Policie zastavila pochod 500 lidí ve Varnsdorfu, nepomohl ani ministrant

  14:05aktualizováno  19:24
Stovky lidí se sešly ve Varnsdorfu na další demonstraci kvůli neklidnému soužití s Romy. Po proslovech na náměstí dav vyrazil k problematické ubytovně Sport, před níž ho zablokovala policie. Průvod se proto vydal k další ubytovně, ale také neúspěšně. Ve městě zasahovalo na 300 policistů.

Na 500 lidí se vydalo na ohlášený pochod k největší romské ubytovně ve městě nazvané Sport po zhruba hodinové demonstraci na náměstí Edvarda Beneše.

Demonstrace ve Varnsdorfu kvůli neklidnému soužití s Romy (17. září 2011)

Trasa vedla trochu jinou cestou než před týdnem, kdy policie obsadila most přes říčku Mandavu a obdobný počet protestujících, mezi nimiž byli hlavně místní obyvatelé, rozehnala za pomoci vodního děla, koní a petard.

Nyní policie zablokovala pomocí antonů a kordonů těžkooděnců přístupovou cestu u baru Priština. Ze stojícího davu se začal ozývat pískot, několik desítek radikálů údajně vykřikovalo nacionalistická hesla.

"Průvod jsme nepustili dál, protože v oznámení o jeho trase je uvedno pouze obecně, že povede směrem k hotelu Sport. Není tam ale nic přímo o budově hotelu," vysvětlila mluvčí policie Ústeckého kraje Jarmila Hrubešová.

Bůh a protesty

Ministrant, jimž se oháněli ve Varnsdorfu, je reminiscencí na dubnový pochod DSSS v Krupce na Teplicku, kde radikálům zabránilo ve vstupu do romského sídliště náboženské shromáždění iniciativy V Ústí neonacisty nechceme. Bohoslužbu ukončil razantní policejní zákrok, aby mohli radikálové, jejichž akce byla předem nahlášená a povolená, projít.

Údajný ministrant na demonstraci ve Varnsdorfu kvůli neklidnému soužití s Romy

Údajný ministrant na demonstraci ve Varnsdorfu

Demonstrující se snažili přesvědčit policii, že mají právo pokračovat dál, protože jde o náboženské shromáždění, které nemá ohlašovací povinnost. Členům antikonfliktního týmu dokonce představili ministranta, který je měl vést. Neuspěli, protože podle policie další pokračování průvodu hrozilo narušením veřejného pořádku, pácháním trestných činů zejména s rasovým podtextem a porušením zákona vedoucím k potlačování základních práv a svobod. V tomto případě může policie zastavit i náboženské shromáždění.

"Naštěstí tady není jediná ubytovna," ozvalo se nakonec z davu a průvod zamířil k další budově. I zde však narazil na těžkooděnce a psovody, kteří obsadili i předzahrádku ubytovny a sledovali, zda někdo nepřeskočí plot.

Policie na silnicích do Varnsdorfu posílila kontroly aut a nad městem kroužil vrtulník. Policie předvedla celkem patnáct lidí. Většinou neměli doklady, nebo u nich byly nalezeny zbraně. "Našli jsme například dva nože," podotkla mluvčí Hrubešová. Někteří z předvedených měli na těle tetování běžné u brněnských fotbalových rowdies.

Jednoho muže, který provolával rasistická hesla, nakonec policie zatkla. "Měl u sebe dvě dlažební kostky a v krvi tři promile alkoholu," řekla mluvčí Hrubešová. Je podezřelý z trestného činu propagace a podpory hnutí směřujících k potlačování práv a svobod člověka a hrozí mu až tři roky vězení. Druhý zatčený, extremista z Prahy, měl na předloktí vytetované rasistické symboly.

Minulou sobotu pořádala ultrapravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) ve Varnsdorfu protiromskou demonstraci, která se spontánně přeměnila v neohlášený pochod. Ty policie dosud tolerovala a omezila se jen na zahrazování cesty. Až do minulého týdne.

Protest v režii Lukáše Kohouta

Lukáš Kohout v čele demonstrace ve Varnsdorfu kvůli neklidnému soužití s Romy

Lukáš Kohout v čele demonstrace ve Varnsdorfu

Stejně jako čtyři předchozí protesty i tentokrát ho svolal Lukáš Kohout, který proslul jako létající asistent předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana. "Tentokrát to bude trochu jiné, máme pódium, aparaturu, zřejmě se za symbolický peníz bude prodávat pivo. Podle mého hrubého odhadu dorazí kolem tisícovky lidí. Záleží ale na počasí," sliboval před demonstrací.

Bouřili se i v kině

Vedení města Varnsdorfu během debaty v kině Panorama s obyvateli o problémech

Protestu na náměstí ve Varnsdorfu předcházela bouřlivá debata několika set obyvatel s vedením města. Hlavními tématy byly vzrůstající kriminalita a neklidné soužití majority a Romů. Naštvaní lidé přednesli řadu návrhů, kritizovali starostu i policii.

Na náměstí Edvarda Beneše se v sobotu objevilo improvizované pódium na nákladním autě, stánky s pivem se očividně zajistit nepodařilo. Někteří příchozí si donesli transparenty, například s nápisem "Nečas na nás nemá čas".

Varnsdorfští si na úvod sami sobě zatleskali, pak zazněla hymna nebo píseň Pane prezidente od Jaromíra Nohavici. Na řadu přišlo i zvonění klíči. Kohout přečetl Desatero Šluknovského výběžku, které sepsali nespokojení starostové tamních obcí a v deseti bodech shrnuli, co je třeba udělat, aby se vyřešily problémy s nepřizpůsobivými romskými občany.

Vůbec poprvé se protiromské demonstrace zúčastnil i starosta Martin Louka. Během krátkého proslovu se dočkal pískotu, ještě předtím vyslechl Kohoutova slova, že se budou konat další demonstrace, dokud varnsdorfské zastupitelstvo nerezignuje.

V krátkém proslovu pak Louka popsal moment, který rozhodl, že se demonstrace zúčastní. "Jedna starší paní mi na úřad přinesla účty, co vše musí platit. Na měsíc jí zbyly dva tisíce korun. Pak mi řekla, že na demonstrace bude chodit, dokud se něco nezmění," řekl starosta. "Rozhodně mi to není lhostejné, ale pochodovat odmítám," dodal.

Jakkoliv měl být nynější mítink jen v režii místních, pozvánka na něj se objevila i na webu ultrapravicové DSSS. "Ta akce má naši podporu a co vím, tak určitá část našich příznivců se tam opravdu chystá," řekl ČTK severočeský šéf strany Petr Kotáb. Členové extremistických uskupení byli v davu k vidění, ale v naprosté menšině.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Česko bude pomáhat v řešení migrace, řekl Petříček. Kvóty však odmítá

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se Česko chce podílet na společném evropském řešení migrace. Uvedl, že...

Trutnovští vyhráli boj o podobu Kauflandu, posune se dál od domů

Trutnovský Kaufland čeká přestavba. Místní se brání, aby se obchod posunul blíž...

Přestavba obchodního domu Kaufland v Trutnově se podřídí požadavkům obyvatel i radnice. Původně měl obchod stát jen...

Unikátní část Šumavy znali jen vojáci, chystaná stezka ji přiblíží turistům

V rekreačním středisku Olšina má vzniknout nová stezka a informační centrum.

Sedmdesát let nepřístupnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové...

Najdete na iDNES.cz