Plzeňská práva vzdala prohraný soud, exděkana se chtějí zbavit dohodou

  10:24aktualizováno  12:26
Náhlý obrat nastal v soudním sporu mezi Západočeskou univerzitou v Plzni a bývalým děkanem tamější právnické fakulty Jaroslavem Zachariášem. Univerzita se rozhodla, že se pokusí dohodnout mimosoudně. Chce, aby Zachariáš ze školy odešel. Zachariáš zažaloval univerzitu za to, že mu dala výpověď kvůli plagiátorské aféře.

Bývalý děkan plzeňské právnické fakulty Jaroslav Zachariáš. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Dnešní pokračování sporu u Okresního soudu v Plzni trvalo zhruba 20 minut. Soudce Petr Strejc jej poté přerušil, protože Západočeská univerzita přišla s návrhem na mimosoudní jednání.

Strejc oběma stranám vytkl, že čas na mimosoudní jednání měly nevídaný. Je téměř neuvěřitelné, že s takovým řešením přicházejí až nyní, dodal soudce.

O co jde
v kauze

Aféra plzeňských práv propukla loni v září. Média informovala, že bývalý děkan Ivan Tomažič opsal desítky stran ve své dizertační práci. Jeho školitelem byl proděkan fakulty Milan Kindl a oponentem práce Jaroslav Zachariáš.

Plagiátorská aféra na sebe později nabalila další problémy. Ukázalo se, že někteří studenti fakultou prošli podezřele rychle, navíc je zkoušely neúplné komise. Fakultě také chyběly některé závěrečné práce a doklady.

Právník ZČU Jan Podola uvedl, že ho rektor Josef Průša ke kroku pověřil v úterý. Rektor je podle něj ochoten sejít se se Zachariášem, univerzita už také netrvá na tom, aby Zachariáš vzal svoji žalobu zpět. Přitom až dosud toto požadovala.

"Mimosoudní jednání chceme, protože bychom soud prohráli," řekl iDNES.cz rektor s tím, že zatím nebude rozvíjet, zda a v čem je univerzita ochotna couvnout. "Nebudeme to před jednáním zveřejňovat, protistrana by toho využila," dodal.

Právní zástupce exděkana Josef Havlůj očekává ze strany ZČU omluvu. "Kauza byla uměle vyvolána, můj klient se stal obětním beránkem," uvedl. Na schůzce s vedením ZČU bude chtít dosáhnout zrušení výpovědi a bude se snažit dohodnout na otázce dalšího setrvání Zachariáše na fakultě.

Schůzka obou stran by se měla uskutečnit 5. srpna. Její výsledek sdělí soudu při jednání 1. září. V případě soudního sporu včetně případných odvolání by se uzavření kauzy mohlo protáhnout i na dva roky.

Zachariáš stále pracuje pro práva, chtějí se ho zbavit

Zachariáš dostal výpověď loni v říjnu. Podle tehdejšího prozatímního děkana Jiřího Pospíšila svým jednáním poškodil dobré jméno fakulty, protože se podílel na výrobě plagiátu.

Výpověď napadl Zachariáš loni v prosinci žalobou na určení neplatnosti okamžitého zrušení pracovního poměru. "I přes plagiátorskou aféru mám čisté svědomí," řekl loni Zachariáš v rozhovoru pro MF DNES. (čtěte celý rozhovor tady)

Dokud soudy nerozhodnou, je stále zaměstnancem fakulty. Proděkan právnické fakulty Karel Eliáš dnes řekl, že je prioritní, aby Zachariáš na fakultě už neučil. Podle Eliáše ho fakulta musí platit a tato finanční zátěž není zanedbatelná. Peníze by přitom mohla využít například na mladé asistenty.

"Je nám celkem jedno, jak se dosáhne tohoto výsledku. Kdyby třeba jednání vyústilo v řešení, že pan docent Zachariáš uzavře se ZČU dohodu o skončení pracovního poměru, tak by nám to nevadilo," uvedl.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Najdete na iDNES.cz