Letos v únoru se nechal na plese Agrární komory zvěčnit s baronkou Thyssen-Bornemissza ministr Petr Gandalovič (vlevo).

Letos v únoru se nechal na plese Agrární komory zvěčnit s baronkou Thyssen-Bornemissza ministr Petr Gandalovič (vlevo). | foto: MF DNES

O podivnou baronku z Valče se zajímá BIS

  • 33
Bezpečnostní informační služba se zajímá o baronku Alenu Thyssen-Bornemissza von Kaszon, kterou německý soud v roce 1999 poslal na 45 měsíců do vězení za rozsáhlé podvody. Tato dáma se před dvěma roky usadila ve Valči na Karlovarsku, sama se stylizuje do role mecenáše. I díky šlechtickému jménu získala důvěru radnice a ovlivňuje chod i rozvoj barokního městečka.

Informace o aktivitách baronky získala Bezpečnostní informační služba (BIS) od jednoho z úřadů v kraji.

"Chtěli jsme upozornit státní úřady na nebezpečí, aby se nenechaly kompromitovat v souvislosti s divnými projekty a podivnou existencí baronky," řekl jeden z úředníků, který si nepřál být jmenován.

Na působení a minulost Aleny Thyssen ve Valči upozornila jako první MF DNES. - čtěte Baronka, či podvodnice? Valeč okouzlila záhadná šlechtična

Thyssen se ve Valči usadila a žije v památkově chráněném Domě zámeckých kaplanů (zámecká fara), který je majetkem Nadace Valeč v Čechách. Přízemí památky si pronajala obec a v roce 2006 získala na rekonstrukci domu 2,6 milionu korun od Evropské unie.

Dotace byla podmíněna tím, že v objektu vznikne turistické informační středisko, městské muzeum a marketingové centrum Chebské stezky.

Žádné infocentrum tu ale není, dům slouží jen jako sídlo Aleny Thyssen. Zjistil to i redaktor MF DNES. Po zaklepání otevřela dveře paní Thyssen s otázkou, co si návštěva přeje. A hosty pak k rozhovoru zavedla do jednoho z luxusně vybavených salonků.

"Infocentrum ani muzeum uvnitř není, dům obsadila baronka," potvrdil zastupitel Valče David Havlík.

"Přízemí fary si obec pronajala, aby nemusela vracet dotaci," zmínil se starosta Josef Kubař.

"Podle mého názoru nebyla splněna základní podmínka pro použití dotace. Původně tam infocentrum mělo být. Pak se ale do projektu namotala baronka, nějakými dohodami a penězi přebila tento záměr a udělala si v domě sídlo," uvedl předseda Spolku pro obnovu venkova Radan Večerka.

Nové muzeum sídlí ve Valči jinde - v objektu bývalého místního obchodu.

Baronka z newyorského hotelu

Právě i kvůli aktivitám baronky vystoupil Večerka z místní akční skupiny Vladař, která sdružuje města a obce na východě Karlovarska.

"Nelíbilo se mi, kam baronka s bývalým starostou Petrem Sušankou Valeč táhnou. Týkalo se to návrhů na různé kšeftíky. Ona má kontakty a zdroje nějakých peněz ze šedé ekonomiky. Exstarostu si omotala kolem prstu a teď stojí v pozadí všeho, co se ve Valči děje," dodal Večerka. Podle něho se Alena Thyssen ve Valči spíše skrývá.

Hájí se tím, že ji plány nadace nadchly a bála se, aby neskončily krachem. "Za finančního přispění rodiny a přátel jsme shromáždili potřebné peníze - řádově pět milionů korun. Zrekonstruovali jsme faru a připravili náplň muzea. Jaké právní dohody mám s Nadací na užívání části tohoto objektu, je záležitost mezi mnou a nadací," prohlásila.

Úzkostlivě dbá na to, aby se o ní příliš nevědělo. MF DNES ale zjistila, že se narodila v Československu jako Alena Vávrová. Od roku 1968 žila v emigraci. V Německu se poprvé vdala za Wolfganga Wiesnera, se kterým má syna. Příbuzným v Česku pak poslala oznámení o své druhé svatbě s Hansem Peterem Thyssenem.

Obřad se podle tohoto oznámení měl konat 6. prosince 1997 v New Yorku v hotelu Plaza. "Vdaná byla pár měsíců, a proto toto jméno používá," zjistil Radan Večerka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video