Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Lékaři se vrací k běžným operacím, návrat do normálního stavu bude trvat

Nemocnice se pomalu vrací k neakutním zákrokům. Obnovují se tak operace velkých kloubů, například kyčlí i kolen. Ty mohou některá zdravotnická zařízení dohánět ještě další měsíce. Návrat k běžnému provozu je však pomalý, neboť nemocnice nadále evidují vysoký počet pacientů hospitalizovaných s covidem-19.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Takzvané elektivní výkony byly odložené od konce loňského prosince kvůli mimořádnému opatření ministerstva zdravotnictví. Zákroky lze opět vykonávat od 7. dubna, nemocnice ovšem k návratu přistupují pozvolně. Není to tedy tak, že by se vše obnovilo ze dne na den. 

„Stále máme vysoký počet hospitalizovaných covid pozitivních pacientů, kteří potřebují i intenzivní péči. Jedná se celkem o více než 100 pozitivních pacientů a z toho je přes 20 nemocných, kteří jsou umístěni na JIP a pracovišti ARO. Z tohoto důvodu budeme k uvolnění neakutní péče přistupovat opatrněji a v postupných vlnách,“ popsal mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek. 

Nemocnice tak nejdříve bude uvolňovat takové výkony, kterou nejsou náročné na intenzivní péči. „Bude se jednat o operativní výkony například v rámci ORL, urologie či o malé chirurgické zákroky,“ popsal mluvčí.

Podobná situace panuje i v jiných zdravotnických zařízeních. „Z hlediska počtu hospitalizovaných covid pozitivních pacientů je současná situace ve FN Ostrava srovnatelná s koncem února a začátkem března. Takže si zatím nemůžeme dovolit okamžité rozvolňování,“ popsala mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová. Nemocnice postupně plánuje převádět covidová lůžka a oddělení na necovidová.

Čekání na operace

Fakultní nemocnice Hradec Králové obnovila provoz na jednom z oddělení ortopedické kliniky 9. dubna. „Od pondělí 19. dubna se otevřelo Dětské oddělení Neurologické kliniky FN HK či na poloviční kapacitu operační provoz Oční kliniky FN HK pro zajištění ambulantních operačních výkonů – například operací katarakt,“ řekl mluvčí nemocnice Jakub Sochor. 

Limitující přitom pro nemocnice v souvislosti s obnovou neakutní péče není jen počet lůžek, ale například také personál a jeho vytížení. 

„V té nejhorší době epidemie jsme jeli na 10 operačních sálech denně, v současné chvíli je v provozu až 20 sálů, je to ale s vypětím sil. Na 16 sálech probíhají klasické operace, na zhruba 4 sálech jsou prováděny výkony v lokální anestezii. Při návratu k operativě nás krom omezeného počtu sálů brzdí ještě kapacita jednotek intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Zde pacienti po operacích často končí a i tyto lůžkové kapacity jsou obsazené covidovými pacienty,“ popsal zdravotnický náměstek FN Brno Ondřej Ludka.

Po obnovení i neakutních zákroků budou mít nemocnice nicméně co dohánět. Například ta v Ostravě bude muset podle Petlachové dohnat zhruba dva tisíce plánovaných operací. 

Nemocnice obnoví plánovanou péči, ne všude se však situace výrazně mění

Kvůli koronaviru nemocnice v Hradci Králové musela v posledních měsících odložit tisíce neakutních operací. Podle stránek fakultní nemocnice například byla čekající doba na endoprotézu kolena 104 týdnů, u kyčle pak 54 týdnů. Na operaci štítné žlázy si naopak pacienti původně počkali 10 až 12 týdnů. 

Podle Sochora se nyní u některých výkonů čekací lhůta prodloužila i o několik měsíců. „Pacienty budeme přijímat podle klinického stavu a potřebnosti výkonů,“ dodal. 

O něco lépe je na tom již zmiňovaná Thomayerova nemocnice. Podle Sulka se lhůty u neakutních zákroků prodloužily spíše o týdny. „Rozhodně se však nejedná o několikaměsíční zpoždění. Problém je spíše v tom, že pacienti se stále ještě bojí navštěvovat svého lékaře a spíše se vyhýbají dlouhodobě plánovaným výkonům, pokud jim to jejich aktuální zdravotní stav dovolí,“ poznamenal. Kvůli koronaviru musela nemocnice odložit desítky zákroků. 

Důležitý je stav pacienta

Podle nemocnic se čekací doba prodloužila nejvíce u ortopedických operací. Podle mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veroniky Plaché se například na kyčel čekalo ještě před koronavirem až dva roky, na operaci kolene až tři roky. „Tyto operace se prodlouží v řádu několika měsíců. Samozřejmě s přihlédnutím na aktuální stav pacienta,“ sdělila Plachá. 

„Na operaci žlučníku si lidé počkali do tří měsíců, nyní to může být až půl roku,“ doplnila a zdůraznila, že taková čekací lhůta se netýká akutních případů. Lékaři totiž vždy posuzují i celkový zdravotní stav pacienta.

To zdůrazňují i jiné nemocnice. „Hranice mezi akutními a neakutními výkony je neostrá a liší se podle oborů a podle celkového stavu pacienta. Výkon, který je u jednoho pacienta odložitelný, může být u jiného vzhledem k přidruženým onemocněním vysoce akutní. Posouzení je vždy na ošetřujícím lékaři,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Motol Pavlína Danková.

V některých nemocnicích ještě s obnovením běžného provozu čekají, tou je například Nemocnice Jihlava. „Aktuálně máme stále blokováno mnoho lůžek jak ve standardní péči, tak a zejména v péči o intenzivní pacienty s covidem. Péče o ně potřebuje velké množství personálu i kapacity lůžek intenzivní péče a to jsou nyní hlavní limity spuštění plánovaných výkonů. Nejen operativy, jde také o diagnostické a jiné terapeutické výkony,“ uvedla mluvčí Monika Zachrlová. 

Návrat k neakutním operacím nemocnice odkládají, mají moc covid pacientů

„Jakmile se počet nemocných s covid-19 sníží tak, abychom mohli začít uvolňovat lůžka a personál, bude prostor pro rozšíření služeb. S ohledem na setrvačnost a zpoždění mezi nákazou, nutností hospitalizace a nutnosti hospitalizace na JIP to odhadujeme na asi 2 týdny. Samozřejmě nikdo neví, jak se projeví současné rozvolnění,“ doplnila. V nemocnici čeká na operaci zhruba tisícovka pacientů.

Návrat zpět k normálu

Kdy přesně se nemocnice vrátí zpět do normálního provozu, jen velmi těžko odhadují. Například Fakultní nemocnice Brno v běžném provozu vykonávala 80 až 100 operací denně. Část této operativy musela kvůli nařízením odložit o několik měsíců. „Půlroční zdržení se bude dohánět přibližně rok, v některých oborech se doba může ještě prodloužit,“ popsala Plachá. 

Nejde přitom jen o „operace“. Zpět do normálního chodu se bude v některých případech vrátit celá nemocnice. 

„Snažíme se po pokračovat v postupném obnovování neakutních provozů co nejrychleji, ale proces obnovování provozů znamená prostory vydezinfikovat, vymalovat, uklidit a například i odstranit některé dočasně instalované sádrokartonové příčky, které by mohly bránit běžnému provozu,“ popsal Sochor za královéhradeckou nemocnici. 

Nemocnice se shodují v tom, že vše bude záležet na aktuální situaci kolem koronaviru a počtu hospitalizovaných. „Budeme dělat vše pro to, abychom odloženou neakutní operativu zvládli v co nejkratším termínu,“ slíbil Sulek.

Za dobu pandemie ministerstvo zdravotnictví vydalo opatření, která omezují anebo úplně zakazují plánované zákroky, celkem čtyřikrát. Poprvé to bylo loni na jaře, kdy omezení trvalo přes dva měsíce. Znovu se k tomu resort vrátil s podzimní vlnou. Poslední regulace platila od prosince, na konci roku ministerstvo zpřísnilo doporučení omezit odkladnou péči na její úplný zákaz.

Autor:

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

Drogy prodávají i lidi, do kterých byste to neřekli, říká Adam Mišík

  • Nejčtenější

Ještě více izolovaný Putin. Indie a Čína nemile překvapily vládce Kremlu

Když jel ruský prezident Vladimir Putin na summit Šanghajské organizace pro spolupráci, zřejmě doufal, že získá nové...

Nepůjdeme, skandovali lidé v Moskvě. Rusové vyšli do ulic kvůli mobilizaci

Lidé po celém Rusku ve středu protestovali v ulicích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil prezident Vladimir...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

Je úspěšná, nebo ne? Podívejte se na mapě, jak je na tom vaše obec

Určitě máte svou obec rádi, ale víte, jak obstojí ve srovnání v ostatními? Kde je bezpečnost a kde jsou drahé byty?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na frontu pošle až 300 tisíc lidí

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a bude se týkat...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Horník senátorský post neobhájí, lituje střetu s kolegou ze STAN

Pouhých pět hlasů voličů dělilo v konečném součtu prvního kola senátních voleb hejtmana kraje Petra Kulhánka (KOA) a...

Nový průzkum vyzdvihuje ANO, vrací do hry ČSSD a naopak vylučuje STAN

Aktualizujeme Nejnovější volební model agentury Median z letošního srpna předpokládá, že by se do Poslanecké sněmovny dostalo pět...

V září se babího léta nedočkáme, podprůměrné teploty budou pokračovat

Ani poslední zářijové dny se babího léta nedočkáme. S výjimkou deštivého úterý se sice dočkáme slunečných chvil,...

Náklo musí zabránit rozšíření těžby štěrkopísku, rozhodli lidé v referendu

Jedna pískovna v Nákle stačí. Tak v referendu konaném s komunálními volbami rozhodli tamní obyvatelé. Hlasovali, zda má...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...