Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

  11:24aktualizováno  11:24
Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře služebním vozem. Žalobci vyzvali Nejvyšší státní zastupitelství, aby v jeho případu podalo dovolání. Chtějí tak napadnout osvobozující rozsudek odvolacího soudu v Praze, podle kterého policista jednal správně. Žalobci žádají jasná pravidla, jaké donucovací prostředky jsou přiměřené.

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu motorkáři | foto: iDNES.cz

O věci informoval ve středu deník Právo. Pražské státní zastupitelství v uplynulých dnech poslalo podnět k dovolání, které může podat jen nejvyšší žalobce Pavel Zeman. Zástupci podle deníku žádají, aby se věci chopil Nejvyšší soud v Brně a následně vydal jasné stanovisko, zda a jakým způsobem lze auto při zastavení ujíždějícího řidiče použít.

„Můžu potvrdit, že jsme obdrželi podnět od Městského státního zastupitelství k podání dovolání v neprospěch obviněného v této kauze,“ potvrdil pro iDNES.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Úřad v čele se Zemanem musí ve věci rozhodnout nejpozději do 21. března. 

Podnět k NSZ podal pražské státní zastupitelství 8. února. „Městské státní zastupitelství je toho názoru, že přestože prvostupňový i odvolací soud určili skutkový stav úplně, tak došly ke špatnému právnímu hodnocení,“ napsal úřadu Aleš Cimbala. 

Fotogalerie

Podle něj je hlavním cílem dovolání snaha o judikatorní vyjasnění pojmu donucovací prostředek, a to jak v obecné rovině, tak ve vztahu k donucovacímu prostředku zahrazení cesty vozidlem, včetně určení jeho smyslu a limitů použití.  Nejde tak o konkrétní kauzu policisty Šimona Vaice, ale o stanovení, jak by se v budoucnu mělo v obdobných případech postupovat. 

Zastavil motorkáře ve 130kilometrové rychlosti

Událost, kvůli které stanul Vaic před soudem, se stala v létě 2017. Místní hlídka si v oblasti Prahy 7 Holešovice všimla motorkáře Tomáše Berky, o kterém věděla, že má zákaz řízení. „Proto se ‚péjáci‘ rozhodli provést silniční kontrolu. Avšak stejně jako v předchozích případech se i tentokrát motorkář snažil policistům ujet a jejich pokyny k zastavení nerespektoval,“ popsal už dříve začátek zběsilé honičky policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Motorkář před policisty ujížděl směrem do města, jeho cestu ukončil v Těšnovském tunelu právě Šimon Vaic se svým služebním vozidlem, které použil jako zátaras. Motorkář do jeho auta narazil v téměř 130kilometrové rychlosti. Podle lednového rozhodnutí městského soudu byl Vaicům zákrok oprávněný a policista použil jediný možný prostředek k zastavení motorkáře. 

Státní zástupce Michal Muravský tehdy před soudem uvedl, že motorkář Berka neměl dost času, aby mohl nějakým způsobem zareagovat. Dodal, že podle něj nebylo ani prokázáno, že byl Šimon Vaic řádně vycvičen k zahrazení cesty či použití pásů. Pro Právo uvedl, že v jednání Šimova Vaice spatřuje těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. 

Vaicovi by za těžké ublížení na zdraví hrozily až dva roky ve vězení nebo zákaz činnosti. 

V minulosti Vaicovi vyjádřilo podporu vedení policie, tehdejší policejní prezident Tomáš Tuhý i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Loni na podzim policisté před soudní budovu svolali shromáždění na Vaicovu podporu, to následně kritizoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Redakce iDNES.cz na konci ledna informovala také o tom, že případ Šimova Vaice zaujal některé poslance. Již tehdy chtěl poslanec Robert Králíček (ANO), aby se pohled na použití donucovaných prostředků změnil. 

Kvůli záležitosti se chtěl setkat s ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem a probrat s ním, zda by s ohledem na tuto kauzu neměla vzniknout metodika pro státní zástupce. „V ní by se vysvětlilo, jak přistupovat například k donucovacím prostředkům,“ uvedl dříve politik pro iDNES.cz. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Bez pomoci vývojářů nemají rodiče v boji s úchyly šanci

Ilustrační snímek

Jen týden to trvalo od prvního kontaktu k osobní schůzce. Reportéři MF DNES skrytě nahráli úchylného muže, který už...

Lékaři zkouší vyléčit lidi ze zármutku. Po ztrátě blízkého je ochromí

Ilustrační fotografie

Ztráta blízké osoby je pro většinu lidí těžká. V některých případech ale smrt blízkého dokáže pozůstalé takřka vyřadit...

Malostranští svědci exodu. Němci hledají pamětníky velké cesty ke svobodě

Východoněmečtí uprchlíci přelézají zeď západoněmeckého velvyslanectví v Praze....

Z balkonu Lobkovického paláce přehlédne návštěvník jeho zahradu snadno. Na vydlážděném nádvoří parkuje několik aut,...

Najdete na iDNES.cz