Podobu pamětního listu, na kterém se bankovka nachází, manželé Pavlovi představili ve středu ve Státní tiskárně cenin. Celkově bylo vytvořeno deset tisíc bankovek, každá se prodává za 3,5 tisíce korun.
„Když jsem slyšel myšlenku poprvé, tak jsem se trochu zalekl,“ řekl při představení Petr Pavel. Mnoho portrétů může podle Pavla vytvářet kult osobnosti. „Když jsem ale slyšel podmínky a jak rychle by to mohlo generovat peníze pro fond, tak jsem s tím souhlasil,“ dodal.
„Věřím, že projekty, které máme s nadací připravené, budou ku prospěchu,“ řekla manželka prezidenta Eva Pavlová. Ta dále zmínila, že její nadace už zakoupila simulační figuríny předčasně narozených dětí, které budou pomáhat hlavně medikům. Oznámila také další projekt, ve kterém se chce zaměřovat od dětí až po seniory.
Pavlová založila nadační fond pro potřebné, sponzory neshání, čeká se i na e-shop |
Hodnota bankovky (deset milionů) má symbolizovat všechny obyvatele v České republice. Na zadní straně se nachází všechna křestní jména, která se vyskytují v České republice.
„Když jsem nastupoval do funkce, slíbil jsem, že budeme nacházet témata, na kterých se dokáže shodnout většina. Tento projekt umožní existenci a pokračování projektu, který se snaží pomáhat,“ zmínil prezident Pavel.
Stojí ve frontách zbytečně. Na pamětní tisícovce vydělá jen spekulant, říká expert |
Eva Pavlová založila nadační fond loni v listopadu s cílem podporovat děti a mládež ve vzdělávání a rozvoji, pomáhat samoživitelkám a samoživitelům či na zlepšit kvalitu života seniorů. Zároveň chce podpořit mladé lidi v inovativních projektech s pozitivním dopadem na společnost.
Pamětní bankovky vychází od roku 2019
V minulosti už vyšlo několik pamětních bankovek se známými osobnostmi. Například v loňském roce vyšla bankovka s portrétem zpěvačky Hany Zagorové. Pamětní list vyšel rok po zpěvaččině úmrtí.
Výtvarnou podobu a portrét Zagorové připravil grafik a rytec Václav Fajt, který je i spoluautorem současných českých bankovek. Na bankovce dominuje umělčin portrét, který je obklopen růžemi. Na rubu pamětní bankovky je ochranný prvek, a to text z mikropísma, ve kterém jsou vypsány texty z písní Hany Zagorové.
Nemluvme o smrti Hanky, je to těžké, řekl Margita a představil pamětní bankovku |
První pamětní stokorunová bankovka byla vydána v roce 2019 ke sto letům národní měny. Na pamětní stokoruně byl vyobrazen první československý ministr financí Alois Rašín. Soutěž o nejlepší návrh stokorunové bankovky tehdy vyhrála akademická malířka Eva Hašková. Ke stému výročí československé, respektive české koruny, vydala ČNB také pamětní minci v hodnotě deseti tisíc korun.
Na pamětní bankovce byl v minulosti vyobrazen také historicky první rektor Masarykovy univerzity a několikanásobný ministr financí a guvernér ČNB Karel Engliš. Na první české pamětní eurobankovce se objevil Karel Gott.