Stropnický prosadil šéfa vojenské policie, kterého nechtěl generál Pavel

  9:42aktualizováno  9:58
Ministr obrany Martin Stropnický napodruhé ve sněmovním branném výboru uspěl s projednáním nástupu Pavla Kříže do čela vojenské policie. Zamýšlený krok v minulosti kritizoval tehdejší náčelník generálního štábu Petr Pavel. Projednání stačí k tomu, aby Stropnický Kříže jmenoval.

Ministr obrany Martin Stropnický se kvůli Pavlu Křížovi dostal do ostrého sporu s někdejším náčelníkem generálního štábu Petrem Pavlem. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Dva členové branného výboru, Ivan Gabal z KDU-ČSL a Marek Ženíšek z TOP 09, hlasovali proti programu schůze výboru, v němž bylo projednání Křížova jména klíčovým bodem. Devět dalších přítomných členů výboru program podpořilo.

Druhé jednání o Křížovi

Výbor se k projednání návrhu na jmenování nového náčelníka vojenské policie po končícím Milanu Schulcovi sešel už podruhé. V lednu ministr Stropnický návrh před projednáním z výboru stáhl. Právě projednání (není nezbytný souhlas) v branném výboru je zákonnou podmínkou pro to, aby ministr mohl výměnu v čele vojenské policie uskutečnit.

Výhrady ke Křížovi se týkaly zejména věku, nízkých zkušeností a principů současného kariérního řádu. „Nezdá se nám vhodné, aby se někdo v 36 letech stal šéfem vojenské policie. Aby byl jmenován člověk, který vedl právní oddělení o pár lidech, aby člověk bez zkušeností z misí velel bojovému útvaru. Schválili jsme určité principy kariérního řádu, teď máme hlasovat o tom, že se ty principy budou porušovat,“ prohlásil na jednání Gabal.

Rovněž podle Ženíška se nezměnily podmínky, kvůli nimž byl v lednu návrh na projednání Kříže z výboru stažen. Gabal poté z výboru odešel na jiné jednání.

„Klíčovou osou diskuse je, že ministr vůbec nevzal v úvahu výhrady tehdejšího náčelníka generálního štábu,“ řekl iDNES.cz Gabal. Generál Pavel například před časem upozornil, že dle odsouhlaseného kariérního řádu má šéf vojenské policie být alespoň generálmajorem, což je šarže o tři stupně vyšší, a naznačil, že výběr Kříže může být chápán jako protekce.

Že není plukovníkem? Bude povýšen, řekl Stropnický

Ministr obrany Martin Stropnický uvedl, že výběr Kříže je jeho odpovědností, kterou je připraven nést. „Je mu 37 let, když věk vynášíme jako argumentační kartu, buďme přesní. Že nebyl na misi, není pravda, byl šest měsíců v Afghánistánu. Je ale pravda, že jsem porušil nepsaný zvyk, který říkal, že generální štáb navrhne kandidáty a ministr jednoho z nich vybere,“ prohlásil.

Stropnický poté dodal, že Kříž je nyní sice „jen“ podplukovníkem, ale okamžikem jmenování bude povýšen na plukovníka. Nový náčelník generálního štábu Josef Bečvář, sám bývalý šéf vojenské policie, proti jmenování Kříže zásadní námitky nemá. Liší se tak od svého předchůdce ve funkci Petra Pavla. „Setkal jsem se s podplukovníkem Křížem, působí erudovaným dojmem, ví, co chce s vojenskou policií dělat. Po této stránce má jasno. Pokud se týká velitelské praxe, ta trochu chybí, nějaký rok navíc by byl vhodný,“ připustil.

Podotkl nicméně, že on sám také nastoupil na post náčelníka vojenské policie z pozice devětatřicetiletého podplukovníka.

Kdo je Pavel Kříž

Podplukovník Pavel Kříž (nar. 1978) je absolventem Právnické fakulty ZČU v Plzni a postgraduálního studia na univerzitě v německém Greifswaldu se zaměřením na trestní právo. Pracoval u německého soudu a v advokacii. Příslušníkem Vojenské policie je devět let, aktuálně vykonává funkci náčelníka právní služby. Během vojenské kariéry úspěšně absolvoval americkou školu JAG ve Virginii a zúčastnil se mise v Afghánistánu.

Zdroj: Ministerstvo obrany

„Chápu vojenskou policii jako službu a servis ozbrojeným silám, zejména armádě. Zaměřím se na zlepšení potírání trestné činnosti. Nesmíme zapomenout na prevenci a na zvýšení erudice, odborné a praktické připravenosti vojenských policistů,“ uvedl po projednání Kříž.

Usnesení výboru nakonec podpořilo deset přítomných poslanců včetně Ženíška. Ten pak podotkl, že hlasoval pro, neboť výbor usnesením pouze konstatoval, že bod projednal, nikoliv že se jmenováním souhlasí.

„Podplukovník Kříž se jeví jako inteligentní a schopný muž, nemám proti němu osobní námitky, ale jde mi o princip. Kvůli tomu se kariérní řád dělal, aby se takovéto případy neděly. Překvapuje mě, že z úst lidí, kteří se podíleli na přípravě kariérního řádu, slyšíme, že žádný atak na kariérní řád tu není,“ komentoval Ženíšek to, že se Kříž v 37 letech stane náčelníkem důležité složky ozbrojených sil s hodností plukovníka.

Dodržíme-li pravidla, Kříž jmenován nebude, říkal dříve Pavel

V lednu ministr obrany Stropnický z jednání výboru návrh na jmenování Pavla Kříže stáhl. Tehdy proti návrhu výrazně kriticky vystoupil tehdejší náčelník generálního štábu Petr Pavel.

„Pokud by ministr obrany bral tuto volbu vážně, pak by sám popřel jakékoliv zásady kariérního růstu a dal by všem lidem v uniformě najevo, že pravidla jsou tu jen pro ty, kdo nemají možnost si je ohnout podle vlastní potřeby,“ uvedl tehdy Pavel v deníku Právo.

Generálův tehdejší spor s ministrem obrany Stropnickým eskaloval až k Pavlovu náznaku, že požádá o odvolání z funkce. Nakonec tak neučinil a post náčelníka generálního štábu opustil z důvodu nástupu do prestižní funkce předsedy Vojenského výboru NATO.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Česko bude pomáhat v řešení migrace, řekl Petříček. Kvóty však odmítá

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se Česko chce podílet na společném evropském řešení migrace. Uvedl, že...

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Zřizování škol je třeba regulovat, říká ústavní soud. Návrh senátorů zamítl

Ilustrační snímek

Ústavní soud ve středu zamítl návrh skupiny osmnácti pravicových senátorů na zrušení části školského zákona. Je to...

Prodej domu 3+1, 4+1, Lipník nad Bečvou
Prodej domu 3+1, 4+1, Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou - Lipník nad Bečvou I-Město, okres Přerov
2 280 000 Kč

Najdete na iDNES.cz