Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli tomu, že loni v červenci zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu služebním autem. (15. ledna 2018) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Dovolání kvůli zastavenému motorkáři nebude, policista je zproštěn obžaloby

  • 89
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nepodá dovolání v případu policisty Šimona Vaice, který loni v červenci zahradil cestu ujíždějícímu motocyklistovi služebním autem. Vaic byl pravomocně zproštěn obžaloby, nyní je tedy rozhodnutí definitivní.

„Pan státní zástupce rozhodl, že pro podání mimořádného opravného prostředku proti zprošťujícímu rozsudku nejsou splněny podmínky,“ potvrdil pro iDNES.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Podnět k NSZ podalo pražské státní zastupitelství v únoru. „Městské státní zastupitelství je toho názoru, že přestože prvostupňový i odvolací soud určili skutkový stav úplně, tak došly ke špatnému právnímu hodnocení,“ uvedl tehdy mluvčí úřadu Aleš Cimbala. Zástupci žádali, aby se věci chopil Nejvyšší soud v Brně a následně vydal jasné stanovisko, zda a jakým způsobem lze auto při zastavení ujíždějícího řidiče použít.

Zprošťující rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 8 z loňského října potvrdil letos v lednu odvolací pražský městský soud. Obžaloba Vaice vinila z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Motocyklista, jenž měl v té době zákaz řízení, při srážce utrpěl vážná zranění. Vaicovi hrozilo až dvouleté vězení nebo zákaz činnosti.

Předseda odvolacího senátu Luboš Vlasák v lednu označil postup Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a státního zastupitelství za alibistický. Podle něj například zvolily právní kvalifikaci, která neodpovídá popisu skutku, ale je typická spíše pro dopravní nehody.

Vlasák také připomněl, že Vaic byl v autě na pozici podřízeného. Jeho kolega přitom proti zákroku neprotestoval a z důkazů vyplývá, že na to měl dostatek prostoru. „S tím zákrokem se ztotožnil, ale žalován nebyl,“ podotkl soudce. Zároveň Vlasák připustil, že podobné případy judikatura neřeší.

Zastavil motorkáře ve 130kilometrové rychlosti

Událost, kvůli které stanul Vaic před soudem, se stala v létě 2017. Místní hlídka si v oblasti Prahy 7 Holešovice všimla motorkáře Tomáše Berky, o kterém věděla, že má zákaz řízení. „Proto se ‚péjáci‘ rozhodli provést silniční kontrolu. Avšak stejně jako v předchozích případech se i tentokrát motorkář snažil policistům ujet a jejich pokyny k zastavení nerespektoval,“ popsal už dříve začátek zběsilé honičky policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Motorkář před policisty ujížděl směrem do města, jeho cestu ukončil v Těšnovském tunelu právě Šimon Vaic se svým služebním vozidlem, které použil jako zátaras. Motorkář do jeho auta narazil v téměř 130kilometrové rychlosti. Podle lednového rozhodnutí městského soudu byl Vaicům zákrok oprávněný a policista použil jediný možný prostředek k zastavení motorkáře.

Státní zástupce Michal Muravský tehdy před soudem uvedl, že motorkář Berka neměl dost času, aby mohl nějakým způsobem zareagovat. Dodal, že podle něj nebylo ani prokázáno, že byl Šimon Vaic řádně vycvičen k zahrazení cesty či použití pásů. Pro Právo uvedl, že v jednání Šimona Vaice spatřuje těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

V minulosti Vaicovi vyjádřilo podporu vedení policie, tehdejší policejní prezident Tomáš Tuhý i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Loni na podzim policisté před soudní budovu svolali shromáždění na Vaicovu podporu, to následně kritizoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Redakce iDNES.cz na konci ledna informovala také o tom, že případ Šimona Vaice zaujal některé poslance. Již tehdy chtěl poslanec Robert Králíček (ANO), aby se pohled na použití donucovaných prostředků změnil.

Kvůli záležitosti se chtěl setkat s ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem a probrat s ním, zda by s ohledem na tuto kauzu neměla vzniknout metodika pro státní zástupce. „V ní by se vysvětlilo, jak přistupovat například k donucovacím prostředkům,“ uvedl dříve politik pro iDNES.cz.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video