Nový šéf zoo Bobek: Sloní trus znám důvěrně, bosou nohou

  15:57aktualizováno  15:57
Miroslav Bobek vede necelý měsíc pražskou zoo. Nastoupil po "miláčkovi národa" Petru Fejkovi, i když o jeho předchůdci už zaznívají i negativní hlasy. Bobek má zoologické vzdělání a za sebou úspěšný projekt Odhalení. V rozhovoru s Barborou Tachecí se nevyhnul ani otázkám inspirovaným jeho příjmením.

Víte, jak velký bobek má klokan nebo slon?
Velmi důvěrně znám trus slonů pralesních afrických, neb jsem do něj mnohokrát šlápl bosou nohou. Takže: slon čtyřicet centimetrů. Klokana budu hádat... Dejme tomu patnáct čísel.

Vy jste nestudoval oficiální kalendář pražské ZOO pro letošní rok – je to tu jasně jak v obraze, tak v číslech: bobek slona indického dvacet čtyři centimetrů, klokana rudého tři a půl centimetru.
Musím prověřit, jestli ta data v kalendáři jsou správně, nesmíte taky všemu hned věřit.

To mi připadá jako typický Fejkův fórek na rozloučenou: pro Bobka kalendář plný bobků. A ještě možná se špatnými rozměry.
Petr Fejk, když připravoval kalendář s bobky, ještě netušil, kdo vyhraje konkurs. Takže je jasné, že svět je řízen ze zákulisí silami, které všechno vědí předem. Ale vážně: myslím, že to byla vtipná kampaň, ale současně rozumím těm, kterých se dotklo, že jako poděkování za sponzorský příspěvek dostali kalendář s trusem. Tedy se omlouvám a současně slibuji, že příští rok bude kalendář bez bobků. Jakože se Bobek jmenuju.

Agresivní marketing ála Fejk bude součástí i vaší strategie?
Pokud to dokážu, tak bych se rád v té agresivitě a hlavně v účinnosti marketingu Petrovi Fejkovi vyrovnal.

Rozhovor Barbory Tachecí s novým ředitelem pražské ZOO Miroslavem Bobkem.

Zlí jazykové po odchodu Petra Fejka začali říkat, že mu na marketingu i své osoby záleželo víc než na zvířatech – nabyl jste podobný pocit?
Petr Fejk tam už v tuto dobu není tři měsíce, tak nevím. Ale narazil jsem na případy, kdy zvířata nebyla v takové pohodě, v jaké být mohla. Lachtaninec, kde jsou problémy s filtrací vody, je asi nejpodstatnější.

Nespokojenost některých zaměstnanců s bývalým ředitelem byla jen logická reakce několika remcalů na autoritativního šéfa nebo je za tím něco víc?
Mám dojem, že tohle má hlubší kořeny: dlouhodobější neshody v pojímání toho, co je zoologická zahrada. Obdivuju Petra Fejka, že přesto, že tam byl tento dlouhodobý koncepční spor, dokázal se svými zásadními oponenty dlouhá léta spolupracovat. A vyvřelo to ven vlastně až po jeho odchodu.

Myslíte, že se těmto sporům vyhnete?
Vždycky máte oponenty. Nechci se v tom hrabat, ale já na rozdíl od Petra Fejka přicházím jako člověk, který pracoval se zvířaty a moje výchozí pozice je tím jiná.

Jak vás zaměstnanci přivítali – s nadějí nebo spíš strachem?
Mám pocit, že ze strany lidí, kteří pracují se zvířaty, to bylo spíš s tou nadějí. U managementu si to netroufám odhadnout, ale překvapilo by mě, kdyby tam nebyly obavy, protože se logicky čeká, že nový šéf si postaví nový tým.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Redaktoři ČT nesmí být očividně nositeli politických postojů, řekl Zaorálek

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD řekl, že za spory o výroční zprávy České televize se ve skutečnosti skrývá něco...

Benzinka slouží jako překladiště pacientů, podle starostů je to nedůstojné

S jedním přestupem, nebo přesněji řečeno s přeložením ze sanitky do sanitky na benzinové pumpě na výpadovce z Chřibské,...

Nejčastější jména dětí jsou Eliška a Jakub, narodili se i Šanel či Loki

Nejčastější jména, která rodiče dávají svým dětem, jsou nadále Eliška a Jakub. Vyplývá to z údajů Českého statistického...

Hladina podzemních vod se oproti loňsku zvedla, stále je však pod normálem

Stav podzemních vod v ČR byl v září oproti loňskému roku příznivější. Na čtvrtině území se podle Českého...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz