Pád WTC vydělal Brňanovi na hospodu i byt

  3:18aktualizováno  3:18
Tři roky po otevření je brněnský klub Twins, na nějž si Pavel Hlava vydělal záznamem útoku na World Trade Center, poměrně omšelý. Souvislost s tragédií je v něm dobře viditelná. Dvojčata, anglicky Twins, jsou tu na fotografiích, namalovaná na zdi i ve dvou zmenšených modelech.

Pavel Hlava ten den seděl vedle řidiče, a tak tragédii natočil. | foto: /CorbisProfimedia.cz

Majitel Pavel Hlava klub vybavil za peníze, které získal prodejem unikátní videonahrávky útoků. Jde o jediný známý záznam se záběry nárazů obou letadel i kolapsu jižní věže.

"Nejdřív jsme měli otevřeno od úterý do soboty. Ale přes týden lidé moc nechodili, poslední půlrok otevíráme jen na pátek a sobotu," krčí rameny čtyřiačtyřicetiletý Hlava. I tak ho prý klub Twins uživí.

Vloni otevřel výjimečně i na 11. září a na plátně pouštěl svou nahrávku. Lidé však o večírek moc velký zájem neměli, proto dnes zůstane klub v prostorách hotelu Grand zavřený.

Přitom nebýt teroristů, nejspíš by vůbec neexistoval. "Do Ameriky jsem si jel vydělat na byt v Brně. Kdybych nahrávku neprodal, asi bych tam ještě musel pár let zůstat," přiznává bývalý horník.

Křičel jsem na šéfa
Celé tři roky pracoval v New Yorku jako údržbář. K natočení záznamu přispěla právě jeho práce, stejně jako náhoda. "Do pobočky v Pensylvánii jsme měli původně odjíždět už v pondělí 10. září. Ale šéf si to nakonec rozmyslel a jeli jsme až druhý den. Další náhoda byla, že mě ten den nechal sedět na předním sedadle, protože jsem chtěl vyzkoušet novou kameru," vypráví Pavel Hlava.

Před vjezdem do tunelu se soustředil na detail WTC a upozorňoval svého bratra, který jel ve stejném autě, že jde o nejvyšší budovy v New Yorku. Vůbec netušil, že před průjezdem mýtnou bránou natočil náraz prvního letadla do severní věže.

Pavel Hlava ve svém klubu s výzdobou připomínající slávu newyorkského WTC.

"Na tom maličkém monitoru toho moc vidět nebylo. V tunelu jsme v rádiu zaslechli, že se s dvojičkami něco děje. Hned jak jsme vyjeli ven, křičel jsem na šéfa, ať zastaví, a natáčel hořící budovu," dodává Hlava.

Nova záběry nechtěla
Jen pár minut poté přišel druhý náraz. I když bylo rodilému Brňanovi jasné, že zaznamenal mimořádnou událost, víc než dva týdny záběry pořádně neviděl. Až jeho známý při přehrávání záznamu v počítači odhalil záběr prvního letadla.

Nahrávku, která Hlavovi vysloužila samostatné heslo v anglické verzi internetové encyklopedie Wikipedia, se však podařilo prodat až za dva roky.

Pavel Hlava sice v září 2001 nabízel své záběry televizi Nova, v té době však už byla média pohledy na hořící věže přesycená. "Poprvé jsem o prodeji uvažoval už pod "dvojčaty". Můj šéf, Mike Cohen, mi tehdy řekl, že na takovém neštěstí by se nemělo vydělávat," vzpomíná Hlava.

Odvysílali to
Když o dva týdny později neuspěl u Novy, myšlenky na prodej videa se vzdal. Opět však zapracovala náhoda. "Kazetu jsem několikrát zkopíroval a dával jsem ji kamarádům na památku. Asi přes pět lidí se dostala až k fotografovi Walteru Karlingovi. Ten začal pátrat po originálu a dostal se až ke mě," popisuje Hlava.

Pouhý týden před druhým výročím tragédie nabídl Karling rozhovor s Pavlem Hlavou deníku New York Times. V sobotu, kdy článek vyšel, mu telefonovali novináři z celého světa. Všichni měli o nahrávku zájem a nabízeli nemalé částky. Nakonec ji získala americká stanice ABC. Částečně proti vůli autora.

"Fotograf z New York Times mě totiž přišel v pátek fotit do práce. Když se to dozvěděl Mike Cohen, okamžitě zavolal do ABC a nabídl jim nahrávku zadarmo. Odvysílali ji v neděli ráno, i když jsme se jim v tom snažili zabránit," dodává Hlava.

Byt a klub za video
Ostatní televizní kanály rázem ztratily zájem. Hned v pondělí se Hlava s Karlingem vydali hledat advokáta. Právníci s televizní stanicí nakonec vyjednali odkoupení záznamu na tři týdny. Televize Hlavovi zaplatila i odstupné, aby se případ nedostal k soudu.

Konkrétní částku současný majitel brněnského klubu prozradit nechce. Přiznává, že šlo o desítky tisíc amerických dolarů.

"Kazetu si půjčila i FBI. Prý chtěli zjistit, jak rychle letadla letěla. Když mi ji vraceli, řekli, že jim hodně pomohla. Dostal jsem na památku knížku o 11. září se všemi fotkami a dokumenty," pochlubil se Pavel Hlava.

Do práce se po odvysílání nahrávky už nevrátil. Zato se mohl už v prosinci 2003 vrátit domů. Koupil si byt v Brně a za necelý půlrok otevřel klub Twins.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Najdete na iDNES.cz