Rakve do kříže, vzkazy na stromě. Brno se loučilo se zavražděnou rodinou

  12:12aktualizováno  14:08
Asi dvě stovky lidí se v sobotu přišly rozloučit s rodinou z Ivanovic, která byla před týdnem zavražděna ve svém domě. Lidé se začali u kostela v brněnských Řečkovicích scházet hodinu před polednem. Přišli i žáci zavražděné ženy. Místo hlídala policie.

Pohřeb rodičů a jejich dvou synů z Ivanovic, z jejichž vraždy americká policie obvinila dvacetiletého Kevina Dahlgrena, začal pár minut před polednem.

Lidé procházeli před začátkem obřadu kostelem, většina v slzách pokládala květiny. Během chvilky se jich vepředu u oltáře nakupila velká hromada. "Ze 'stromu života' stojícího uvnitř si pozůstalí a hosté mohli na konci jako vzpomínku odnést smotaný papír se vzkazem," informovala z místa redaktorka MF DNES.

Na obřad dorazili přátelé i příbuzní rodiny. Svým kamarádům také naposledy zahráli hudebníci ze skupiny Ukulele orchestra jako Brno, se kterou zemřelý otec se synem vystupovali.

Dorazilo také mnoho mladých lidí, včetně žáků zavražděné ženy, která pracovala ve škole v brněnských Židenicích jako výchovná poradkyně. Nechyběli ani spolužáci obou bratrů.

Rakve byly v kostele položeny do kříže, uprostřed připomínala zemřelé společná rodinná fotografie. U každé rakve stála fotografie každého z nich.

Fotogalerie

Obřad začal pět minut před polednem. Jeho počátek byl v podstatě celý hudební. V podání zmíněné kapely dojala přítomné například nahrávka skladby Desert Rose od Stinga.

"Slova jsou málo. To, co doopravdy byli, dokáže vyjádřit jen hudba, kterou tolik milovali," řekla pozůstalým řečnice, která o každém členovi rodiny přečetla mezi písněmi několik krátkých vět. Všichni přítomní zpívali spolu s kapelou. Každému z rodiny hudebníci věnovali samostatnou píseň.

Hosté zaplnili kostel do posledního místa

Krátce před půl jednou začala více než třicetiminutová smuteční mše, kterou sloužil řečkovický farář Jacek Kruczek. Po jejím skončení zdrcení pozůstalí odmítli přijímat kondolence. Do kostela také před začátkem zakázali vstup fotografům.

Přátelé hudebníci po skončení obřadu pomohli vynést rakve z kostela. Poté pracovníci pohřební služby naložili oba bratry do jednoho vozidla, těla rodičů pak každé do vlastního auta a odvezli je na kremaci do Hustopečí.

"Nikdy jsem nic podobného nezažil, že by pohřbívali současně čtyři zavražděné členy jedné rodiny," řekl dlouholetý zaměstnanec pohřebního ústavu.

Smuteční hosté, jejichž velkou část tvoří mladí lidé, zaplnili kostel do posledního místa. Do boční kaple byl obřad přenášen na velkou obrazovku. Slova, která zazněla v průběhu obřadu, mohly poslouchat z reproduktorů i desítky shromážděných před kostelem. Lidé venku zpívali, plakali a modlili se.

Autoři:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Mám nárok na pár dní odpočinku, řekl o svém pobytu v nemocnici Zeman

Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov promluvil o svém zdravotním stavu a čtyřdenním...

Soud potvrdil zproštění v kauze kolem smluv ministerstva vnitra a Fujitsu

Šest lidí, obžalovaných v souvislosti se smlouvami ministerstva vnitra a firmou Fujitsu Technology, nespáchalo trestný...

Chybí nenahraditelný lék na cukrovku. Dodávky se obnoví koncem měsíce

Nenahraditelný lék na cukrovku Glucophage XR zažívá na českém trhu další výpadek. Problém je podle Státního ústavu...

Akademie věd předávala ceny. Ocenila historiky, popularizátory i filozofy

Ceny Akademie věd převzali ve čtvrtek autoři rozsáhlých publikací o Československu či vědec s neobvyklým výzkumem na...

Najdete na iDNES.cz