Omylem si nasypala „chytrou“ houbu do holínky. Díky tomu vznikl lék

  13:39aktualizováno  13:39
Na začátku příběhu stojí neopatrnost jedné ženy u balící linky. V 70. letech si do holínky omylem nasypala přípravek z houby, který se léta používal jen v zemědělství. Shodou okolností to byla žena, kterou léta trápilo plísňové onemocnění mezi prsty u nohou. Nyní se díky ní možná uleví pacientům s hnisavými bércovými vředy.

Doktor Karel Mencl z pardubické nemocnice léčí záněty pomocí takzvaných chytrých hub. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Latinsky se jmenuje Pythium oligandrum, ale na oddělení mikrobiologie v pardubické nemocnici jí neřeknou jinak než Chytrá houba.

Její účinky už začala nemocnice testovat na pacientech. Pokud se osvědčí, připíše si nemocnice úspěch za vynález jedinečného léku.

"Tato houba se už desítky let používá jako ochrana hospodářských rostlin před plísněmi. Zemědělci využívají její nenasytnost a chuť na všechny ostatní houby nebo plísně," popisuje záhadný mikroorganismus lékař z oddělení klinické mikrobiologie pardubické nemocnice Karel Mencl.

Chytrá houba - Pythium oligandrum

Dokáže pronikat svými vlákny do buněk parazita, například plísně nebo kvasinky a čerpat z něho pro svoji výživu potřebné látky. Vytvářením potravní konkurence tak vytlačuje z prostorů patogenní kožní houby. Velmi dobře působí i na neduhy, které nejsou vyvolány houbami jako například lupenka, atopický ekzém, nebo živé rány diabetiků, kde působí převážně enzymatickou formou. Její výzkum už probíhá třicet let, letos Státní ústav pro kontrolu léčiv povolil pardubické nemocnici aplikovat přípravky na pacientech s hnisavými bércovými vředy. Aplikovaný výzkum potrvá rok, na jeho konci chce mít nemocnice svoje přípravky na seznamu schválených léků.

Zdánlivě nudný příběh o aplikovaném výzkumu se v jeho podání mění v napínavé vyprávění. "Jakmile zavětří ve svém okolí nějakou jinou houbu, okamžitě začne tím směrem vysílat vlákna, která houbu prostoupí a doslova jako upír ji vysajou. Nic jiného ji přitom nezajímá," říká Mencl.

Díky Chytré houbě nyní možná vstoupí krajská nemocnice do dějin léčby otevřených ran nebo takových zdravotních komplikací, jako jsou hnisavé bércové vředy.

K objevu převratného léku dopomohla náhoda

Přípravek z houby se léta používal pouze v zemědělství, dokud si ho žena u balicí linky vlastní neopatrností nenasypala do holínky.Shodou okolností to byla žena, kterou už léta trápilo plísňové onemocnění mezi prsty u nohou. Jaké bylo proto její překvapení, když nepříjemné svrbění, na které nezabíraly žádné mastičky, začalo rychle ustupovat.

O houbu se začali okamžitě zajímat i lékaři a její výzkum probíhá už třicet let.

Teď dostala pardubická nemocnice, kde se účinky houby testují, povolení od Státního úřadu pro kontrolu léčiv k aplikovanému výzkumu. To znamená, že bude účinky Chytré houby testovat přímo na pacientech.

"Výzkum potrvá rok, jeho výsledky chceme zveřejnit příští rok na kongresu Společnosti pro léčbu ran. Naším cílem však jsou nové schválené léky, které usnadní léčbu hnisavých bércových vředů," řekl Mencl.

Houba se letos stala českým patentem, nezdá se však, že by její patentování bylo nutné. V žádné jiné zemi ji totiž nedokážou "vyrobit". "Pěstuje se složitým technologickým postupem, ale ten já ani neznám, zabývám se pouze výzkumem, nikoliv její produkcí," uvedl Mencl.

První léky by měly být připraveny za rok

Aplikovaný výzkum začal v pardubické nemocnici před několika dny a potrvá dvanáct měsíců. Na jeho konci by měly být nové léky, které usnadní hojení bércových vředů.

"Jsou lidé, které tyto vředy trápí třeba třicet let, navíc jejich léčbu komplikuje například cukrovka. Naše houba sice neléčí, ale udržuje svým požíráním svých příbuzných čisté prostředí v ráně, čímž léčbu výrazně usnadňuje," řekl Mencl.

A jak se k výzkumu Chytré houby dostala právě pardubická nemocnice? "Mykologie měla v Pardubicích vždycky dobrý zvuk. Už kdysi ji proslavili doktoři Otčenášek a Dvořák. Když jsem pak v roce 1998 dostal nabídku podílet se na výzkumu právě Chytré houby, tak jsem samozřejmě kývnul," pokračuje Mencl.

Když sedí Karel Mencl za mikroskopem, nedá se přehlédnout něco, co je možná typické pro české vědecké prostředí. Stojan, na kterém mikroskop stojí, je doma vyrobené "udělátko" za starého fotografického zvětšováku. "To víte, než kupovat podobný stojan za desetitisíce, raději jsme si ho udělali sami skoro zadarmo," říká skromně lékař.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Komunismus skončil, znárodnění trvá. Šlechta se dodnes soudí o majetek

Hrad Orlík nad Vltavou

Mezi nejvíce sledované kauzy posledních třiceti let patřily šlechtické restituce. Z exilu se vracely rody s německy...

Vzduch z Afriky je suchý, silné bouřky nepřijdou, říkají meteorologové

Výkopový dělník se ochlazuje při práci v centru Brna. (26. června 2019)

Středa má být nejteplejším dnem od začátku roku. Vedro zavinil horký vzduch proudící z Afriky, řekl v Rozstřelu...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Najdete na iDNES.cz