Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

  0:01
Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil do Polska. Už požádala ministerstvo životního prostředí, aby s Poláky začalo vyjednávat. Rozjíždí se tak politická bitva o to, kdo moravskoslezská města Frýdek-Místek a Bohumín stovek barelů zbaví.

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu u Frýdku-Místku odhadem půl milionu litrů nebezpečných hořlavin, kterou sem navezli zřejmě z Polska. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Policie obvinila z navezení odpadu do Čech šestnáct lidí, mezi kterými je jediný Čech, zbytek jsou Poláci. Odpadová mafie měla promyšlený systém. Chemikálie navážela do naoko pronajatých hal v Moravskoslezském kraji.

„Z vyšetřování jasně vyplývá, že původci odpadu jsou z Polska, a to jak firmy, tak fyzické osoby. Tudíž jsme napsali na ministerstvo životního prostředí, aby konali, oslovili polskou stranu a odpad vrátili podle evropských směrnic původci, tedy do Polska,“ říká místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Fotogalerie

Halu tam pronajal soukromý majitel a ten teď nemá peníze na likvidaci odpadu, kterého je na místě zhruba 150 tisíc litrů. Ministerstvo životního prostředí nyní říká, že města musí vyčkat. „Do doby, než bude určení pachatele jednoznačné, je předčasné spekulovat o tom, kdo by měl odpad převzít. Z hlediska ochrany životního prostředí je klíčové, aby obce vyhodnotily, zda dochází k bezprostřednímu ohrožení životního prostředí a zda není z hlediska bezpečnosti přínosnější odpad bezpečně zlikvidovat,“ říká Ondřej Charvát z ministerstva životního prostředí.

Bohumín je nyní v situaci, kdy přímé ohrožení životního prostředí nehrozí. Nicméně ze svého likvidaci platit nechce. „Jednoznačně odmítáme likvidovat odpad za peníze našich občanů,“ dodal místostarosta Macura.

Ministr životního prostředí Richard Brabec už o nelegálních dovozech jednal se svým polským protějškem. Domluvili se na užší spolupráci s inspekcí životního prostředí, celníky i policií. „Bezprostřední nakládání s nelegálními odpady je na rozhodnutí konkrétních obcí s rozšířenou působností s tím, že náklady je nutné vymáhat na pachateli trestné činnosti,“ dodal Charvát.

Poláci dělají z Česka skládku Evropy. Odpad tu ukládají levně a beztrestně

Zlikvidovat odpad, který je nyní v halách navezen, bude však také složité. Spalovny, kde by mohl skončit, mají většinou plnou kapacitu a zároveň je pro ně likvidace odpadu, kdy není jasné, o jaké chemikálie jde, náročná. „Analýza jednoho vzorku stojí čtyři až pět tisíc, a to jen aby se vůbec zjistilo, o jaký odpad jde. Pro nás je taková zakázka nezajímavá, když nemáme jistotu, kdo vlastně likvidaci zaplatí a abychom pak nevymáhali složitě peníze po pachateli, který na zaplacení mít nebude,“ řekl zástupce jedné ze spaloven.

Z Frýdku-Místku už odvezli první tuny nebezpečného odpadu do ostravské spalovny. V tamní hale je přes tři tisíce barelů a podle prvních rozborů je v nich šestnáct různých druhů nebezpečných odpadů. „Všechno jsou to hořlaviny, zejména zbytky barev, laků, rozpouštědel nebo kyselin,“ řekl primátor města Michal Pobucký.

Policie případ odpadové mafie dál řeší, protože skupina, která navezla podle obvinění odpad do Frýdku-Místku, se u Bohumína snažila si pronajmout i další prostory. „Prostřednictvím realitních kanceláří se pokusili pronajmout si prostory ve třinácti dalších případech,“ řekl náměstek moravskoslezského policejního ředitele Radim Wita.

„My máme taky problémy“

Polsko se zatím k návrhu českých měst, aby si odpad odvezlo zpět do země, nevyjádřilo. Polský ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk však naznačil, že země na toto nebude ochotna přistoupit. „Také máme problém s přeshraničním převozem nebezpečného odpadu. Máme podezření, že odpad byl přivezen do Polska i z České republiky, Velké Británie nebo Německa,“ řekl Kowalczyk.

Levné skládky nám škodí, lidé musí o odpadech více přemýšlet

Odpad je dnes obrovský byznys. Pro ty, kteří se jej zbaví, někdy i pro majitele hal. Ale neplatí to ve všech případech. Dokládá to i případ, který MF DNES nedávno zmapovala. „Poplatky za skládkování jsou v zahraničí vysoké. Točí se v tom obrovské peníze, jsou schopni zaplatit nájemné, jaké vám nikdo v životě nedá,“ říká Jaroslav B., muž, který pronajal jednu z hal právě polské firmě a po třech měsících v ní nalezl staré pneumatiky.

Polorozpadlou halu u Ostravy bez vody či elektřiny pronajal za 35 tisíc korun měsíčně, reálně by ji pronajal jako sklad maximálně za třetinu. Co vydělal, dal nakonec za odvoz a likvidaci pneumatik, které nebyly jeho.

Pro představu – každá tuna uloženého nelegálního nebezpečného odpadu v Česku vynese organizátorům až šest tisíc korun, a to po odečtení nákladů na dopravu nebo platby nájmu za haly či sklady.

Likvidace nebezpečného odpadu je velmi drahá všude – jenže na Západ jsou proti Česku nebo Polsku, kde tuna přijde až na 13 tisíc korun, trojnásobná. Poláci loni ze zahraničí do své země dovezli okolo 700 tisíc tun odpadu. Aby na tom organizátoři vydělali ještě víc, vymysleli jednoduchý model, jak se odpadu zbavit. Účelově založí firmu, v jejímž čele stojí „bílý kůň“. Firma si v Česku pronajme halu, několik měsíců platí, sklad má prázdný, a pak do něj najednou naveze odpad několika kamiony. Podle Radima Wity třeba jen do Frýdku-Místku navezli Poláci odpad dvaadvacetkrát a do Bohumína šestkrát.

Odpad, který končí v Česku v těchto měsících, je pravděpodobně jen zlomkem toho, co si takzvaná odpadová mafie nechala navézt na skládky v Polsku. Snaží se ho totiž zbavit, protože jeho likvidace je velmi problematická.

Skládky v Polsku hoří

Z Polska je smetiště Evropy. Šíbři si namastí kapsu, pak skládku podpálí

Jen za pět loňských měsíců vzplálo v Polsku na sedmdesát takových skládek – plasty, pneumatiky a chemikálie. „Požáry vznikají podle stejného scénáře. Pokaždé vypukly o víkendu a v noci. Nabízí se vysvětlení, že požáry byly založeny úmyslně, aby se nahromaděný odpad nemusel likvidovat,“ uvedl polský ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk.

Pneumatiky pocházejí z Itálie a Velké Británie. Do Polska v kamionech putují například obaly od olejů či čisticích prostředků z Velké Británie a Německa – jsou deklarované jako recyklovatelné plasty. Chemikálie zase dovážejí z Německa. Nejvíce případů nelegálního odpadu ze zahraničí zaznamenalo Česko v letech 2005 a 2006. Firmám za navezení nelegálního odpadu dnes hrozí pokuta až padesát milionů korun, jednotlivcům až milion.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Zemana i Klause hospitalizovali ve vojenské nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana hospitalizovali v úterý v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle jeho poradce Martina...

Zeman se v nemocnici zdrží, doporučili mu nepřetržitou lékařskou péči

Prezident Miloš Zeman, který byl přepraven v úterý do pražské Ústřední vojenské nemocnice, se podrobí delší...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

Obří přehlídka v KLDR. Bez raket, s vojáky ve skafandrech a pohublým vůdcem

Severní Korea uspořádala obří vojenskou přehlídku v Pchjongjangu u příležitosti 73. výročí založení země. Oslavy si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škola si poradila s mamataxi, ráno zakázala autům vjezd do ulice

Stále více rodičů vozí děti do školy a jejich auta ucpávají okolí a ohrožují ty, kdo jdou pěšky. Dočasný projekt Školní...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Babiš dehydrovaného Zemana osobně navštívil. Koukl i na Klause

Prezidenta Miloše Zemana navštívil v Ústřední vojenské nemocnici premiér Andrej Babiš, údajně kvůli „informacím a...

Škola uspořádala netradiční výuku. Žáci projeli sever Čech, žili ve vagonech

Jídlo z ešusů, vášnivý zpěv doprovázený tóny kytary a všudypřítomné drncání a skřípání starých vozů. Ne, tohle není...

Další predátor z dokumentu V síti má jít do vězení. Obtěžoval nezletilou

Chtěl s nezletilou dívkou navázat sexuální kontakt, navrhoval sexuální praktiky i termíny osobních schůzek. Jesenický...

Čtvrtá vlna. V nemocnicích budou hlavně nenaočkovaní, míní odborníci

Počty nakažených koronavirem se po prázdninách opět zvyšují. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že Česko stojí...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...