Odboráři nechtěli věřit, že Babiš nechce hýbat s limity těžby uhlí

  14:06aktualizováno  14:58
Proti jakémukoliv posouvání limitů těžby hnědého uhlí se při jednání vlády s odbory a zaměstnavateli postavil ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš. „Představitelé odborů a zaměstnavatelů jako by nechtěli věřit, že pan místopředseda vlastně ani žádné limity měnit nechce,“ řekl k tomu ministr průmyslu Jan Mládek.

Hnědouhelný povrchový důl ČSA a obec Horní Jiřetín | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„Dokonce zpochybnil to, jestli je vůbec třeba prolamovat limity na dole Bílina, kde tomu v zásadě nic nebrání,“ podivoval se Mládek. Vláda rozhodnutí o prolomení limitů podle něj posunula. Do konce června má Mládek připravit analýzy dopadů variant.

Základní připomínka Babiše podle ministra Mládka byla, že se příliš mnoho uhlí používá na výrobu elektřiny, která se vyváží z České republiky.

Odbory i zaměstnavatelé podpořili úplné prolomení limitů

Zástupci odborářů i zaměstnavatelů podpořili na rozdíl od Babiše úplné zrušení limitů, nikoli pouze částečné posunutí. A s úlevou přijali, že vláda rozhodnutí oddálila.

Prezident počítal

Vzal jsem si kalkulačku a prolomení limitů je menší zlo, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman s manželkou na setkání se zastupiteli Ústeckého kraje při...

„Dostali jsme nejslabší materiál, jaký jsme kdy k diskusi dostali,“ řekl šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula. Očekává, že kdyby vláda limity neprolomila, tak přijde s velmi slušnou kompenzací pro horníky, kteří na severu Čech přijdou o práci.

„Jsme přesvědčeni, že hnědé uhlí je naprosto zásadní strategickou surovinou této země, je to její největší bohatství,“ podpořil úplné prolomení limitů prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

To, že se Babiš postavil ostře proti posouvání limitů, není tolik překvapivé. „Nevidím důvod k tomu něco prolamovat. Pokud nám nikdo nevysvětlí, proč se naše uhlí mění na elektřinu, která se vyváží do Německa, tak my jako hnutí s tím budeme mít problém a nebudeme s tím souhlasit,“ řekl.

Na svůj Twitter umístil Babiš k těžbě hnědého uhlí na severu Čech kritickou analýzu, kterou doprovodil komentářem: „Konečně fundovaná pravdivá analýza. Občané, plačte!“ Po roce 2020 podle ní nebude vůbec možné uhlí z lomu ČSA dodávat do domácích kotlů kvůli obsahu síry a arsenu. Musela by se postavit nová hnědouhelná elektrárna, přičemž podle analýzy má přednost podpora jádra.

„Pro bilanci energetické soustavy není potřeba nové uhelné elektrárny,“ píše se v závěru analýzy, s níž Babiš přišel na tripartitu. Po jednání na tiskovou konferenci nepřišel, za vládu dorazila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.

Co hrozí Jiřetínu

Sedmdesát procent lidí těžařům dům neprodá, říká starosta Jiřetína

Místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt

Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt

Kriticky k prolamování uhelných limitů se vyjádřil při jednání i ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Mluvil o tom, že se mají hledat nová pracovní místa pro lidi na severu Čech, ale jinde než v hornictví.

Vládě předložil ministr průmyslu Mládek z ČSSD čtyři varianty dalšího postupu státu v otázce limitů. Jedna počítá s jejich zachováním, druhá s jejich úplným prolomením. Sám ale preferuje jiný postup. Buď posun limitů v lokalitě dolu Bílina a zachování současných limitů na dole ČSA, což by znamenalo zachování Horního Jiřetína, nebo částečné posunutí limitů i zde, což by znamenalo bourání asi 170 domů v této obci.

Mám do června rozpracovat dopady variant, řekl Mládek

Ministr Mládek potvrdil odklad konečného rozhodnutí vlády. „Pro mě je nejdůležitější prosadit aktualizaci státní energetické koncepce, která v zásadě říká, že nechceme jít cestou plynových elektráren, obnovitelných zdrojů, chceme rozvíjet jádro a maximálně využít hnědé uhlí, ale není úplně řečeno, co to znamená. Tripartita nedospěla ke kompromisu. Máme rozpracovat sociálně-ekonomické varianty jednotlivých variant do konce června,“ uvedl Mládek.

Debata podle ministra průmyslu Mládka musí pokračovat, protože existují i dva zásadní argumenty pro těžbu - zaměstnanost a využití uhlí pro teplárny.

Mládkův plán

Kvůli těžbě uhlí se zbourá pětina Horního Jiřetína, těžba by se posunula k okraji osady Černice a k Litvínovu

Zdrženlivý postoj k rozšiřování těžby má i premiér Bohuslav Sobotka. „Podle mého názoru bychom měli umožnit částečnou těžbu uhlí pro potřeby naší energetiky, zejména pro potřeby teplárenství, ale současně bychom měli hledat takové řešení, které by nevyžadovalo bourání obcí nebo částí měst,“ řekl Sobotka už minulý týden po setkání se starostou Horního Jiřetína Vladimírem Buřtem a starostkou Litvínova Kamilou Bláhovou.

Rozšířená těžba na dolu Bílina, kde uhlí dobývají Severočeské doly ze skupiny ČEZ, by do lidských sídel nijak nezasáhla a jde tam asi o 100 až 120 milionů tun hnědého uhlí. V lomu ČSA, kde těží Severní energetická vlastněná Pavlem Tykačem, Jan Dienstlem a Tomášem Föhlerem, jde až o 256 milionů tun.

Za úplné zrušení limitů minulý týden demonstrovali horníci před ministerstvem průmyslu v Praze (ak vázali šály, si připomeňte zde). Naopak několik stovek lidí demonstrovalo za záchranu obce v Horním Jiřetíně (více o protestu lidí z obce zde).

Kam až může postoupit těžba uhlí na severu Čech

Kam až může postoupit těžba uhlí na severu Čech


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Petříček by skončil ve vládě, když ho nezvolí místopředsedou ČSSD

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD při setkání s novináři

Pokud ministr zahraničí Tomáš Petříček neuspěje při volbě vedení ČSSD na sjezdu, vnímal by to tak, že nemá důvěru...

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz