Policie 1. 12. 2020 zveřejnila interaktivní mapu kriminality.

Policie 1. 12. 2020 zveřejnila interaktivní mapu kriminality. | foto: Policie ČR

Policie zveřejnila mapu kriminality. Podívejte se, jaká je situace u vás

  • 82
Policie v úterý spustila interaktivní mapu kriminality, která je od teď přístupná i široké veřejnosti. Stačí zadat město a ukáže se, jak je na tom daná lokalita s násilím, vloupáním nebo přestupky či dopravními nehodami. Za listopad nejvyšší kriminalitu zaznamenal Moravskoslezský kraj, za ním následovala Praha a kraj Středočeský.

Mapa do budoucna policii umožní předvídat zločiny či nasazovat hlídky v nejhorších lokalitách.

Mapa je pilotní projekt, na kterém ministerstvo vnitra s policii pracovalo od minulého roku. Projekt reaguje na zájem odborné i laické veřejnosti o informace o kriminalitě nejen v podobě statistik, ale i map trestných činů a přestupků se zobrazením lokality, kde k daným událostem dochází.

Kdokoli si teď tedy může v mapách vyhledat počty různých druhů zločinů v jednotlivých městech i částech obcí.

Projekt podle policie vychází z dlouholeté zkušenosti s budováním mapových nástrojů, které má nyní pro vlastní potřeby. Podle policie se podobné inovativní nástroje osvědčily již v zahraničí.

Za listopad nejvyšší kriminalitu zaznamenal Moravskoslezský kraj. Zdroj: Policie ČR

„Vidím za tím ohromný kus práce a gratuluji tvůrcům z ministerstva i policie, že se jim povedlo dostat projekt do této fáze. Data z map jsou v otevřeném formátu, čímž dáváme odborníkům možnost si je stáhnout a dál s nimi pracovat, například vytvářet mobilní aplikace pro veřejnost v oblasti bezpečnosti a prevence kriminality,“ sdělil ministr vnitra Jan Hamáček.

Projekt se odehrává ve třech rovinách. První představují mapy kriminality pro veřejnost, kde jsou znázorňovány skutky, například trestné činy a přestupky registrované policií, které jsou statisticky evidované. 

Mapa pomůže předvídat kriminalitu

Druhou rovinou je verze pro vybrané pilotní obce, ve které budou k dispozici relevantní informace potřebné pro efektivní výkon samosprávy, třeba při plánování činností obecní policie či rozvoje infrastruktury. Třetí rovinou je dataset pro práci policie, který je nezbytný při předvídání kriminality. Tato poslední zmíněná oblast je rozpracována v režimu pro interní použití v pilotních lokalitách.

„Hlavním cílem ve všech rovinách je dále snižovat již tak rekordně nízkou kriminalitu v Česku, zvyšovat její objasněnost, cíleně plánovat policejní hlídky a preventivní opatření do těch skutečně nejrizikovějších míst, snižovat administrativu, a naopak zvýšit pobyt policistů v ulicích,“ uvedl 1. náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

S tím podle něj souvisí efektivnější využívání lidských, finančních i technických zdrojů a rovněž posílení spolupráce s obcemi, zvyšování důvěry veřejnosti a posilování pocitu bezpečí.

Dvojí zlo. Příbuzní se během epidemie více vraždili a násilí méně hlásili

Ministerstvo vnitra a policie počítá do budoucna s dalším projektem „Mapy budoucnosti II“. „Došlo by k využití prostorových dat pro vytvoření a pilotní ověření nástrojů a postupů pro analýzu a predikci kriminality za účelem jejího předcházení a potírání,“ dodala  vedoucí odboru OKVV PPČR Kateřina Rendlová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video