Policie sbírá údaje o majetku šlechty

  0:01aktualizováno  0:01
Česká policie rozeslala koncem dubna na několik úřadů zvláštní dopis. Žádá v něm detailní informace o průběhu restitucí. Ale ne všech. Podle dopisu má jít pouze o restituce majetku někdejších šlechtických rodů.

MF DNES má k dispozici kopii dvou dopisů, které odešly z jihomoravské policejní správy, konkrétně z tamního odboru hospodářské kriminality.

Všechny jihomoravské pozemkové úřady jsou v dopisech vyzývány, aby policii okamžitě informovaly, zda u nich o lesy nebo půdu již požádali dědici šlechtického rodu Belcredi. A pokud ano, s jakým výsledkem.

Policie přitom nežádá informace pouze o "případu Belcredi", ale o všech aristokratech, kteří žádají či žádali o svůj majetek. Policejní důstojník Šamalík, který je pod dopisem podepsán, odmítl sdělit, na co takové informace potřebuje: "Šetření probíhá, nemohu nic říci," uvedl pouze.

Jeho nadřízení z jihomoravské správy a policejního prezidia budou prý schopni věc komentovat po víkendu.

Podle informací MF DNES žádá policie podobné informace po celé republice. To nepřímo potvrdil i ministr vnitra Stanislav Gross, který také hovoří jen opatrně. "Mám informace, že policie prověřuje některá podání, která se týkají restitučního procesu," řekl Gross bez dalších podrobností.

Vysoce postavený policejní zdroj pod podmínkou anonymity prozradil, že policie prověřuje, zda restituce šlechtického majetku neprovázela korupce mezi státními úředníky.

Bývalý ústavní soudce Antonín Procházka považuje za diskriminační, že policie žádá informace pouze o restitucích šlechty. "Pokud by byla tato praxe připuštěna, změnili bychom se z právního státu ve stát policejní," řekl Procházka. "Proč policie potřebuje tato data jen u těchto lidí?"

Udejte nám "šlechtice" Belcrediho!
Když se Richard Belcredi, restituent zámku v Brodku u Prostějova, dostal náhodou k policejnímu oběžníku, byl překvapen. Zjistil, že se o něj zajímá hospodářská kriminálka. Proč? Je šlechtického původu.

"Je to návrat do komunistických dob. Příslušníci starých českých šlechtických rodů se stávají občany druhého řádu," řekl Belcredi, jehož rodina byla za své vlastenectví šikanována nacisty (na jejich majetek byla uvalena nucená správa) i komunisty (majetek byl znárodněn). Sám Richard Belcredi musel uprchnout.

Šlechta "neexistuje"
"Jen jsem o tom slyšel. Už jsem si říkal, že se musím zeptat na úřadu," řekl Adam Bubna z Litic, který zrestituoval zámek ve východních Čechách.

Další restituent, Radslav Kinský ze Žďáru nad Sázavou, je klidný: "Policie si může psát, co chce, ale musí respektovat zákon." Navíc připomíná: "Podle zákonů tady žádný šlechtic neexistuje." V druhém z oběžníků, kdy si jeho autor možná uvědomil, že české právo šlechtický původ nezná, je poznámka: "Termín 'šlechtické rody' považujte za pracovní."

Úředníci policii odmítli
Pracovníci okresních pozemkových úřadů na přípis nereagovali a naopak si stěžovali na postup policie nadřízeným. Ti dali úředníkům v okresech pokyn, ať neodpovídají. "Způsob, jakým policie jednotlivé úřady obeslala, nebyl úplně korektní," řekl zástupce ředitele Ústředního pozemkového úřadu v Praze Kamil Kaulich.

Vedení pozemkových úřadů pak začalo jednat s policií, aby podobné žádosti byly řešeny přes ředitelství. "Bylo jednání mezi naším ředitelem a zástupcem policie. Kdo za policii na jednání byl, si bohužel nevzpomínám," řekl Kaulich. Jeho nadřízený nebyl v pátek v úřadu.

Sama policejní žádost, pod níž je podepsán za odbor hospodářské kriminality Jihomoravského kraje kapitán Šamalík, připomíná podobné přípisy z komunistické éry: "Opětovně vás žádáme, abyste ve zprávě uvedli i ty oprávněné osoby, které nebyly v naší žádosti výslovně jmenovány, ačkoli obdobně žádají navrácení majetků bývalých šlechtických rodů," píše se tam například.

Gross uklidňuje šlechtice
Policie rozjela "oběžníkovou" akci poté, co zahájil veřejné tažení za navrácení svého majetku František Oldřich Kinský, a na jeho první úspěchy u soudů reagovali někteří politici se zděšením.

Ministr kultury Pavel Dostál obvinil matrikářku Janu Talmanovou, že Kinskému neoprávněně potvrdila občanství. To se však neprokázalo. Podle vysoce postaveného policejního zdroje by mohlo v této akci jít o nové prověřování, zda některé úřady postupovaly řádně.  "Mohlo to být třeba tak, že úředníci nedodali všechny doklady, třeba se nedaly do spisu všechny archiválie, jak se kdo choval za války a tak dále," řekl zdroj.

Ministr vnitra Stanislav Gross se v pátek pokoušel potomky šlechtických rodů uklidnit: "Nevidím důvod, proč by příslušníci šlechtických rodů měli být znepokojeni, týká se jich to jen zprostředkovaně."

Autoři:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

S trestním oznámením na aktéry OKD Zaorálek nesouhlasí. Chce věc přezkoumat

Ministr kultury Lubomír Zaorálek nesouhlasí s podáním trestních oznámení na aktéry sporné privatizace těžební...

Neshodli se, co je to krása. Festival spisovatelů v Praze začal rozpačitě

Zda krása spasí svět, jak zní motto letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha, se řečníci neshodli. Jedné z...

Najdete na iDNES.cz