Exposlanec kvůli stíhání nedostal funkce. Teď za to chce šest milionů

  4:04aktualizováno  4:04
Bronislav Schwarz býval vojákem, policejním důstojníkem a velitelem městské policie v Mostě. Když se v říjnu 2013 stal poslancem za hnutí ANO, dělal si díky svým zkušenostem naděje na vládní funkce. Jenže je nezískal a dodnes to klade za vinu svému trestnímu stíhání. Teď žaluje stát o odškodné ve výši šesti milionů korun.

Exposlanec za ANO Bronislav Schwarz. | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Nežádám nic jiného než spravedlnost,“ prohlásil u Obvodního soudu pro Prahu 2 Bronislav Schwarz. Trestní stíhání se proti němu vedlo dlouhé roky a on celou dobu tvrdil, že je zmanipulované. Nakonec byl osvobozen.

Dosáhnout spravedlnosti mu ve čtvrtek měli pomoct poslanci za vládní ANO Jaroslav Faltýnek, Roman Kubíček a předseda Sněmovny Radek Vondráček, které Schwarz povolal k soudu, aby dosvědčili, že měl v roce 2013 skutečně příslib nějaké politické funkce.

Schwarz sice tehdy kandidoval za hnutí Severočeši.cz, ale na kandidátce ANO, proto se stal po volbách místopředsedou poslaneckého klubu právě za tuto stranu.

Nároky na funkce

„Já bych byl opatrný ve slibování funkcí, na to jsme citliví,“ začal Vondráček svou výpověď. „Všechno je to o dohodách poslaneckých klubů. Nikomu nic garantovat nemůžete, ale když máte dobrého kandidáta, prosadí se,“ řekl.

Vondráček nicméně dodal, že ANO jako vládní strana měla nárok na řadu funkcí a Schwarz byl vzhledem ke zkušenostem z policie a armády „logickou volbou v bezpečnostní oblasti“.

Jenže právě bezpečnostní funkci stíhaný Schwarz podle něj dostat nemohl. „Není politicky prozíravé, abychom do takové funkce jmenovali někoho stíhaného, nechtěli jsme dát opozici zbraň do ruky,“ dodal.

Také Jaroslav Faltýnek prohlásil, že Schwarz mohl dostat vládní post, což však stíhání zmařilo. „Bylo na něj pohlíženo jinak,“ řekl. A zmínil zkušenost z vyšetřovací komise ke kauze Opencard, jíž Schwarz předsedal. Poslanec za ČSSD Jan Chvojka prý nechtěl sedět v jedné komisi s trestně stíhaným předsedou a raději z ní odstoupil.

„Trestní stíhání je stigma a záleží na síle jedince, jak to zvládne,“ podotkl a připomněl kauzu Čapí hnízdo, kvůli níž si dvakrát na vlastní kůži prožil, jaké to je být vydán Sněmovnou k trestnímu stíhání.

Poslanec Roman Kubíček řekl, že Schwarz jako bývalý voják a policista mohl dostat funkci také „v oblasti obrany“.

Magdalena Hubálková, jež u soudu zastupuje žalované ministerstvo spravedlnosti, se zeptala, zda Schwarz dostane funkci v nynější vládě – když už není stíhaný. Faltýnek odpověděl neurčitě, že „v rámci hnutí ANO o tom probíhá diskuse“.

Imunita mu vydržela jen měsíc

Schwarzovy potíže začaly v lednu 2006, kdy podle obvinění velel protidrogovému zásahu v jednom z bytů v Mostě, kam prý vešel bez povolení. Schwarz to označuje za nesmysly. Tvrdí, že byl jen požádán o asistenci při kontrole bytů, které měly být prázdné. V jednom se pak našla varna drog.„Postup řešila policejní inspekce a třikrát ho odložila,“ upozorňuje Schwarz.

Přesto byl 14. listopadu 2008 Schwarz obviněn ze zneužití pravomoci a omezování domovní svobody a v roce 2010 obžalován. Jeden soud ho viny zprostil, odvolací to vrátil zpět. Zvolením do Sněmovny Schwarz v říjnu 2013 získal imunitu, o měsíc později však byl vydán k trestnímu stíhání, které se vleklo až do února 2015, kdy ho soud pravomocně osvobodil.

Schwarz tvrdí, že stíhání bylo pomstou některých jeho nadřízených u policie, s nimiž měl spory. „Dodnes ti lidé jsou u policie, někteří ještě na vyšších místech, proto nebudu říkat, o koho jde,“ dodal.

Odškodnění žádá nejen kvůli tomu, že přišel o možnost získat politické funkce, ale také kvůli nepřiměřené délce trestního stíhání a nákladům na advokáta.

Dnes je Schwarz už jen zastupitelem a radním v Lomu u Mostu, kde je jeho manželka Kateřina starostkou. Jestli dostane milionové odškodnění, rozhodne soud na konci ledna 2019.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Policista vysoudil necelých dvě stě tisíc za stíhání, stát se brání

Soud (ilustrační foto)

Policistu obžalovali ze znásilnění dívky z Duchcova na Teplicku, soudy ho ale očistily. Sám se loni začal soudit kvůli...

Skauti našli chlapce z Palachova pohřbu. Po Červenáčkovi házel kostky

Mladý skaut Vladimír při pohřbu upáleného studenta Jana Palacha (25. ledna 1969)

Netrvalo ani týden, aby se vyřešila padesátiletá záhada. Skautům se po internetové výzvě přihlásil muž, jehož...

VIDEO: Hrozba evakuace v Pardubicích pominula, železo v zemi nebyla puma

Pod zemí pyrotechnici našli náboj a střelu z dvacetimilimetrového...

Lidé z pardubické čtvrti Svítkov se na víkend nebudou muset stěhovat. Pyrotechnici prozkoumali železný předmět objevený...

Najdete na iDNES.cz