Ostrava se po roce 1990 domnívala, že je historickým vlastníkem zdejší Městské nemocnice Ostrava - Fifejdy. Ukázalo se však, že nemovitosti za 700 milionů jsou v majetku státu, proto se obě strany dohodly, že Ostrava formálně převede zařízení na stát a ten je zpět daruje městu. Vypadalo jako formalita.
stanovisko ministerstvaPokud se městské zastupitelstvo rozhodlo protekcionistickým opatřením deformovat rovnou hospodářskou soutěž, není možné, aby stát toto protekcionistické rozhodnutí podporoval bezúplatným převodem nemovitého majetku na úkor všech daňových poplatníků s výjimkou obyvatel města Ostravy. |
"Ministr financí sdělil primátorovi, že veškeré vstřícné kroky v procesu převodu majetku jsou vyloučeny vzhledem k tomu, že město Ostrava rozhodnutím hradit zdravotnické poplatky za pacienty v nemocnici porušuje zásady právního a etického prostředí rovných podmínek," uvedlo ministerstvo.
V případě nemovitostí vztahujících se k nemocnici Fifejdy respektuje ministr financí platnost smlouvy o bezúplatné výpůjčce v délce osmi let.
Nemovitosti v ulici Odboje - ty jsou v současnosti prázdné - ministerstvo zadrží, dokud Ostrava poplatky nepřestane hradit. Anebo je nabídne k odprodeji ve volné soutěži, kde bude jediným kritériem cena.
Ministrovi financí vadí, že v Ostravě funguje ještě další nemocnice zřízená ministerstvem zdravotnictví, a také soukromá zařízení, která lidem poplatky nevracejí.
Přestože jde o první podobně ostrý krok, není úplně nečekaný. Nedávno vláda pověřila právě Miroslava Kalouska a Ivana Langera, aby si kvůli hrazení poplatků "posvítili" na kraje. - čtěte Langer a Kalousek si "došlápnou" na kraje kvůli odpouštění poplatků
Kajnar: Kalousek je vyděrač, nedáme se
Ostravský primátor Petr Kajnar v reakci na Kalouskova slova uvedl, že nemocnice hospodaří s majetkem, který je z převážné části historickým majetkem města a do nějž od roku 1990 investovala téměř dvě miliardy.
"Tím, že Kalousek odmítá vrátit nemocnici městu Ostrava, tak jak to bylo domluveno, stojí na stanovisku komunistů v 50. letech. Jestli vláda trvá na tom, že nemocnice je její, pak souhlasí s komunistickým bezprávím, které bylo učiněno v 50. letech, kdy historický majetek města sebral stát," připomněl Kajnar zabavení nemocnice v minulosti.
A byl ještě útočnější. "Teoreticky můžeme zrušit úhradu poplatků a přistoupit na tlak ministra Kalouska, já to ale navrhovat nebudu. Je to naprosto nepřijatelné vydírání ze strany ministerstva, které jsem si ještě včera neuměl představit. Nenecháme se vydírat. Snažíme se zachovat dostupnost lékařské péče a jestli nás vláda kvůli tomu chce připravit o nemocnici, je to skandál."
Další postup nicméně ujasněný nemá. "Nemáme žádné další možnosti, jsme závislí na ministerstvu financí a na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových," řekl.
Provoz nemocnice přerušit nemusí. "V první řadě musíme zjistit, co to pro město znamená. Nemocnici máme ve výpůjčce, takže její provoz ohrožený není, ale jsou tam jistá omezení, pokud jde o investice. Město nemůže investovat do cizího majetku," řekl náměstek primátora pro finance Lukáš Ženatý z ODS.
SPOR O POPLATKYPřímou spoluúčast za zdravotnickou péči zavedl exministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Poplatky jsou součástí schválených a platných zákonů. Levicová opozice od začátku namítá, že poplatky jsou asociální. Odvolává se na Listinu základních práv a svobod - součást české ústavy - která říká, že "občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon". Opozice se kvůli poplatkům obrátila i na Ústavní soud, ten ale jejím námitkám těsně nevyhověl. - o verdiktu Ústavního soudu čtěte zde Zrušení poplatků se stalo vlajkovou lodí ČSSD v senátních a krajských volbách. Když je vyhrála a ovládla kraje, začala v krajských zdravotnických zařízeních lidem poplatky vracet. |