Arenberger: Pokud vydrží tempo, budeme v červnu očkovat starší 40 let

  • 227
Pokud bude očkování pokračovat stávajícím tempem, otevře se registrace pro občany starší 40 let do konce června, oznámil v pátek ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Pomohou k tomu podle něj i dodávky vakcíny Pfizer, které Česko dostane navíc. Ministr také poznamenal, že Velikonoce nezhoršily epidemickou situaci v zemi, jak se epidemiologové dříve obávali.

Česko aktuálně očkuje tempem 60 tisíc dávek vakcíny denně. „V květnu nebo červnu se můžeme bez problémů dostat na 100 tisíc naočkovaných dávek denně. Když budeme pokračovat tímto tempem, tak do konce června otevřeme registraci pro starší 40 let,“ řekl Arenberger.

Na začátku tiskové konference poděkoval občanům, že během Velikonoc dodržovali protiepidemická opatření. „Mám dobrou zprávu, Velikonoce nám nezhoršily pandemii. Je však nadále potřeba být opatrný, protože virus nezmizel,“ uvedl s tím, že hranice pro stabilizovanou situaci je 100 případů na 100 tisíc obyvatel. Česko má stále třikrát více případů.

Další rozvolňování proto podle Arenbergera zatím není na místě. „Je to předčasné, ještě nemáme ani sestavené priority. Zatím musíme být rádi, že jsou děti ve škole. Do příštího týdne se nic měnit nebude,“ vysvětlil. 

„Prioritou budou nadále školy. Pokusíme se rozšířit i sportovní aktivity. Epidemiologové nám sice radí, abychom to nedělali, ale v sobotu s nimi o tom ještě budeme jednat. Koncem dalšího týdne si řekneme více,“ doplnil ministr s tím, že vláda bude rozvolňovat postupně po jednotlivých profesích, nikoliv vše naráz. 

Rozvolnění v kultuře nebude, koncert v Lucerně nečekejte, řekl Arenberger

Během prvního týdne testování dětí ve školách bylo podle Arenbergera pozitivních 300 z celkového počtu 610 tisíc provedených testů. U zaměstnanců škol bylo pozitivních 190 z 228 tisíc testů. 

„Čísla se mohou zdát nízká, musíme si ale uvědomit, že mezi zdravou populací, což děti jsou, je virová nálož velmi nízká. Stále se sice pohybujeme ve vysokých číslech nakažených, ale záchyt v konkrétní populaci je v hodnotách promile. A u dětí je to ještě méně. Efekt testování se navíc může projevit, až budou děti ve škole déle.

Pfizer dodá milion dávek navíc

Ministr už ve čtvrtek oznámil, že Česko obdrží od Pfizeru o více než milion dávek vakcíny proti covidu-19 víc, než původně mělo. První z nich dorazí už na konci dubna, celá zásilka bude po částech přicházet až do konce června. Ministr také slíbil zvýšit tempo očkování až na 100 tisíc aplikovaných dávek denně a řekl, že léto by mohlo být zcela bez roušek.

Ve středu přitom během vystoupení před poslanci ve Sněmovně varoval, že v případě nedodržování opatření čeká Česko léto v respirátorech. „Akce v soukromí se snažte nedělat, jen ti největší furianti by si doma udělali mejdan. Když budeme zlobit, budeme i v létě nosit respirátory,“ varoval Arenberger. Oznámil také, že přemýšlí i o možnosti využít PCR testy při testování dětí.

Hamáčkova cesta do Moskvy kvůli Sputniku V pobouřila opoziční poslance

Ve čtvrtek bylo v Česku očkováno rekordních 68 286 lidí. Podobně vysoko se počty očkovaných dostaly už minulý čtvrtek, kdy bylo podáno za den 67 668 dávek vakcín. Původně vláda plánovala, že po Velikonocích bude očkováno až 100 000 lidí denně, váznou však dodávky vakcín.

Od začátku vakcinace na konci prosince už zdravotníci podali 2,35 milionu dávek vakcín a zhruba 822 000 lidí už dostalo obě potřebné dávky očkování. Nově se mohou od středy k očkování přihlašovat už i lidé ve věku 65 až 69 let. Ministr Arenberger v pátek ráno oznámil, že se jich do systému zaregistrovalo zatím asi 150 000 a 35 000 z nich už má rezervovaný termín očkování.

Nárůst počtu nakažených v Česku postupně klesá už od začátku března, kdy denní počty nově potvrzených případů covidu-19 vystoupaly na téměř 17 000. V tomto týdnu denní nárůsty množství nakažených většinou nepřesáhly 4000, pouze v úterý bylo nových případů zhruba 5000. V minulém týdnu se nárůsty počtu případů pohybovaly ve všedních dnech zhruba mezi 5000 až 7000. 

Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí je nyní Česko v počtu nakažených za posledních 14 dní v přepočtu na obyvatele na desátém místě ze všech zemí EU, zatímco ještě v březnu mělo nejvyšší počty nakažených v unii.


Video