ODS opakuje: Chceme novou vládu, chceme superkoalici

- Občanská demokratická strana se nemíní vzdát nápadu na sestavení supervelké koalice. Nezabrání jí v tom ani opakované odmítání ze strany lidovců a Unie svobody (naposledy z pátku minulého týdne), bez jejichž souhlasu je tento návrh bezpředmětný.
"V návaznosti na usnesení kongresu výkonná rada opětovně zdůrazňuje snahu ODS jednat se všemi parlamentními demokratickými stranami o vytvoření většinové vlády a dále připravenost ODS na takové vládě se podílet," oznámil včera po zasedání výkonné rady místopředseda ODS Miroslav Macek.

Dodal, že ODS vyzve vedení ostatních stran k dvoustranným schůzkám na toto téma.

První jednání o tzv. superkoalici ODS inicializovala už před dvěma měsíci. Pro svůj názor se jí podařilo částečně získat jen sociální demokraty, nikoliv však už lidovce a unionisty.

Z prohlášení politiků ODS vyplývá, že Zemanovu menšinovou vládu chtějí definitivně pohřbít. Nemíní jí například podpořit ani novou verzi rozpočtu. "Jasně jsme řekli, že podmínkou ke schválení nové verze rozpočtu je, aby to byl lepší rozpočet, a zároveň máme druhou podmínku: že ten rozpočet bude sněmovna schvalovat lepší vládě, čili vládě většinové," zdůraznil včera šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý.

Předseda ODS Václav Klaus poslal v pátek dopis předsedovi vlády a ČSSD Miloši Zemanovi a vyzval ho, aby si přestal namlouvat, že jeho vláda skvěle vládne a začal uvažovat o vládě takzvané duhové koalice, v níž by zasedli zástupci ODS, ČSSD, KDU-ČSL a US. "Je třeba znovu pokusit dojednat vládu, do níž by demokratické parlamentní strany dodaly svoje nejlepší lidi ... a která by v kvalitním složení mohla do konce volebního období efektivně plnit tří základní cíle: ekonomický růst, boj s nezaměstnaností a rychlý postup k Evropské unii," napsal Klaus v otevřeném dopise.

Za reálné řešení ODS prozatím nepovažuje ani sestavení společné vlády se sociálními demokraty, která by ve sněmovně měla pohodlnou většinu 137 hlasů. Přitom z jedné části Klausova pátečního dopisu Zemanovi se dalo usoudit, že odmítnou-li ostatní strany superkoalici, měly by se ODS a ČSSD pokusit najít jiné řešení, "které by vedlo ke stejným cílům".

Místopředseda ODS Petr Nečas však včera popřel, že by tato věta naznačovala koalici ČSSD-ODS: "Velká koalice nemá podporu uvnitř členské základny, nezískala podporu ani na kongresu, ani já sám se k ní nehlásím. V dopise Miloši Zemanovi je napsáno, že pokud by některá strana chtěla jednání bojkotovat, budeme jednat s těmi, kteří chtějí jednat s námi. Nic jiného za tím nehledejte."

To, že lidovci a unionisté budou jednání o superkoalici "bojkotovat", je však zřejmé. Například předseda KDU-ČSL Jan Kasal na včerejší prohlášení výkonné rady ODS reagoval: "My jsme už jednou velmi jednoznačně sdělili, že supervelká koalice není dobrá varianta, že ji považujeme za vysloveně špatnou. Pokud ODS nepřijde s něčím novým, ta jednání by byla čistě formální. Nevím, jestli důvodem ke schůzce má být to, aby si výkonná rada mohla udělat čárku, že splnila usnesení kongresu." Pokud má tedy ODS zájem na vytvoření většinové vlády, kromě superkoalice a koalice s ČSSD se nabízí již jen společná vláda ODS, lidovců a Unie svobody, za níž by ve sněmovně stálo 101 poslanců. O této variantě jsou lidovci a unie ochotni s ODS diskutovat. Nabízeli jí to už před několika týdny. "Toto považujeme za regulérní řešení a jsme připraveni o tom jednat kdykoliv," potvrdil včera úřadující předseda unie Karel Kühnl.

ODS se však k možnosti pravostředové vlády staví rezervovaně. "Měla by své výhody, ale v dané situaci, při daném součtu hlasů, by šlo o nejméně stabilní a nejvíce rizikové řešení. Výhod tohoto řešení jsme si vědomi, rizik ale také," prohlásil na nedávném kongresu ODS Václav Klaus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video