Poslanci Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka podali trestní oznámení, protože si podle nich neformální šéf VV Vít Bárta kupoval penězi jejich loajalitu.

Poslanci Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka podali trestní oznámení, protože si podle nich neformální šéf VV Vít Bárta kupoval penězi jejich loajalitu. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Policie prý brzdila vyšetřování Bártových obálek, její šéf to popírá

  • 95
Bývalí náměstci protikorupční policie Zdeněk Tomica a Tomáš Krůl řekli Hospodářským novinám, že police brzdila vyšetřování údajné korupce Věcí veřejných. Případ obálek Víta Bárty pro poslance Škárku a Kočí řešila totiž nejprve jako daňový únik. Policejní prezident Petr Lessy pochybení odmítá.

Aféra s obálkami

Jedna z afér, které provází vládní angažmá Věcí veřejných, vypukla na počátku dubna. Tehdejší poslanec VV Jaroslav Škárka novinářům řekl, že mu Vít Bárta platil v hotovosti desetitisícové částky, kterými si kupoval jeho loajalitu. Škárka později tvrzení popřel, pak ho potvrdil a podal trestní oznámení. Další o pár hodin později podala někdejší předsedkyně klubu VV Kristýna Kočí. Podle jejích slov jí Bárta předal obálku s půlmilionem korun. Předávání obálek od neformálního šéfa VV později v médiích zastínily další aféry, při kterých vyšlo najevo, že si Bárta plánoval vstup do politiky kvůli rozkvětu svého podnikání. Ve straně také fungovala utajovaná koncepční rada.

Zdeněk Tomica a Tomáš Krůl tvrdí, že vedení útvaru na kauzu nejprve místo svých detektivů nasadilo experty na daňové úniky. Tím došlo k účelovému zpomalení. Podali proto podnět na prošetření.

"Obdrželi jsme od nich žádost o prošetření, zda nemohlo dojít ke spáchání jakéhokoliv trestného činu," řekla iDNES.cz mluvčí Inspekce policie ČR Radka Sandorová s tím, že podnět na inspekci dorazil počátkem tohoto týdne.

Tomica a Krůl v něm tvrdí, že chtěli případ vyšetřovat jako korupci hned poté, kdy se informace o obálkách od faktického lídra Víta Bárty pro členy Věcí veřejných objevily v médiích. Nový ředitel útvaru Tomáš Martinec, který do funkce nastoupil za ministra vnitra Radka Johna (VV), však kauzu předal specialistům na daňové úniky.

"Případní pachatelé tak mohli mít možnost připravit si řádně svou obhajobu. Je zřejmé, že ředitel útvaru svým jednáním zdržel postup policejních orgánů," citují HN z žádosti adresované policejní inspekci. Oba náměstci jen pár dní po vypuknutí aféry u protikorupční jednotky skončili.

Je to útok na policii, tvrdí policejní prezident

Policejní prezident Petr Lessy nechal postup policie v kauze prověřit. "Požádal jsem nejvyššího státního zástupce Zemana, který vše konzultoval s dozorující státní zástupkyní. Podle zprávy, kterou mi zaslali, nedošlo k žádným průtahům a postup policie byl standardní," řekl Lessy.

Šéf policie označil zprávu Hospodářských novin za útok, který ale nijak vlastní vyšetřování neovlivní. "Za útvarem i policisty nadále plně stojím," řekl Lessy.

Jeho náměstek Martin Červíček připomněl, že už 11. dubna vznikl speciální vyšetřovací tým, který tvoří jak protikorupční policisté, tak jejich kolegové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Nejprve vyšetřovali Škárku a Kočí

Deník uvádí, že vyšetřování případu jen jako daňového úniku je sporné - nemířilo přímo na Bártu, ale na poslance Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí. A to proto, že úplatek nezdanili. Expertům ale muselo být jasné, že daňový únik nikomu neprokážou.

Zatajení, respektive nezdanění příjmu dosaženého trestnou činností, se nepovažuje za trestný čin. Důvodem podle Nejvyššího soudu je, že pachatele nelze nutit, aby se pod hrozbou trestu za krácení daně doznal k jinému zločinu. Bárta od samého začátku tvrdí, že šlo o obyčejnou půjčku.

Podle trestního oznámení začal protikorupční útvar jednat až po týdnu. Šéf jednotky Martinec ale popírá, že by práci svých lidí brzdil. Daňoví specialisté na kauze prý pracovali proto, že už dříve policie obdržela podnět, aby se hospodařením VV zabývala. "Věc se od počátku šetří standardním způsobem," napsal deníku v SMS z dovolené.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video