Chovanec: Cvičení dopadlo dobře, u hranic ale musíme být rychleji

  8:58aktualizováno  17:29
Policisté a vojáci ve středu zkoušeli svou připravenost na obnovení kontrol na hranicích s Rakouskem. Vyrazili na jedenáct přechodů v jižních Čechách a na jihu Moravy. Cvičení bylo podle ministra vnitra Milana Chovance uspokojivé, musí se však zrychlit. Na hranicích se ve směru do Česka tvořily menší kolony.

Policie a Armáda ČR ve středu zahájily společné cvičení, ve kterém se připravují na možné obnovení kontrol na hranicích s Rakouskem (30. září 2015). | foto: Václav Janouš, MF DNES

Před 15:00 přistál u přechodu v Dolním Dvořišti policejní vrtulník s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). O pár minut později přiletěl armádní vrtulník, z něhož vystoupil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Oba se přesunuli do blízké budovy, kde vzniklo improvizované pracoviště vedoucího štábu akce.

Společné cvičení policistů a vojáků bylo podle Chovance uspokojivé, ale musí se zrychlit nasazení sil. Ideální čas pro nasazení policie a armády činí pět hodin. Ve středu to však trvalo déle.

V odpoledních hodinách se na frekventovaném přechodu v Dolním Dvořišti občas vytvořila malá fronta ve směru do Česka. Plynulost provozu narušovaly kontroly, při nichž policisté a vojáci náhodně prohlíželi osobní i nákladní automobily.

Podobný průběh se opakoval i na jiných přechodech v Jihočeském kraji. Týmy, které vždy tvořil policista a voják, kontrolovaly i přechody pro pěší.

Úkolem cvičení je vyzkoušet ochranu hranice v případě zesílení migrační vlny. Jeho štáb bude sídlit na policejním prezidiu v Praze.

Scénář cvičení počítá s tím, že se změní hlavní migrační trasa, která nově povede přes české území. Policisté a vojáci si přímo na hraničních přechodech chtějí vyzkoušet, zda jsou na případné znovuzavedení kontrol připraveni.

„Cvičení má jediný cíl, a to nasimulovat stav, kdy vláda rozhodla o znovuzavedení kontrol na státních hranicích,“ řekl Tuhý. Podle něj se tak nebude cvičit úplné uzavření hranic či stav, kdy by se na území Česka dostalo velké množství uprchlíků.

Podle Tuhého se nebudou hranice uzavírat a neměla by být ohrožena plynulost provozu. Lidé spíš cvičení poznají podle toho, že se kolem hranic pohybuje větší množství policistů a vojáků. „Rozhodně to neomezí provoz hraničních přechodů,“ uvedl Tuhý.

Jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura přesto upozornil, že řidiči, kteří jedou do Rakouska, by měli počítat s možným zdržením. „Jde se o náhodné kontroly automobilů,“ uvedl.

Ozbrojené sbory si chtějí vyzkoušet vzájemnou komunikaci

Nácvik začal v sedm hodin a potrvá do odpoledních hodin. Cvičení se koná po celé délce česko-rakouské hranice, takže i v Jihomoravském kraji. V jižních Čechách se do něj zapojilo 360 policistů a vojáků.

Z jedenácti hraničních přechodů v jižních Čechách, které nyní podléhají přísnější kontrole, jsou i dva železniční. Jde o České Velenice na Jindřichohradecku a Dolní Dvořiště na Českokrumlovsku.

Fotogalerie

Délka cvičení podle Tuhého bude záviset na tom, jak rychle se budou policisté s vojáky přesouvat na hranice. „Chceme cvičení končit v momentě, kdy budeme vědět, že jsou všichni na svých místech, že nám funguje spojení a že máme zhodnocená rizika,“ doplnil Tuhý.

Kromě toho, jak rychle se policisté s vojáky dostanou na hraniční přechody, si ozbrojené sbory chtějí vyzkoušet také vzájemnou komunikaci.

„Sladíme činnost, tak abychom si ujasnili a našli věci, které se ještě musí doladit, protože cvičení je od toho, aby v případě ostrého zásahu všechno klaplo na sto procent,“ uvedl zástupce náčelníka generálního štábu Petr Mikulenka.

Policisté a vojáci kontrolují v Jihočeském kraji hranici o délce 277 kilometrů. Do cvičení se zapojila i policie z jiných regionů. „Přesně jde o dvanáct krajů, které dnes vyslaly své lidi do této akce,“ řekl Bajcura.

Uprchlická krize

Česko-rakouská hranice má 464 kilometrů a je na ní 20 hraničních přechodů. Tuhý uvedl, že by se policisté s vojáky měli během dne rozmístit na všechny přechody, cvičení se zaměří i na zelenou hranici.

Počet zadržených běženců v Česku klesá

Tuzemská policie od poloviny června kvůli migrační krizi zvýšila kontroly. Od té doby bylo zadrženo přes 3 000 běženců, kteří přes české území procházeli nelegálně. V poslední době však počet běženců klesá. Například v prvním zářijovém týdnu policie odhalila přes 500 běženců, za poslední týden jich bylo 137.

Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové cestují běženci v posledních týdnech v menších skupinách, zejména v noci a za pomoci převáděče. „Ve vlacích je jich teď málo, nyní jsou v autech a v dálkových autobusech,“ uvedla Rendlová.

Podle Tuhého se středeční cvičení dělá hlavně pro případ, že by se nynější situace změnila. „Ze dne na den se změnila situace například v Chorvatsku, kam se během čtyřiadvaceti hodin dostalo až 12 000 uprchlíků,“ řekl Tuhý. Policie podle něj nechce nic podcenit.

Za prvních osm měsíců letoška vzrostla migrace v Česku o více než 109 procent. Od ledna do srpna 2015 bylo na českém území zjištěno 6 092 cizinců, což je o 3 214 případů více než za shodné období loňského roku.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz