Vlasta Parkanová na tiskové konferenci strany TOP 09 ke kauze nákupu obrněných vozů Pandur. (25. února 2010)

Vlasta Parkanová na tiskové konferenci strany TOP 09 ke kauze nákupu obrněných vozů Pandur. (25. února 2010) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Odstupte, vyzval Parkanovou sněmovní výbor kvůli odchodu šéfa tajné služby

  • 288
Sněmovní branný a bezpečnostní výbor vyzval bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou, aby odstoupila z veřejných funkcí. Uvedl to jeho předseda František Bublan. Výbor se tak rozhodl poté, co vyslechl bývalého ředitele Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka. Ten popsal okolnosti svého odchodu. Parkanová odstoupit odmítla.

"Paní Parkanová nezvládla svou funkci a tím způsobila třeba odchod generála Krejčíka," zdůvodnil Bublan nezvykle ostré usnesení.

Také podle ministra obrany Alexandra Vondry byly okolnosti Krejčíkova odchodu nestandardní. Podle něho vojenské zpravodajství pod Krejčíkovým vedením naopak "získalo poměrně slušné renomé".

Parkanová odstoupit nehodlá, Krejčík podle ní využil jednání výboru k vlastní obhajobě. "V této souvislosti nerozumím tomu, proč mě výbor hlasy opozičních poslanců vyzval k odstoupení, a samozřejmě, že o této možnosti vůbec neuvažuji," dodala.

Krejčík vedl vojenskou tajnou službu v letech 2004 až 2007 a jak dříve řekl, v čele služby musel skončit, když začala rozvědka rozkrývat korupci na ministerstvu obrany. Měl neshody s tehdejší ministryní Parkanovou, která je dnes místopředsedkyní Sněmovny za TOP 09. Formálně ovšem z funkce rezignoval sám.

Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík

Za jeho odchodem stál údajně lživý diskreditační materiál na náměstky Parkanové. Získávání údajů prý řídil přímo Krejčík. Parkanová pak na základě tohoto dokumentu zřejmě na Krejčíka tlačila, aby odešel z čela tajné služby. Exředitel Vojenského zpravodajství to ale popírá a podal kvůli dokumentu trestní oznámení na neznámého pachatele.

Materiál podle Parkanové napsali a podepsali Krejčíkovi bezprostřední podřízení. "Svědčil o významném zneužívání funkce ředitele zpravodajství," řekla  Parkanová. Zdůraznila, že na jeho obsah neměla žádný vliv.

"Pan Krejčík se podle tohoto materiálu zapojil do mocenských bojů uvnitř ministerstva a ve prospěch jedné skupiny sháněl kompromitující materiály proti druhé," tvrdí Parkanová.

Podle poslanců by měl odstoupit i Krejčíkův náměstek

Krejčík uvedl, že se cítí nevinný a věří ve spravedlnost. "Neprahnu po krvi ani po žádné satisfakci. Chci jenom spravedlnost," řekl. Jeho jméno prý bylo pošpiněno. "Nevím, jestli ministryní. To si netroufám říct.
Já jen říkám, že se udály skutečnosti, které mne velmi překvapily," uvedl Krejčík.

Poslanci také vyzvali ministra Vondru, aby propustil bývalého pracovníka Vojenského zpravodajství generála Pavla Adama ze státních služeb. Podle některých informací stál za Krejčíkovým odchodem právě jeho tehdejší náměstek Adam, který dnes zastupuje Česko v Mezinárodním vojenském štábu NATO v Bruselu.

Původně měl Krejčík mluvit o podezřelých armádních zakázkách. Kvůli tomu ho také poslanci zbavili mlčenlivosti. Požádal o to sám Krejčík, aby pomohl rozkrýt korupci na obraně. Dnešní tříhodinová debata ale nakonec byla o něčem jiném.

Krejčík měl hovořit o šesti tématech - o nákupu nákladních vozidel Tatra, pronájmu Gripenů, nákupu kolových obrněnců, o akvizicích na vojenských ubytovacích a stavebních správách, o likvidaci nepotřebné munice a o deblokaci ruského dluhu.

Parkanová na ministerstvu obrany

Parkanová byla ministryní obrany ve vládě Mirka Topolánka od ledna 2007 do května 2009. Je kritizována za řadu armádních zakázek, které byly za jejího působení uzavřeny či rozjednány. Často jsou spojovány s jejím prvním náměstkem Martinem Bartákem. Patří mezi ně například nákup obrněných transportérů Pandur (uzavřen byl na jaře 2009) nebo kauza kolem terénních automobilů Tatra, v níž podle MF DNES chtěl Barták po tehdejším americkém velvyslanci Williamu Cabanissovi miliony dolarů za to, aby Tatra už neměla problémy.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video