Pod kostelem středočeské vísky našli základy baziliky z 11. století

  21:44aktualizováno  21:44
Archeologové po dvou letech ukončili průzkum kostela sv. Václava v Žabonosech u Kolína. Objevili rozsáhlá pohřebiště a základy tisíc let staré baziliky. Její původní účel neznají, Žabonosy v době jejího vzniku nepatřily mezi důležitá sídla. Znovuotevření kostela se zúčastnil pražský arcibiskup Dominik Duka.

Kostel sv. Václava v Žabonosech | foto: Archeologický ústav AV, Praha

Kostel v Žabonosech je jednou z nejstarších a nejvýznamnějších církevních staveb Kolínska. Po 73 letech se do jeho interiéru vrátil archeologický výzkum, aby objevil nečekané.

Již při předchozích pracích byly v místech kostela nalezeny zbytky zdi příslušící jiné, starší stavbě. Její podobu a stáří ale tehdy nebylo možné zjistit.

"Záchranný archeologický výzkum prováděný v trasách odvlhčovacích kanálů byl příležitostí tuto záhadu nyní osvětlit," říká vedoucí výzkumu Jan Frolík z Archeologického ústavu Akademie věd. (tiskovou zprávu čtěte zde)

Archeologové zjistili, že pod kostelem se nachází základy trojlodní baziliky, která stála na místě ještě nejméně o sto let dříve. Z neznámého důvodu ji ale na přelomu 12. a 13. století nahradili mnohem skromnějším jednolodním kostelem. Bazilika byla přitom výrazně větší než stávající stavba.

NOVÝ ZVON

Znovuotevření kostela se zúčastnil pražský arcibiskup Dominik Duka. Při této příležitosti posvětil zbrusu nový zvon zavěšený v kostelní věži. Zvon nese jméno Václav, má průměr 70 centimetrů a váží 200 kilogramů.

Odborníci zatím jen hádají, proč bazilika v Žabonosech vůbec byla. Podle dosavadních poznatků totiž obec nepatřila v raném středověku mezi historicky významná místa.

Pohřebiště odhalilo vzácný milodar

Vůbec poprvé se archeologové dostali také k průzkumu přilehlého pohřebiště. K pohřbívání sloužily v Žabonosech dvě krypty: jedna v lodi kostela a druhá v sakristii. Obě ovšem novodobí zloději vyplenili.

Bohužel jen u několika z dosud prozkoumaných hrobů našli archeologové předměty, které by umožnily nebožtíky časově zařadit. Nejcennějším objevem je hrob, v němž byly u levé ruky pohřbeného železné pérové, tzv. ovčácké nůžky. Po nalezišti v Netolicích (jižní Čechy) a na Pražském hradě to je teprve třetí takový objev v Česku.

Kostel sv. Václava v Žabonosech

Kosti z hrobů uvnitř kostela, narušených při výkopech v roce 1937

Kostel sv. Václava v Žabonosech - nalezené ovčácké nůžky

Železné pérové, tzv. ovčácké nůžky z hrobu na severní straně kostela

Mezi další archeologické zajímavosti žabonoského kostela patří nález jámy lahvovitého průřezu, která ve své době sloužila pravděpodobně jako skrýš na cenné předměty.

KOSTEL SV. VÁCLAVA V ŽABONOSECH

Kostel sv. Václava v ŽabonosechDo 12. století je historie stavby nejasná. Podle dřívějších informací stál na místě nejprve předrománský kostel, ovšem nejnovější objevy tvrdí něco jiného. Archeologové našli pod zemí zbytky základů trojlodní baziliky, jejíž historický význam je zatím neznámý.

Románský původ stávající stavby se datuje na přelom 12. a 13. století. Ve 14. století byla část kostela zbořena a nahrazena gotickou novostavbou. S barokní přestavbou v 18. století přišel kostel o svůj středověký charakter.

Zdroj: Cestyapamatky.cz

Žabonosy u Kolína

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

MAN 6x6 hák 33/26t
MAN 6x6 hák 33/26t

r.v. 2006, naj. 263 200 km, diesel
1 087 790 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz