Odborníci z olomoucké fakultní nemocnice hovořili o paliativní péči

  • 0
Zástupci Fakultní nemocnice Olomouc hovořili ve středu o paliativní péči. Vysvětlili, v čem spočívá i jaké jsou její možnosti. Rozhovor vedl ředitel nemocnice profesor Roman Havlík spolu s doktorkou Martinou Kirchnerovou a doktorem Janem Hálkem.

„Lékařství je obor, jehož základním úkolem je ochrana a zlepšování zdraví neboli léčba. Co ale v případech, kdy nemocného už vyléčit nelze nebo když choroba vážně ohrožuje jeho život?“ ptali se odborníci z Olomouce.

Podle Martiny Kirchnerové je paliativní péče založena na komfortu pacienta a je věnovaná jak pacientovi, který trpí závažnou nemocí, tak samozřejmě rodině, která pomáhá s péčí. „Jejím hlavním bodem je sdílené rozhodování, kdy pacient i jeho rodina nebo pečující musí být plně informováni, aby se mohli rozhodnout, jak ten život dál bude vypadat,“ řekla Kirchnerová v rozhovoru.

Paliativní léčba představuje aktivní péči o pacienta v pokročilé nebo terminální fázi onemocnění. Historicky je to léčba bolesti a vysazení léčby, která má vyléčit nemoc, ale to není vše. Podle Jana Hálka primárním cílem této léčby je zlepšení kvality života pacienta, zachování jeho důstojnosti a poskytování podpory pro rodinu.

Podle Jana Hálka roste také potřeba této léčby. „Jak se zdokonaluje klasická medicína, umí spoustu věcí a znamená taky, že spoustu lidí přežívá v těžkých stavech. Přibývá tak pacientů, kteří potřebují paliativní medicínu.“ Lékař také uvedl, že se podle kvalifikovaných odhadů téměř znásobuje část paliativní medicíny, která se týká dětí, které ji potřebují.

Každý nemocný mě ovlivní, v umírání je bolest i krása, říká paliativní lékařka

„Paliativní medicína propojuje znalosti a zkušenosti lékařů, sester, psychologů, sociálních pracovníků i duchovních a podává pomocnou ruku pacientům a jejich blízkým v bolestných situacích, kdy do jejich životů osudově zasáhne nemoc,“ uvedl Roman Havlík v tiskové zprávě nemocnice. „Jedná se o multidisciplinární obor, jehož význam stále stoupá a dnes je již neodmyslitelnou součástí moderní lékařské vědy,“ dodal.

Více lidí také chce dnes také umřít doma. „Ne však všichni,“ upozornila Martina Kirchnerová s důrazem na to, že má naštěstí člověk volbu. V dnešní době se dá i doma zajistit podle obou lékařů velmi dobrá zdravotní péče v jakémkoliv stavu.

Jan Hálek hodnotil velmi dobře také legislativu, která je nyní podle něj v České republice velmi dobrá a liberální. „Bohužel ale ne vždy zná člověk svoje práva,“ dodal lékař.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video