Podivná baronka dluží miliony a z Valče raději mizí

  13:37aktualizováno  13:37
Obec Valeč se probouzí ze snu o baronce, která se tu usadila, aby jako mecenáška investovala miliony korun do rozvoje vsi. Alena Thyssen-Bornemisza von Kaszon, která byla v Německu odsouzena za podvody na tři roky a devět měsíců do vězení, se ocitla v hledáčku také českých exekutorů.

Alena Thyssen (na snímku z letošního února) oznámila, že opouští Valeč. Před zákony prý neutíká. | foto: Václav ŠlaufMF DNES

Firma City Invest Limited od ní vymáhá 56 milionů korun plus dalších šest milionů na úrocích. MF DNES má k dispozici exekuční příkaz, který je stále aktuální a koluje ve Valči.

Události kolem baronky nabírají rychlý spád. Kdosi se o víkendu pokusil zapálit a vyloupit Dům zámeckých kaplanů. Ten patří Nadaci Valeč, sídlí v něm obecní infocentrum a v horním patře v pronájmu žije Alena Thyssen. Lépe řečeno - žila. Už nechala odvézt nábytek, který jí patří, a oznámila, že kvůli útoku lupiče a žháře se vrací do Švýcarska.

"Hodnotím to jako provokaci, protože zloděj nevzal z domu ani knoflík. Ztratila jsem chuť pomáhat Valči, kterou jsem milovala. Upozorňuji, že se nadále nebudu nijak angažovat a stahujeme přísliby sponzorských darů," řekla. Dodala, že končí s dotováním zdejší vinárny, muzea a nepomůže obci se stavbou kanalizace.

Žhářský útok nebo záminka

Vloupání do Domu zámeckých kaplanů už vyšetřuje policie. "Pachatel v noci na sobotu polil zeď hořlavinou," upřesnila mluvčí karlovarské policie Zdeňka Papežová.

Starosta Josef Kubař, který vloupání policistům hlásil, odhadl škodu na 20 tisíc korun. Alena Thyssen odmítá, že by útok souvisel třeba s jejími dluhy. Tvrdí, že žádné nemá.

Některé zastupitele Valče překvapilo, když zjistili, že podivná baronka, které loni udělili titul čestné občanky, má po podvodech v Německu potíže také s českými exekutory. "Šokovalo mě to. I když ve Valči jí věří snad už jen starosta," divil se zastupitel Jan Fronc.

Starosta Kubař se baronky zastal. "Je to úplně jinak, než si myslíte. Vše vyřizuje obecní právník," konstatoval.

Barončin dluh vznikl počátkem 90. let. Ručila podnikatelům, kteří si brali od Kreditní banky Plzeň úvěr. Nikdy ho ale nesplatili. Alena Thyssen tvrdí, že šlo o 70 milionů korun. Díky půjčce chtěli podnikatelé připravit pozemky pro stavbu rodinných domů ve Statenicích u Prahy.

Parcely s inženýrskými sítěmi pak měla odkoupit švýcarská banka a baronka si slibovala, že inkasuje pět procent ze zisku. Peníze ale podle ní skončily kdesi v cizině a ona se stala jedinou obětí, která má platit coby ručitel směnky. Kreditní banka Plzeň prodala pohledávku firmě City Invest Limited se sídlem v Londýně. A ta ji na základě rozsudků soudu vymáhá prostřednictvím soudního exekutora Juraje Podkonického.

"Je možné, že ji vykukové podvedli. Ale ona byla každopádně u toho, když šli o úvěr žádat. Jestli nemá 56 milionů, tak je v problému," řekl člověk, který je s případem obeznámen a nechtěl být jmenován.

Soud nedávno vydal exekuční příkaz k prodeji téměř pěti hektarů orné půdy, které Alena Thyssen vlastní na Mělnicku napůl se svou sestřenicí Olgou Ptáčkovou. Prodej pozemků ale může vynést jen několik málo milionů korun.

Baronka tvrdí, že k prodeji majetku nedojde, protože jí pomůže rodina. Jako nesmysl odmítá spekulace, že se jí žhářský útok hodí, aby měla důvod odjet ze země.

"Před ničím neutíkám. Budu tomu problému čelit, i když je to nemilé. Banka i firma mě podvedly. O exekučním příkazu jsem se dozvěděla asi před měsícem. Rodina bude deponovat peníze na vinkulační účet do konečného projednání mimosoudního vyrovnání," uvedla.

Stále však zůstává nejasné, kým žena se šlechtickým jménem v pasu vlastně je a zda za ní nějaká zámožná rodina stojí. Tvrdí, že se jako Alena Vávrová, dcera českých emigrantů, v roce 1997 v New Yorku provdala za barona Hanse-Petera Thyssen Bornemisza von Kaszon. A že Hans-Peter je synem Štefana Thyssen. Baronka ukázala i oddací list.

Ale podle rodokmenů, které MF DNES zkoumala, byl Štefan bezdětný. Alena odmítá tento rozpor vysvětlit. Rodina má sídlo ve švýcarském Luganu.

Zářivý prominent s dluhy

Alena Thyssen žila v německém Wiesbadenu. Deník Wiesbadener Kurier o ní v listopadu 1999 v reportáži ze soudní síně napsal, že si jako "zářivý prominent" objednávala a neplatila služby.

Horentní sumy dlužila v hotelu, u lékaře, za květiny nebo za různé oslavy. Má na svědomí devět podvodů. Byla odsouzena i za to, že v létě 1996 vybrala statisíce marek od obchodních partnerů s tím, že zakládá v Česku realitní investiční fond. Zůstalo u myšlenky, peníze nevrátila.

Ve Valči se pohybuje asi dva roky. Není jasné, odkud pocházejí statisíce korun, které firma Travel VP (za níž baronka v Česku jedná) věnovala Nadaci Valeč v Čechách a také obci Valeč na zaplacení dluhů.

Tvrdí, že zastupuje skupinu investorů, kteří nechtějí být jmenováni. Prý mají výčitky za škody, které napáchala druhá světová válka.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Albánské dobrodružství ČEZ končí, podezření z údajné korupce se neprokázalo

Ilustrační snímek

Vyšetřování převodu více než 200 milionů korun z účtů energetické společnosti ČEZ na konto kosovského lobbisty Nue...

Jak vzpomíná na rok 1989? Hostem Rozstřelu bude písničkář Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Hostem Rozstřelu bude písničkář, ale také prozaik, básník a...

Plavkyně Pechová překonala La Manche jako první handicapovaná žena

Handicapovaná plavkyně Markéta Pechová přeplavala kanál La Manche. (25. srpna...

Markéta Pechová z Liberce si splnila svůj sen, ve svých čtyřiceti letech přeplavala kanál La Manche, přesně tak, jak si...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz