Po Evropě se uctívaly oběti komunismu, jména četli v Praze či Moskvě

  • 133
Tisíce lidí se v pondělí sešly, aby uctily památku obětí komunistických režimů střední a východní Evropy. Čechy popravené v Sovětském svazu si v pondělí připomněli Pražané u pomníku na Újezdě. V Moskvě se lidé sešli před sídlem ruské tajné služby. Akce, při které se čtou jména zavražděných obětí, se koná každý rok 29. října již 11 let.

Praha se k akci s názvem Navrácení jmen připojila podruhé a účastníci setkání při ní přečetli jména 80 lidí, které sovětské úřady nechaly popravit 28. září 1938 v ukrajinském Žytomyru. Osmasedmdesát z nich mělo české kořeny a tajná služba NKVD je označila za příslušníky „české vojensko-povstalecké špionážní organizace“.

„Archivní materiály z ukrajinských archivů dokládají, že sovětská bezpečnost důkazy o podvratné činnosti Čechů zfalšovala a fyzickým nátlakem si vynutila doznání obviněných. Rodiny o popravách svých blízkých nic netušily, protože úmrtní listy obětí byly úředně zfalšovány,“ uvedl před časem historik Jan Dvořák z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Vzpomínková akce na moskevském náměstí Lubjanka, kterou každoročně pořádá nevládní organizace Memorial, se konala dopoledne místního času.

Účastníci u „soloveckého kamene“ předčítali jména, ale i krátké výňatky z životopisů zhruba 40 tisíc obětí takzvaného velkého teroru z let 1937 a 1938 v Moskvě. Žulový balvan pochází symbolicky ze Soloveckých ostrovů, kde byl založen první z nechvalně známých vězeňských táborů, gulagů.

Lidé u památníku pokládali také svíčky a květiny. Kromě jmen svých příbuzných čtou někteří i jedno až dvě jména neznámých lidí. Podle ruských médií se přesto za 11 let ještě nepodařilo dlouhý seznam obětí dočíst celý. Seznam zavražděných sestavil Memorial, který má přístup ke státnímu archivu.

Totalita nejen zabíjela, chtěla i vymazat z paměti

„Totalitní stát nejen zabíjel lidi - snažil se vymazat jejich jména z dějin a zničit jakoukoliv vzpomínku na ně. Návrat jejich jmen, návrat vzpomínky o hanobených a zavražděných je odmítáním diktatury, je to náš krok ke svobodě,“ uvedli organizátoři události na svém webu.

Vzpomínkové akce se v pondělí podle rozhlasu Echo Moskvy zúčastnilo i 30 zahraničních velvyslanců a dalších diplomatů v Rusku, mezi nimi i velvyslanci Británie, Francie a Německa. K památníku položili květiny.

V posledních letech se ke čtení jmen v Rusku přidávají i města jinde v Evropě nebo USA. Pietní akce se v pondělí konala v běloruské metropoli Minsku. Podle agentury Reuters se asi dvě desítky lidí sešly u sídla tamní tajné služby KGB, kde zapálily svíčky za více než stovku obětí stalinských represí.

Praha se zapojila poprvé loni a na Újezdě se tehdy sešly asi dvě desítky lidí. Akci pořádá sdružení Gulag.cz a festival současné ruské kultury Kulturus. Podle odhadů historiků našlo v Sovětském svazu smrt asi 1 300 Čechoslováků, režim jich perzekvoval kolem 20 tisíc.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video