Omezte využívání pesticidů, žádají ekologové ministra Tomana

  14:15aktualizováno  14:15
Představitelé Hnutí Duha chtějí oslovit nového ministra zemědělství Miroslava Tomana, aby se zasadil o omezení zemědělských chemikálií, které mají podle nich prokazatelně neblahý vliv na lidské tělo. Konkrétně mluví o látce Glyfosátu, která se mezi zemědělci prodává jako Roundup značky Monsanto a slouží především k hubení plevele.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

"Ministr by měl přijít se státním programem. který by zemědělcům pomáhal tak, aby se ve výsledku snížila spotřeba glyfosátu," navrhuje Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. "Chceme také o nebezpečnosti této látky rozšířit povědomí mezi veřejností," dodal.

Co je Glysofát?

Látka podílící se na hubení plevele, je účinnou látkou Roundupu a dalších herbicidních přípravků. Snižuje aktivitu enzymu EPSP syntázy a využívá se k syntéze aromatických aminokyselin, jeho zablokování vede k narušení tvorby bílkovin. O jeho toxicitě se vedou dohady.

Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví mluví o nebezpečném nadužívání zemědělských chemikálii. "V České republice se každoročně prodá 962 tisíc kilogramů Roundupu. Používá se nejen na hubení plevele na polích s řepkou a obilovinami, ale také také na urychlení dozrávání těchto rostlin a hubení rostlin na železnicích, golfových hřištích a školních pozemcích," vyjmenoval Šuta. "Je to zbytečné a zdraví škodlivé," dodal. Legislativa prý povoluje až dvanáctkrát vyšší množství pesticidu, než je bezpečná denní dávka.

"Vláda ČR v září 2012 přijala Národní akční plán na snížení používání pesticidů,který ukládá 69 opatření, v roce 2013 jde přitom o 28 opatření, kde Ministerstvo zemědělství spolupracuje s dalšími odbornými mezirezortními orgány. Plná účinnost se předpokládá od roku 2014. Návrhy na případné změny či doplnění programu Ministerstvo samozřejmě zodpovědně posoudí," sdělila iDNES.cz mluvčí Ministerstva zemědělství Helena Šindlerová.

Šest z deseti dobrovolníků má v těle nebezpečný glyfosát

Ekologové upozorňují, že glysofát narozdíl od jiných látek zůstává v těle relativně krátkou dobu a hrozí u něj jen malé riziko náhodného otrávení. To je podle nich důvodem, proč je Roundup u nás nejoblíbenějším pesticidem. Toxicitu látky testovali na buňkách in vitro a na zvířatech. Z výsledků vyvozují, že látka narušuje vývoj embryonální buňky, jelikož dokáže projít placentou a snižuje hladinu hormonu testosteronu a androgynních receptorů a zpomaluje hormon estrogen. U této látky navíc podle nich hrozí riziko genetických mutací a rakoviny.

"Víme jen o zlomku herbicidů, jaké mají účinky na lidský organismus a už vůbec nevíme, co tyto látky v těle dělají dohromady," upozorňuje mluvčí Hnutí duha Jan Piňos. "Je těžké prokázat reálný vliv zrovna těchto látek na zdraví člověka, ale například v jižní Americe se glyfosát používá v enormní míře a lidé tam mají velké zdravotní problémy," vysvětluje Kotecký.

Centrum pro životní prostředí a zdraví

Vzniklo s cílem poradenské a informační činnosti, kterou chce přispívat k ochraně životního prostředí a veřejného zdraví. V současnosti se věnuje zejména tématu nebezpečných chemických látek a znečištění ovzduší.

Představitelé Hnutí Duha se podíleli na mezinárodním testování, které mělo prokázat přítomnost jedovatých látek v těle, výzkumu se podle nich zúčastnilo 18 zemí. Na vzorku 10 lidí z České republiky ukázali, že šest z nich v sobě nebezpečné pesticidy mělo. "Je to horší výsledek než jinde v Evropě, v jiných zemích jsme zjistili tyto látky jen u necelé poloviny dobrovolníků," řekl Šuta. Do těla se podle nich tyto látky dostávají nejen z potravin, ale také vdechnutím nebo dotykem. "Určíté množství do těla dostáváme i pitnou vodou," doplnil Šuta.

Podle organizátorů testovaní dobrovolníci pocházeli z města a neměli přímý přístup k látkám obsahujícím glyfosát, což mělo poukázat na to, že i lidé, kteří se nepohybují ve sféře zemědělství, v sobě jedovaté látky mají. Žádný z dobrovolníků před testováním nepoužil glyfosátové výrobky. "Látka v těle setrvává relativně krátkou dobu - po týdnu, co s ní člověk přijde do styku už má v těle přibližně jen jedno procento celé spotřeby. Ti, u kterých byla látka prokázaná, se s ní tedy museli nějakou cestou setkat během týdne před testováním," uvedl Šuta.

"Naše testování upozorňuje na vážné nedostatky kontroly ze strany veřejných orgánů po celé Evropě a ukazuje, že tento herbicid je široce nadužíván. Vládní instituce musí okamžitě zahájit monitorování a přijmout opatření k jeho menšímu používání," dodala Magdalena Klimovičová z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Předstíral retardaci, útok na tanker a nahý protest

Obžalovaný Petr Stojka u Obvodního soudu pro Prahu 10

Před soudem stanul muž z Prahy, který 12 let předstíral mentální retardaci a vylákal od státu na dávkách přes dva...

Ministr kultury hoteliérem: Staňkovi moravští přátelé bydlí v Praze zadarmo

Ministr kultury Antonín Staněk.

Kritizovaný ministr kultury Antonín Staněk nechal v Praze několik měsíců proplácet hotel svému náměstku Aloisi...

Bouřky dorazily na Moravu, hasiči na Olomoucku hlásí desítky výjezdů

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Vlnu veder přerušily o víkendu silné bouřky, které na některých místech způsobily výpadky proudu, dopravní komplikace...

Najdete na iDNES.cz