Babiš a Petříček odsoudili Ondráčkovu cestu na Ukrajinu, Zeman ji hájí

  • 195
Cesta komunistického poslance Zdeňka Ondráčka na území Ukrajiny ovládané proruskými separatisty není podle premiéra Andreje Babiše v souladu se zahraniční politikou české vlády. Od cesty se už distancovala česká diplomacie i zahraniční výbor Sněmovny. Prezident Miloš Zeman v ní nevidí problém, pokud byla soukromá.

Premiér Babiš (ANO) ve čtvrtek na dotaz novinářů uvedl, že neví, kdo Ondráčka pozval a o jakou akci se jednalo. Problém by podle něj měl řešit Parlament vzhledem k tomu, že Ondráček je poslanec.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ve čtvrtek zopakoval, že česká diplomacie se od Ondráčkovy cesty distancuje. „Budu rád, když i pan Ondráček vysvětlí, co bylo cílem této cesty, protože tam nejel reprezentovat ani Sněmovnu, ani Českou republiku, ale mělo to znaky oficiální návštěvy,“ uvedl.

Ondráček se na Facebooku ohradil proti středečním slovům ministra, že dělá Česku ostudu. „Já tam do té válečné oblasti na vlastní nebezpečí přivezl hračky, omalovánky a pastelky dětským sirotkům a on tam posílá miliony korun pro fašistické neziskovky, armádní výstroj a zbraně, kterými jsou zabíjeni rodiče těchto dětí,“ napsal.

K věci se při své návštěvě Maďarska vyjádřil i prezident Zeman. Uvedl, že pokud byla cesta komunistického poslance soukromá, nikomu do ní nic není. Jeho názor nezměnil ani dotaz na to, že zazněla hymna. „To je sice možné, ale byla-li to soukromá cesta, je to jeho soukromá věc. Něco jiného by bylo, kdyby šlo o oficiální cestu,“ prohlásil prezident.

Od cesty se distancoval i sněmovní zahraniční výbor, který cestu projednával na čtvrteční schůzi. Prohlásil, že nešlo o oficiální cestu sněmovní delegace a zdůraznil, že podporuje územní celistvost Ukrajiny. Stejné usnesení doporučil přijmout i Sněmovně. Ondráček na jednání výboru přizván nebyl.

„Vypadalo to jako vítání oficiálního představitele České republiky,“ řekl před poslanci náměstek ministerstva zahraničí Aleš Chmelař. Uvedl, že ministerstvo se na Ondráčkově cestě žádným způsobem nepodílelo, ani o ní nebylo informováno. Připomněl, že platí varování ministerstva českým občanům před cestami na území, která se nacházejí mimo kontrolu ukrajinské vlády, protože by mohli mimo jiné porušit ukrajinské zákony.

Místopředseda výboru Jaroslav Bžoch (ANO), který schůzi řídil, zdůvodnil Ondráčkovu nepřítomnost tím, že předmětem jednání je stanovisko ministerstva zahraničních věcí. Bžoch zdůrazňoval, že výbor nejedná o Ondráčkovi jako o osobě, ale o jeho zahraniční cestě, která byla prezentována jako delegace.

Bžoch prohlásil, že smyslem čtvrtečního jednání není odsuzovat soukromou cestu jakéhokoli poslance. Pokud se ale uskuteční popsaným způsobem, „tak je to prostě problém“. Zdůrazňoval, že výbor není žádný tribunál.

Cestu do Kazachstánu výbor neschválil

„Rozhodně to je na Poslanecké sněmovně, aby si tuto záležitost vyřešila. Ministerstvo zahraničních věcí nemá kompetenci a nemluví do parlamentní diplomacie. Můžeme pouze vyjádřit oficiální postavení a postoje vlády, která má odpovídat za zahraniční politiku naší země,“ uzavřel ve čtvrtek ministr Petříček.

Organizační výbor Ondráčkovi ve čtvrtek zamítl zahraniční cestu do Kazachstánu, kam měl podle návrhu jet začátkem června spolu s Pavlem Plzákem (ANO) jako člen pozorovatelské mise OBSE k prezidentským volbám. Ondráčkova cesta na východní Ukrajinu by se mohla řešit i na plénu Sněmovny. V návrhu programu příští schůze dolní, která začne v úterý 28. května, ale takový bod zatím není.

Podle záběrů zveřejněných na Twitteru Ondráčka oficiálně přijali představitelé mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky, zahráli mu českou hymnu. Ondráček ve středu řekl, že cesta byla soukromá a že Česko oficiálně nezastupoval.

Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video