Zleva: poslanec Pirátů Vojtěch Pikal, předseda SPD Tomio Okamura a předseda ODS...

Zleva: poslanec Pirátů Vojtěch Pikal, předseda SPD Tomio Okamura a předseda ODS Petr Fiala v Poslanecké sněmovně | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Účelová nahrávka, řekl Okamura k verdiktu ÚS. Nejhorší čas, míní šéf ODS

  • 217
Změnu volebního zákona vynucenou Ústavním soudem hodnotí předseda SPD Tomio Okamura jako účelový zásah, který má pomoci stranám, kterým hrozí, že by se nedostaly v příštích volbách do Sněmovny. Předseda ODS Petr Fiala označil zásah za nejhorší možné načasování. KSČM považuje nález soudu za hrubé vměšování do probíhající politické kampaně.

„Rozhodnutí Ústavního soudu zásadně pomohlo volební trojkoalici ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, která měla problém, jelikož balancovala na patnáctiprocentní hranici. Teď strany získaly jistotu, že se do Poslanecké sněmovny dostanou,“ uvedl v rozhovoru pro Českou televizi šéf SPD Tomio Okamura. Podle něj rozhodnutí soudu zásadně pomohlo i ČSSD, která je na hranici volitelnosti.

Otázkou podle něj zůstává, proč desítky let zákon fungoval, a najednou chvíli před klíčovými volbami soud přistoupil k jeho změně.

„SPD je na tom pořád stejně, my to máme propočítáno, že kdyby se zákon neupravil, nic se pro nás nezmění, proto si to mohu dovolit objektivně komentovat,“ uvedl Okamura. Rychetský podle něj jasně kritizuje některé strany, jiné naopak veřejně podporuje. SPD prý opakovaně kritizoval.

„Sice musíme respektovat nález Ústavního soudu, ale já ho považuji za hrubé vměšování do probíhající politické kampaně. Soud jen zopakoval tu tragickou situaci, kterou vytvořil v české společnosti v roce 2009 tím, že nevyhověl poslancům a prodloužil volební období roku 2010,“ komentoval na tiskové konferenci situaci předseda KSČM Vojtěch Filip.

Normální by podle něj bylo, aby takové rozhodnutí bylo učiněno tak, aby nezasahovalo do probíhající volební kampaně. „Na druhou stranu se odpovědnosti za řešení té situace, kterou tady Ústavní soud vytvořil, KSČM nebojí,“ dodal Vojtěch.

Nechutné, odmítla opozice Babišovu výtku Rychetskému kvůli volebnímu zákonu

„Rozhodnutí ÚS padlo. Důsledek? Musíme upravovat volební zákon pár měsíců před vyhlášenými volbami,“ uvedl na Twitteru předseda ODS Petr Fiala. Horší čas se podle něj nedal zvolit.

„Pro koho to bude výhodné, to se teprve uvidí. U volebního inženýrství často platí, že na tom nevydělá ten, pro koho byly úpravy šité na míru,“ dodal.

Zároveň však upozornil, že to na funkci koalice s TOP 09 a KDU-ČSL to nebude mít vliv. „Koalici nepřipravujeme proti něčemu, ale pro něco: aby měli středopraví voliči jasnou a silnou volbu a abychom změnili politiku v naší zemi. Věříme, že uspějeme v jakémkoli volebním systému,“ napsal na Twitteru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video