Úřad očkuje přednostně zaměstnance a jejich rodiny. Blatný předvolá šéfa

  • 626
Vedení Státního zdravotního ústavu rozdělilo tisíc vakcín proti nemoci covid-19 mezi své zaměstnance i jejich příbuzné. Informoval o tom ve středu server Seznam Zprávy. Ministr Blatný si kvůli tomu předvolá šéfa ústavu. Na tiskové konferenci uvedl, že při podvodech s vakcinací bude nekompromisní.

Pracovníci ústavu jsou sice vedeni jako zdravotnický personál, ale většina z nich zřejmě nepatří do ohrožených skupin, které měly být očkovány přednostně.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný na středeční tiskové konferenci uvedl, že si kvůli tomu předvolá šéfa Státního zdravotního ústavu a bude od něj požadovat vysvětlení .„Ředitel instituce je zodpovědný za to, co se v instituci děje. Nebudu tolerovat, pokud se prokážou informace, o kterých jste informovali,“ řekl Blatný.

Vláda kývla na strategii očkování. Blatný prověří předbíhání při očkování

Ze zhruba 450 zaměstnanců Státního zdravotnického ústavu je jen několik desítek lékařů, zbytek tvoří lékařští pracovníci, hygienici, výzkumníci nebo úředníci, kteří s pacienty přicházejí podle serveru do styku jen ojediněle.

Mluvčí ústavu Klára Doláková sdělila, že instituce nyní očkuje všechny zaměstnance, kteří se podílejí na zajištění základního chodu ústavu. „Především se jedná o laboratorní a technické pracovníky, kteří přicházejí do kontaktu s infekčními vzorky, ale i další zaměstnance. V rámci organizačního a technického zajištění očkování byl rozeslán pokyn určený výhradně našim zaměstnancům, aby se k danému očkování přihlásili,“ uvedla.

Odmítla informace, že byli očkováni i příbuzní zaměstnanců ústavu, jak tvrdí Seznam Zprávy.

Server ve středu zveřejnil tabulky s harmonogramem očkování, v nichž figurují zaměstnanci Státního zdravotního ústavu. Podle stejných příjmení lze usuzovat, že nechávají naočkovat i své blízké.

Plivnutí do obličeje zranitelným, tvrdí opozice

Opozice již žádá vysvětlení kvůli informacím o očkování pracovníků SZÚ i příbuzných. Podle předsedy ODS Petra Fialy by šlo o výsměch. „Pokud je to pravda, je to skandál, který musí ministr Blatný a premiér vysvětlit,“ uvedl na svém facebooku Fiala.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová mluví o papalášství. „Vakcína teď musí být určena těm úplně nejohroženějším. Každý soudný člověk by měl chápat, že tu jde o lidské životy. Tohle plivnutí do obličejů zranitelných jen tak nenecháme,“ vyjádřila se k situaci na twitteru.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše mezi prioritní skupiny nespadají ani všichni zaměstnanci ústavu, natož jejich příbuzní. „Mohou pak občané věřit státu, že nejsou vakcíny zneužívány i v jiných institucích?“ uvedl Bartoš na twitteru.

V Česku se začalo očkovat 27. prosince, přednostně mají v první vlně dostávat vakcínu proti koronaviru zdravotníci a senioři v domovech. Premiér Andrej Babiš ve středu řekl, že zatím dostalo podle odhadů vakcínu 70 000 až 75 000 lidí.

Skupinu s nejvyšší prioritou, kde jsou kromě zdravotníků také lidé nad 80 let, tvoří podle ministra zdravotnictví Jana Blatného 700 000 lidí. V pátek začne fungovat centrální registrační systém zatím pro osmdesátileté a starší, od února se mohou zapsat i všichni ostatní zájemci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video