Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Postavení prezidenta republiky a jeho pravomoci

  16:18
V současné době se hojně diskutuje o rozšíření nebo omezení prezidentských pravomocí i o způsobu volby hlavy státu. K této problematice je nutné přistupovat racionálně a nedopustit, aby řešení této otázky ovlivňovaly politické zájmy.

1.  Způsob volby hlavy státu
Rozsah prezidentských pravomocí a způsob volby prezidenta spolu velice úzce souvisí. Ve světě existují v zásadě dva modely volby hlavy státu: buď přímá volba, nebo volba prostřednictvím parlamentu nebo speciálně ustaveného volitelského sboru (např. Spolková republika Německo).

Přímá volba prezidenta se vyskytuje ve státech, v nichž má prezident výrazně dominantní postavení a kde je nadán rozsáhlými pravomocemi. Příkladem jsou Spojené státy americké nebo Francie. V USA je prezident vrcholným představitelem exekutivy a v jeho osobě se de facto kumulují pravomoci jak hlavy státu, tak ministerského předsedy, neboť je nejvyšším přestavitelem americké administrativy a jmenuje i členy své vlády. Je zřejmé, že v takovém ústavním systému, jaký panuje ve Spojených státech, je přímá volba hlavy státu naprosto odůvodněná.

Naproti tomu existují zejména v Evropě modely, ve kterých vedle sebe figurují současně dva vysocí představitelé exekutivy – prezident a ministerský předseda (kancléř, premiér).

Prezident má v takovém systému spíše reprezentativní roli a omezené pravomoci, naopak premiér je skutečnou hlavou exekutivy, který fakticky řídí stát a nese za to i politickou odpovědnost. K tomuto systému patří i naše Ústava. Při udržení nebo dokonce omezení současného rozsahu prezidentských pravomocí proto považuji volání po přímé volbě prezidenta za nesystémové a neopodstatněné. To, že k takovému kroku přistoupilo např. i sousední Polsko nebo Slovensko, nepovažuji za relevantní argument.

Podle mého názoru k tomu došlo v atmosféře amerikanizace celé východní Evropy, která sice není na škodu v jiných oblastech, ale v daném případě nemá státovědné opodstatnění. Neměli bychom se tudíž „opičit“ po Americe bez rozmyslu a ve všem, protože to činí i naši sousedé,  ale měli bychom přebírat jen to skutečně pozitivní a zapadající do našeho kulturního a historického rámce.

Pokud tedy skutečně chceme přímou volbu hlavy státu, měli bychom od základu změnit náš ústavní systém a přiznat prezidentovi takové pravomoci, jakými disponuje americká hlava státu. Na druhé straně pokud někdo argumentuje tím, že podporuje nepřímou volbu prezidenta proto, že to tak u nás bylo vždy, je to argumentace nedostatečná. Pro nepřímou volbu hlavy státu existují výše uvedené věcné argumenty.

2. Jmenování členů bankovní rady ČNB
Co se týče prezidentských pravomocí, je třeba na prvním místě zmínit volbu guvernéra, viceguvernérů a ostatních členů bankovní rady ČNB. Jsem přesvědčen o tom, že volba guvernéra a viceguvernérů, případně i ostatních členů bankovní rady ČNB, by měla spadat mezi tzv. pravomoci prezidenta vázané na kontrasignaci neboli spolupodpis předsedy vlády.

Pro ČNB by totiž hlavním partnerem při formování měnové politiky měla být vláda a zejména ministerstvo financí. Vláda a nikoliv ČNB totiž nese i politickou odpovědnost za celkový ekonomický vývoj země, což se ostatně již jednou projevilo v roce 1997.

Nedomnívám se, že by spolupodpis předsedy vlády jakkoliv omezil nezávislost ČNB. Bude se jednat o omezení rozsahu prezidentských pravomocí, ovšem žádoucím směrem. Tuto změnu je ovšem nutné promítnout přímo do Ústavy a nelze ji provést pouhou novelizací zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů. Proto by bylo žádoucí zrušit v čl. 62 písmeno k) a přesunout toto ustanovení do čl. 63 v následujícím znění: „jmenuje guvernéra, viceguvernéry a ostatní členy Bankovní rady České národní banky“. To jsou ovšem úvahy de lege ferenda, tedy pro futuro.

Co se týče úvah de lege lata, tedy platného právního stavu, je třeba odmítnout názor autorů komentáře Ústavy Prof. Pavlíčka a JUDr. Hřebejka, že totiž pravomoc prezidenta jmenovat guvernéra a viceguvernéry ČNB je založena zvláštním zákonem. Tento názor, domyšleno do konce, znamená, že jmenování těchto vrcholných představitelů ČNB je již podle současného znění Ústavy vázáno dle čl. 63 odst. 2 na spolupodpis předsedy vlády.

Jde jistě o žádoucí stav  (viz výše), ale dle současného znění Ústavy se jedná o názor neudržitelný. Je přece absurdní, aby jmenování guvernéra a viceguvernérů ČNB upravoval zvláštní zákona a jmenování ostatních členů bankovní rady ČNB zakládala přímo Ústava.

Záměr zákonodárce je naprosto jednoznačný, přenechat volbu všech členů bankovní rady ČNB, tedy i guvernéra a viceguvernérů, výlučně v rukou prezidenta a nepodmiňovat ji spolupodpisem předsedy vlády. To vyplývá ostatně i ze srovnání s ostatními literami tohoto ustanovení – zde jsou obsaženy takové pravomoci jako jmenování soudců Ústavního soudu a Nejvyššího soudu nebo jmenování nejvyšších představitelů NKÚ. Názor výše uvedených autorů vznikl jistou nedůsledností zákonodárce, který v čl. 62 písm. k) Ústavy použil dikci „jmenuje členy Bankovní rady České národní banky“. Naprosto správné a vyčerpávající znění nepřipouštějící jakékoliv pochybnosti by bylo: „jmenuje guvernéra, viceguvernéra a ostatní členy Bankovní rady České národní banky“. Ovšem i současné znění je dostačující, neboť podíváme-li se do ustanovení § 6 odst. 1 zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů, zjistíme, že i guvernér a viceguvernéři jsou členy bankovní rady ČNB.

Vycházíme-li proto z platného znění Ústavy a použijeme-li k výkladu jejich ustanovení metodu srovnávacího a účelového výkladu, dospějeme k závěru, že jmenování současného guvernéra ČNB bylo provedeno v souladu se zákonem a v tomto smyslu by měl rozhodnout i Ústavní soud.

Jiná věc jsou ovšem nepsaná pravidla, ústavní zvyklosti a panem prezidentem často citované morální zásady. Podle těchto norem bylo samozřejmě žádoucí, aby pan prezident na prvním místě konzultoval jmenování guvernéra ČNB se členy vlády, tj. zejména s premiérem a s ministrem financí.

Pan prezident konzultoval s kdekým, ale na nejvyšší představitele vlády, ať už si o nich myslíme cokoliv, jaksi pozapomněl. Proto plně rozumím bouři nevole, kterou způsob (zdůrazňuji způsob nikoliv konkrétní osoba) jmenování guvernéra ČNB vyvolal. Kritizovat jmenování guvernéra ČNB je ovšem možné pouze na politické rovině. Z právního hlediska je věc jasná.

Jiná je situace v případě ostatních členů bankovní rady, kteří měli být jmenováni z řad vedoucích pracovníků banky. V tomto případě se prezident dle mého názoru jednoznačně dopustil přímo učebnicového obcházení zákona a Ústavní soud by měl jmenování těchto představitelů bankovní rady zpochybnit, ne-li přímo zneplatnit. Proč požaduje zákon u členů bankovní rady, aby byli členy vedení banky, bylo již mnohokrát probráno v tisku, nebudu se proto k této otázce již vyjadřovat. Pouze podotýkám, že chování pana prezidenta v daném případě již hraničí s diktaturou.

3. Udělování milostí
Další často diskutovanou otázkou, je problematika udělování prezidentských milostí. Opět jsem přesvědčen, že zejména vzhledem ke zkušenosti posledních let, je žádoucí, aby udělování milostí bylo rovněž vázáno na spolupodpis předsedy vlády. Argumenty jsou známé: na trestním řízení se podílejí stovky kvalifikovaných pracovníků orgánů činných v trestním řízení.

Již v samotném trestním řádu jsou zabudovány mechanismy ochrany obviněného – presumpce neviny, nutná obhajoba, zákaz rozhodování podjatých osob atd. Nezákonnosti v trestním řízení jsou tak za současného právního stavu prakticky vyloučeny. Přesto je připuštěna možnost udělení milosti.

O tomto razantním zásahu do trestního řízení ovšem rozhoduje několik málo osob a tato výlučná a neomezená pravomoc poněkud připomíná boží soud rozšířený ve středověku a praktiky absolutní monarchie. Může potom docházet k tomu, že určitá vrstva vyvolených a kamarádů z disentu je pod ochranou všemocného monarchy, ať se děje cokoliv. Z toho důvodu jsem pro rozmělnění této pravomoci a její vázání na spolupodpis předsedy vlády.

4. Závěr 
Pokud by naše demokracie byla tak vyspělá jako je například demokracie britská, psanou ústavu bychom vůbec nepotřebovali, vše by se řídilo po staletí zachovávanými gentlemantskými ústavními zvyklostmi.

Bohužel po zkušenostech posledních let je nutné, aby prezidentské pravomoci byly nejen omezeny, ale i naprosto přesně a výslovně v Ústavě vymezeny. Současné počínání pana prezidenta mi spíše připomíná praktiky „urvi, co se ještě urvat dá“ a daleko spíše, než v případě současného předsedy poslanecké sněmovny jde o budování sítě věrných a odměňování poslušných.

Jako člověku samozřejmě přeji panu prezidentovi brzké uzdravení, ale jinak si myslím, že by měl i vzhledem ke svému zdravotnímu stavu zvážit další setrvání ve funkci. 

David Koňata, Praha
mailto:David.Konata@pm.ds.mfcr.cz

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Řidič Porsche srazil na chodníku ženu s kočárkem

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Izrael zavřel hraniční přechod do Pásma Gazy. Humanitární pomoc tam končí

5. května 2024  14:36,  aktualizováno  22:53

Izraelská armáda v neděli oznámila, že po ostřelování uzavírá hraniční přechod Kerem Šalom, určený...

Příměří v nedohlednu. Jednání Izraele s Hamásem v Káhiře ztroskotala

5. května 2024  18:31,  aktualizováno  22:26

V Káhiře v neděli skončila jednání o příměří mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a Izraelem,...

Poslance SPD jsem zbil já, přiznal se 17letý mladík. Došlo k dalšímu ničení

5. května 2024  11:22,  aktualizováno  20:49

Drážďany v sobotu zaznamenaly další předvolební útok. Tentokrát šlo o stánek protiimigrační...

Strach z migrace i rebelie proti levici. Mladí Němci se přiklánějí k AfD

5. května 2024  20:15

Čekali byste, že mladí Němci volí hlavně Zelené nebo jiné levicové strany? Omyl Roste podíl těch,...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....