladu uváděného ministrem spravedlnosti údajně mohlo mít za následek, že by manažerka musela ve firmě skončit…

Vskutku dojemná historka. Jenže bohužel neodpovídá skutečnosti. Nejsmutnější na tom je holý fakt, tj. že historku šířil současný ministr spravedlnosti s právnickým vzděláním. Jako takový by ovšem měl vědět, že pokud by se parlamentem řádně přijatý zákon vztahoval i na rodinné příslušníky, mělo by to nutně za následek, že jakákoliv obdobná pasáž manažerské smlouvy by se tím okamžikem stala neplatná (právně neúčinná), neboť by byla v rozporu s platným zákonem.

Kromě toho sám pan ministr má také máslo na hlavě. Nedávno vstoupil do stavu manželského. Jeho manželkou se stala manažerka jednoho z pražských hotelů. Na tom by nebylo nic tak špatného, kdyby nedlouho před svatbou nevylobboval pan ministr – pravda že nikoliv jen pro tento hotel, ale pro všechny – namísto 19% DPH, nadiktované EU, jen DPH 5%. Kdyby pan Němec byl ministrem místního rozvoje a cestovního ruchu a neměl by přítelkyni – hotelovou manažerku – nebylo by na tom nic divného. Takto se jedná o podezření z nepřímé korupce, neboť se dá očekávat, že vyšší zisk hotelu spravovaného manželkou pana ministra se promítne celkově příznivě do rodinného rozpočtu rodiny pana ministra.

Ještě se vraťme k tvrzení poslance Krause, vztahujícímu se k médiím. Osobně zastávám názor v podstatě stejný. Jenže to má jeden háček. Díky stejným médiím a jejich mediální politice je mj. i tento „náš“ poslanec poslancem parlamentu a jeho nynější strana vládní stranou. Takže z jeho úst vyznívá mediální kritika poněkud pokrytecky.

Zbývá si položit několik otázek na závěr: skutečně si toto ministr resp. poslanec neuvědomují? Jsou v takovém případě způsobilí zastávat své funkce?
Nebo – v opačném případě – za co asi ministr resp. poslanec považují řadové občany, pokud jim servírují tento druh informací?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video