„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

  21:10aktualizováno  21:10
Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12 miliard korun a pak za záhadných okolností zemřela, působí dva bývalí severočeští politici. Společnost spoluvlastní někdejší radní Ústeckého kraje Robert Šatník, v dozorčí radě sedí exposlanec Bronislav Schwarz.

Bývalý poslanec Bronislav Schwarz | foto:  Petr Topič, MAFRA

Případ prověřují detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu, dozoruje ho státní zastupitelství v Děčíně. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření na legalizaci výnosů z trestné činnosti,“ řekl děčínský státní zástupce Jan Fuchs.

„O tom nic nevím,“ reagoval Bronislav Schwarz na Fuchsova slova. Reportér MF DNES ho zastihl v kanceláři starostky města Lom u Mostu, kterou je jeho manželka Kateřina. Bylo pondělí a Bronislav Schwarz se s ostatními radními právě chystal na pravidelnou poradu. V minulém období byl poslancem za hnutí Severočeši.cz, jež šlo do voleb na kandidátce ANO, a byl zvolen místopředsedou poslaneckého klubu ANO. Nyní je zastupitelem a radním v Lomu, kde žije.

Dohled nad automyčkami

Schwarz ozřejmuje svou roli ve firmě To & Mi: „Jako člen dozorčí rady jsem kontroloval chod firmy,“ vysvětluje a uvádí příklad sítě automyček, které firma provozuje, v nichž si řidič sám za poplatek umyje auto. „Dohlížím třeba na to, aby se obsluha nedomlouvala s řidiči – Dej mi 200 korun, já ti umyju auto, 80 korun dám do pokladny a 120 korun si nechám,“ líčí.

Kromě automyček firma To & Mi vlastní síť patnácti směnáren na jedenácti hraničních přechodech s Německem, Rakouskem a Slovenskem. Třiačtyřicetiletá Zuzana K. vedla směnárny a mezi pobočkami a bankami vozila v tašce obrovské sumy peněz. Loni 7. září byla nalezena mrtvá ve své bílé octavii zaparkované na lesní cestě u obce Povrly na Ústecku. Policisté uzavřeli její smrt jako sebevraždu.

Zpronevěru odhalil Schwarz

Motiv zůstává neznámý, dopis na rozloučenou nenechala, nikomu se nesvěřila se svým úmyslem. Ladislav F. sdělil, že v den, kdy zemřela, na ni padlo trestní oznámení kvůli zpronevěře 100 milionů korun. „To je ale nesmysl, kdybychom měli 100 milionů, myslíte, že bychom žili tady?“ ukazuje Ladislav F. kolem sebe na omšelé zdi panelákové chodby domu na okraji vesničky u Děčína, kde s ním Zuzana K. bydlela.

Podle některých informací se v jejím autě našly sázkové tikety, ale i kdyby byla závislá na hazardních hrách, těžko by prosázela 100 milionů. Nicméně zpronevěrou se policie i krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem skutečně zabývaly.

Záhadná „miliardářka“ ze směnáren se údajně zastřelila. Partner tomu nevěří

„To jsem odhalil já, že to děvče krade,“ prozrazuje Bronislav Schwarz. „Při poradě vedení firmy jsem řekl: Tak jo, ona říká, že jsou tady vydělané peníze, ale já chci ty peníze vidět. Vedení jen koukalo, ale já byl takhle zvyklý z hospodářské kriminálky,“ popisuje situaci Schwarz v narážce na svou někdejší funkci zástupce vedoucího oddělení hospodářské kriminality. S majiteli firmy To & Mi se podle svých slov setkal poprvé před lety, když stavěli v Mostě automyčku a on byl velitelem tamní městské policie. Po čase mu nabídli pozici člena dozorčí rady.

Zuzana K. jako vedoucí sítě směnáren převážela mezi pobočkami a bankami velké množství peněz; kriminalisté odhadují, že za čtyři roky to bylo celkem 12 miliard korun. Právě tyto částky podle nich zadávají podezření na legalizaci výnosů pocházejících z trestné činnosti. Naopak zpronevěru státní zastupitelství podle Fuchse neřeší.

Reportér MF DNES se snažil získat vyjádření i spolumajitele firmy To & Mi Roberta Šatníka. Ve firmě ani doma ve Varnsdorfu ho nenašel. Jeho manželka v pondělí slíbila, že mu předá vzkaz, aby se ozval, pokud bude chtít promluvit. Ani poté však nereagoval.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Skauti našli chlapce z Palachova pohřbu. Po Červenáčkovi házel kostky

Mladý skaut Vladimír při pohřbu upáleného studenta Jana Palacha (25. ledna 1969)

Netrvalo ani týden, aby se vyřešila padesátiletá záhada. Skautům se po internetové výzvě přihlásil muž, jehož...

Rath mluvil u soudu třetí den. Přišlo i na miliony od Kottových

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath přichází ke krajskému soudu v...

Třetí den pokračovala výpověď bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha ve druhé části jeho korupční kauzy u...

Ujíždí nám vlak. Konkurenceschopnost Česka podle analýzy MPO neroste

Ekonomické fórum v Davosu.

Česko v posledních letech ustrnulo ve zvyšování konkurenceschopnosti. Ačkoli patří mezi nejkonkurenceschopnější...

Najdete na iDNES.cz