Pojišťovny hlásí po řádění silného větru škody za desítky milionů

  • 1
Pojišťovny mají po víkendovém řádění silného větru nahlášeny tisíce škod v odhadovaném objemu desítek milionů korun. Živel tentokrát řádil na téměř celém území České republiky. Nejčastěji jde o zdevastované střešní krytiny, spadlé stromy na domy, auta a kůlny, popadané ploty a rozbité skleníky.

Česká pojišťovna má k dnešnímu poledni nahlášeno 1200 škod za téměř 30 milionů korun. Jde zejména o škody na střešních krytinách. Typickými škodami jsou také ty, které vzniknou v důsledku pádu stromů či větví na stavby či na automobily. Nejvíce klienti hlásí škody z Moravskoslezského, Ústeckého a Středočeského kraje. 

Počet škod poroste s tím, jak lidé postupně začínají sčítat škody a kontaktovat pojišťovnu. „Posílili jsme týmy telefonních operátorů, v terénu jsou již naši mobilní technici, dělají prohlídky na místě škod,“ sdělila mluvčí ČP Ivana Buriánková.

Kooperativě klienti k poledni nahlásili 770 škod na budovách a domácnostech za asi 20 milionů Kč. „Hlavní nápor dotazů a hlášení škod dnes nesli operátoři na call centru, celkem za dnešní dopoledne vyřídili přes 1400 hovorů,“ uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa. Škody klienti podle něj hlásí prakticky z celé ČR. Největší škodu, za 500.000 Kč, zatím firma eviduje v Ústí nad Labem, kde vítr poškodil střechu bytového domu.

Provoz Klientského centra Allianz se během pondělního dopoledne zvýšil o více než 600 procent. „Nárůst škod zaznamenala pojišťovna také v pojištění aut. Místo standardních bouraček se po víkendu věnují především poškozeným vozidlům, na která spadly v lepším případě jenom větve, v horším celé stromy. V návaznosti na nedělní vichřici kontaktovalo Allianz pojišťovnu jenom za pondělní dopoledne přes 500 klientů, kteří oznámili škodu za několik desítek milionů korun,“ upozornil mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Česká podnikatelská pojišťovna aktuálně eviduje přes 200 škod z pojištění majetku. „Již o víkendu jsme přijali mimořádná opatření pro zabezpečení bezproblémového provozu klientské linky, pondělní směny byly posíleny, veškeré operátorské kapacity byly nasměrovány k odbavení volajících klientů,“ uvedla mluvčí pojišťovny Renata Čapková. Mluvčí ČSOB pojišťovny Petr Milata nejhorší situaci očekává v jižních, západních a středních Čechách. V těchto regionech zaznamenala pojišťovna zatím do 300 škod, pesimistický odhad je až tisícovka.

Vichřice za uplynulé dny zatím klientům Generali napáchala škody v 68 případech, jejich předpokládaná výše je 3,2 milionu korun. Silný vítr škodil plošně, nejvíce případů řeší v Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji. Očekává se ale, že počet hlášení bude dál přibývat napříč republikou.

 Likvidátoři AXA pojišťovny odhadují, že účet silného větru bude v milionech korun. Jen během dnešního dopoledne zaregistrovali na 80 škod. Mezi škodami na nemovitostech převládají rozbitá okna a poškozené střechy. „Výjimkou ale nejsou poškozené televizní a satelitní antény včetně těch pro bezdrátové připojení k internetu,“ dodal mluvčí AXA Jiří Cívka.

V Královehradeckém kraji uvedl vítr do pohotovosti hasiče. Ti měli od nedělního večera do pondělního odpoledne na starost zhruba 300 událostí. Běžný denní průměr přitom činí 20 událostí v celém kraji. Energetici v kraji kvůli velkému množství poruch vyhlásili, stejně jako v jiných krajích, kalamitní stav.

Na většině poškozených míst se teprve opravuje, circa desetina poškozených by měla mít elektřinu ještě dnes odpoledne. Bez proudu je tak v kraji stále asi 2000 domácností. Uvedly to mluvčí hasičů a energetiků Martina Götzová a Šárka Lapáčková Beránková.

Nejčastěji hasiči odstraňovali popadané stromy ze silnic. V Hradci Králové v ulici Na Biřičce dvě osobní auta narazila do spadlého vzrostlého stromu. Nehody se obešly bez zranění. V několika případech také spadly stromy na auta, například v Úlibicích a v Hořicích na Jičínsku.

V Moravskoslezském kraji hasiči vyjížděli k více než pěti stovkám událostí. Podle energetiků bylo v pondělí okolo páté hodiny odpoledne bez dodávek téměř 400 domácností a firem.

Následky větru zablokovaly i železniční dopravu. Ta byla brzo ráno v kraji zastavena na několika místech. Vlaky nejezdily v úsecích Třebovice - Děhylov, Třemešná ve Slezsku - Osoblaha a z Valšova na Rýmařov a Hrubou Vodu. Ve většině případů cestující mohli využít autobusy. Na všech místech už byly překážky z trati odstraněny a provoz obnoven.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video