Pekárkovi hrozí vyloučení z ODS. Buď odejde, nebo poletí, zní ze strany

  20:24aktualizováno  20:24
Jen co prošly pro vládu klíčové zákony, ODS začala více tlačit na svého nového poslance Romana Pekárka, aby opustil Sněmovnu i stranu. Pekárek je totiž nepravomocně odsouzen za přijetí úplatku.

SLIB. Roman Pekárek (vlevo), Miroslav Bernášek a Pavel Bohatec složili poslanecký slib a stali se tak poslanci za ODS. (7. listopadu 2012) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury musí bývalý místostarosta Kolína a současný poslanec Pekárek přinejmenším opustit klub strany. "Požádám ho, aby se vzdal poslaneckého mandátu, aby svým osobním příběhem nezatěžoval ODS a její poslanecký klub," řekl Stanjura Rádiu Impuls.

Pokud Pekárek bude na mandátu trvat, ODS ho vyloučí. Alespoň ji o to žádá Pekárkova domovská buňka strany. Redakci iDNES.cz to potvrdil předseda oblastního sdružení v Kolíně, europoslanec Milan Cabrnoch.

"Na čtvrtečním jednání jsme jednomyslně přijali usnesení, ve kterém znovu vyzýváme pana Pekárka, aby z ODS odešel a složil poslanecký mandát. Když to bezodkladně neudělá, žádáme výkonnou radu strany, aby ho vyloučila ze strany. Žádáme také poslanecký klub, aby jej vyloučil ze svých řad," řekl iDNES.cz Cabrnoch. Pekárek kvůli podezření na braní úplatku čelil podle Cabrnocha výzvám k odchodu z ODS už v minulosti.

Pokud Pekárek skončí ve straně, automaticky opustí i poslanecký klub. "Pokud pozastaví své členství v ODS, tak by automaticky přestal být členem našeho klubu. Pokud ne, tak se tou otázkou budeme vážně zabývat, je to jedna z alternativ a je to i pravděpodobná varianta," dodal na Impulsu Stanjura.

Pekárkův politický konec chce i premiér Petr Nečas. "Budeme ho přesvědčovat, aby pozastavil své členství v ODS, aby zrovna tak nepůsobil v poslaneckém klubu a vůbec ve Sněmovně," řekl ve čtvrtek novinářům premiér a předseda strany.

Pekárek: Zda odejdu? Nevím

Pekárek iDNES.cz řekl, že v tuto chvíli neví, jak se zachová. "V tuto chvíli nejsem rozhodnutý ani tak, ani onak," sdělil. Podle něj rozhodnutí kolínské ODS, slova Stanjury ani Nečase k němu zatím nedolehla. Nechtěl je proto komentovat. "Je ale pravda, že je na mě vyvíjen určitý tlak," doplnil politik.

ODS sice může poslance vyloučit ze strany i klubu, nemůže ho ovšem zbavit mandátu daného voliči ještě před kauzou. Nečas však věří, že lidé z ODS Pekárka přesvědčí a ten sám z politického života odejde.

Ostrá slova zazněla den po Pekárkově prvním dni ve funkci poslance, kdy Pekárek spolu s koalicí hlasoval pro úsporný vládní balík, reformu penzí či církevní restituce (více o klíčovém jednání poslanců čtěte zde).

Nelibost s Pekárkovým postavením mezi hlasováním dal už ve středu najevo premiér. Na tiskové konferenci řekl, že přítomnost nepravomocně odsouzeného poslance ve Sněmovně poškozuje vládu i ODS. Pekárek novináře přesvědčoval, že je nevinný a dopad imunity nijak neřeší (rozhovor s poslancem čtěte zde).

Mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt už ve čtvrtek iDNES.cz řekl, že Sněmovnu bude muset soud žádat o Pekárkovo vydání. A to i přesto, že kauza souvisí se situací, který se měla odehrát před tím, než se Pekárek stal poslancem.

Nový zákonodárce byl nepravomocně odsouzený letos v květnu. Podle soudu si řekl o úplatek, když jednomu podnikateli v roce 2009 nabídl výhodnější cenu za městské pozemky v Kolíně (o případu více zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V těhotenství lze očkovat, lékaři doporučují proti černému kašli a chřipce

Ilustrační snímek

Navzdory mýtům, že v těhotenství se nedá očkovat, opak je pravdou. Vakcinace nastávající matky proti černému kašli může...

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

Babiš znovu vede ANO, obhájil i Faltýnek. Novým místopředsedou je Vondráček

Premiér Andrej Babiš a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na sněmu...

Premiér Andrej Babiš vede znovu hnutí ANO. Neměl při volbě protikandidáta. Dostal 206 hlasů, 13 delegátů bylo proti, 19...

Najdete na iDNES.cz