Předseda Pirátů Ivan Bartoš na jednání celostátního fóra strany v Ostravě

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na jednání celostátního fóra strany v Ostravě | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Bartoš dál vede Piráty a chce do vlády. Ferjenčík mluvil o legalizaci konopí

  • 842
Do čela strany Piráti zvolili Ivana Bartoše. Porazil místopředsedu Sněmovny Vojtěcha Pikala a Mikuláše Ferjenčíka. „Chceme uspět a být v budoucí vládě této země. Piráti jsou liberální, středová strana,“ řekl Bartoš. S kým by strana po volbách mohla jít do vlády, poví až ve strategii, kterou představí voličům. Pikal se nakonec stal řadovým místopředsedou.

Při hlasování celostátního fóra Pirátů dostal při volbě předsedy Bartoš 606 hlasů, Pikal 376 a Ferjenčík 261 hlasů. Mělo se konat ještě druhé kolo volby, ale Pikal, který do něj postoupil spolu s Bartošem, se kandidatury vzdal.

Pozici první místopředsedkyně si udržela Olga Richterová, stejně jako Radek Holomčík post místopředsedy. Nováčkem ve vedení je ostravský zastupitel a vedoucí administrativního odboru strany Martin Kučera

Získat nejméně stovku krajských zastupitelů

Podle Bartoše je potřeba lidem ulehčit, protože čelí velkému zatížení ze strany státu. „Pojďme konečně usnadnit život našim podnikatelům,“ vyzval Bartoš.

Za cíl pro svoji stranu označil zisk nejméně stovky krajských zastupitelů pro Piráty, tedy aby jich strana měla desetkrát více než dosud.

Bartoš vyjmenoval i témata, na která by se podle něj Piráti měli zaměřit. Zmínil dostupnost lékařské péče, řešení toho, jak nešetrně se chová stát v krajině. „Je třeba zajistit dobře zaplacené učitele, občan by měl být váženým klientem státu, ne digitálním otrokem,“ řekl Bartoš. Zaměřit se podle něj strana musí i na problém exekucí, které trápí občany.

„Snížit zdanění práce zaměstnanců o tisícovku měsíčně“

Podle Ferjenčíka potřebuje Česko v oblasti ekonomiky dvě základní věci. „Reformu zdanění, to znamená snížit zdanění práce o 12 tisíc korun pro všechny zaměstnance, to znamená, aby každý člověk, co chodí do práce, zaplatil o tisícovku měsíčně méně. A současně nechceme zruinovat státní rozpočet, takže to musí být někde kompenzované. Pojďme konečně legalizovat konopí a ty peníze, které z toho budou, dát třeba do důchodového systému nebo do modernizace země,“ řekl Ferjenčík.

„Pojďme zdanit těžbu, protože dnes je zdanění těžby úplné nehorázně nízké. Pojďme se podívat na daňové úniky velkých korporací a využijme tyto prostředky na to, abychom snížili zdanění práce. aby se skutečně vyplatilo pracovat,“ prohlásil poražený kandidát v boji o předsedu Pirátů.

Jednání celostátního fóra Pirátů se koná v sálu Gong, bývalém koksárenském plynojemu v oblasti Dolní Vítkovice, průmyslové oblasti bývalých vítkovických železáren.

Pravicoví lídři pogratulovali Bartošovi

Vítězi klání na sjezdu Pirátů gratulovali lídři opozičních stran. „Naše strany se v mnohém programově rozcházejí, ale současně ukazujeme, že dokážeme spolupracovat a prosazovat rozumné věci - například ať už jde o digitalizaci státu nebo třeba v radě města Brna,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala na Twitteru.

„Těším se na spolupráci,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan. Ve zdravici, která zazněla na celostátním fóru Pirátů, uvedl, že právě s nimi by chtěl po volbách v krajích spolupracovat.

Bartošovi gratulovala i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Blahopřeji Ivanu Bartošovi k obhajobě pozice předsedy Pirátů a přeji hodně sil pro plnění vytyčených cílů,“ napsala.

Na jednání celostátního fóra vystoupil jako host senátor Václav Láska, „Pouze Piráti jsou zárukou, že až jednou vláda Andreje Babiše skončí, nevrátí se do české politiky staré pořádky,“ řekl šéf Klubu liberální demokracie - Senátor 21.

Piráti se podle průzkumů veřejného mínění přetahují s ODS o pozici celostátně druhé nejsilnější strany. Mají se 22 poslanci třetí nejsilnější poslanecký klub. Jsou v opozici a požadují odchod premiéra Andreje Babiše, nechtějí se ale podílet na vytváření předvolebního bloku opozičních demokratických stran. Společný postup tak zvažují jen ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN.

Strana chce také změnit své stanovy a zjednodušit vylučování členů, kteří neplatí příspěvky. Dosud za to Pirátům hrozí jen jeho pozastavení. Nově by jim členství automaticky zanikalo rok poté, co bylo pozastaveno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video