Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel (8. října 2018) | foto:  František Vlček, MAFRA

Ministr Petříček automaticky neodstoupí, nedostane-li se do vedení ČSSD

  • 208
Ministr zahraničí za sociální demokracii Tomáš Petříček mírní svoje předchozí výroky. Dříve prohlásil, že pokud by nebyl zvolen do vedení ČSSD na sjezdu v březnu, uvažoval o odstoupení z vlády. V nedělním pořadu televize Prima Partie ale prohlásil, že by se nejdříve šel zeptat nového vedení, jestli ho podporuje. A až pak by se rozhodl.

„Nechci dopředu předjímat, ale kdybych na sjezdu neuspěl, nebudu znát svoji pozici. Momentálně za mnou předseda Jan Hamáček stojí a moji práci a reprezentaci chválí. To bych u nového vedení nevěděl, takže bych v první řadě šel za nimi a tu podporu u nich hledal. To je pro mě důležité, potřebuji mít podporu své strany,“ odpověděl v diskuzním pořadu ministr zahraničí.

Petříček by skončil ve vládě, když ho nezvolí místopředsedou ČSSD

Petříček také řekl, že premiér Andrej Babiš za ANO s ním zatím neřešil kritiku komunistů, kteří požadují Petříčkův odchod z vlády. Petříček je trnem v oku části ČSSD, ale právě především komunistům, kteří nesouhlasí s jeho působením v otázce Ukrajiny nebo situace ve Venezuele. Poslanec a člen zahraničního výboru Daniel Pawlas obvinil ministra v debatě z toho, že na svých cestách nehájí zájmy republiky a je nedůsledný. 

„Ve Venezuele je samozvaný prezident (Juan) Guaidó a legitimní vůdce země, který byl zvolený v regulérních volbách (Nicolás) Maduro ne, a to my musíme hájit, ne Guaidóa, který se voleb ani neúčastnil,“ vysvětloval v pořadu Partie komunistický poslanec Pawlas svoje i stranické postoje vůči Petříčkovi, který mu oponoval rozhodnutími ostatních zemí světa i sousedů Venezuely. 

„Guaidó se voleb nezúčastnil právě kvůli jejich nedemokratickému průběhu a následně postupoval správně jak podle sousedních zemí, tak USA a světových právníků. Venezuela má obrovské zásoby ropy, ale země je na pokraji humanitární krize. Tu vyvolal Maduro, který také blokuje dodávky pomoci ze světa,“ dodal Petříček, kterému Pavlas oponoval, že krize je kvůli sankcím od USA nebo blokádám přístavů. 

Ukrajina je citlivá otázka a já jsem diplomat, hájil se Petříček

Člen zahraničního výboru a poslanec za KSČM Daniel Pawlas se také rozčiloval ohledně Ukrajiny, kde se slaví odkaz banderovců, které označil za válečné zločince, kteří vraždili ženy a děti. Ukrajinská povstalecká armáda by tak prý neměla být oslavována jako hrdinové a Petříček se podle toho měl tak při nedávné návštěvě země chovat. 

„Je to velice citlivá otázka a já jsem politik, který se chce takto citlivé historické zátěže zbavit. Na Ukrajině jsem se k tomu také jasně postavil,“ argumentoval Petříček. Podle Pawlase to ale bylo málo a měl být jasnější. 

„Příčí se mi, že lidé, kteří vraždili, jsou válečnými zločinci jsou na úrovni veteránů a hrdinů. Ministr na zahraniční cestě není od toho, aby se fotil a usmíval, ale řekl jasný postoj a názor České republiky k problému,“ dodal.

Oba politici se také neshodli v otázce čínského výrobce mobilních telefonů a dalších zařízení Huawei a s tím související kybernetické bezpečnosti. Podle Pawlase je čínská firma dva roky napřed před konkurencí a její odmítání z bezpečnostních důvodů je výsledkem obchodní války, která není založená na žádných důkazech. Bezpečnostní služby ve zprávách vždy jen na hrozbu upozorní, ale nepotvrdí se, tvrdil. Podle Petříčka ale nemají americké firmy na obchodní válce zájem.

„My se tady bavíme hlavně o síti 5G, kde americké firmy na trhu vůbec nejsou a nikomu tedy ani nekonkurují. Nemají proč vyvolávat umělou obchodní válku, protože na trhu 5G sítí jsou jen evropské a asijské firmy,“ uzavřel ministr. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video