Středa 27. ledna 2021, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. ledna 2021 Ingrid

Pachatel vážného trestného činu už nemá mít šanci na azyl, slibuje vnitro

  19:08
Připravovaná novela azylového zákona, na které pracuje ministerstvo vnitra v čele s Janem Hamáčkem, budí smíšené pocity. Tento týden před ní varovala strana Václava Klause mladšího Trikolóra. Novelu stačil zkritizovat i šéf SPD Tomio Okamura. Úprava legislativy však rozšiřuje důvody pro neudělení azylu.

Předseda ČSSD Jan Hamáček. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Novela přináší v zásadě tři hlavní změny. Kromě nového druhu zrychleného azylového řízení, které bude vláda spouštět v případě migračního tlaku spolu s případným znovuzavedením kontrol na vnitřních hranicích, rozšiřuje i důvody pro vyloučení z azylového řízení, a to kvůli spáchání vážného trestného činu a ohrožení bezpečnosti státu.

Reakce na situaci v roce 2015

V případě migračního tlaku by podle návrhu bylo azylové řízení zkráceno na 30 dní, a to včetně soudního přezkumu. O zvláštní situaci musí rozhodnout vláda. Zkrácené řízení by pak bylo možné použít pouze v případech znovuzavedení hraničních kontrol. 

V současné době zákon funguje tak, že i když žadatel spáchá trestný čin, pořád ještě může azyl dostat. Nově by ho ale z řízení rovnou vyloučili a po uklidnění situace v jeho rodné zemi by jej poslali hned zpátky. 

To má zaručit takzvaný institut strpění. Prohřešky a trestné činy žadatelů o azyl v Česku se ovšem stávají pouze výjimečně.

„Novela znamená zásadní zrychlení návratu migrantů do jejich zemí poté, kdy se tamější situace uklidní. Strpěné osoby bude možné navracet hned, nemusí se řešit odejmutí statutu azylanta, které by se mohlo protáhnout na roky,“ uvedl ministra vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

Institut strpění přitom v azylovém řízení již existuje. Jen se využívá převážně u lidí, kteří nemohou Česko opustit kvůli svému zdravotnímu stavu.

Poslední velkou změnou je přezkumné soudní řízení, které je v současné době zdlouhavé. „Novela se proto snaží zpružnit postup soudu během zkoumání postupu a v některých situacích jej omezit pouze na přezkum krajským soudem – tedy omezit tím další ověřování Nejvyšším správním soudem,“ okomentovala mluvčí vnitra Hana Malá. Podle ní tak bude možné rychleji vracet neúspěšné žadatele, kteří azylový systém pouze zneužívají.

Důvodem novely je reakce na květnový rozsudek Soudního dvora Evropské unie, na který se český Nejvyšší správní soud obrátil kvůli řízení s recidivistou z Čečenska. Nebyl si jistý, zda odebrání mezinárodní ochrany v případě spáchání zločinu je v souladu s Ženevskou úmluvou o uprchlících.

Soudní dvůr EU jen potvrdil, že odebrání azylu je možné, uvedl také, že je možné kvůli spáchání závažného trestného činu právní ochranu neudělit. Místo toho lze využít strpění. 

V České republice žádá o azyl velký počet cizinců z bezpečných zemí, které podmínky pro získání ochrany nesplňují, proto je i výsledný počet udělených azylů poměrně nízký.

Podle ředitelky odboru azylové a migrační politiky Pavly Novotné zhruba třetina žadatelů o právní ochranu v Česku pochází od lidí ze zemí, se kterými má Evropská unie bezvízový styk. Nejvíce je Ukrajinců a Gruzínců. Velkou skupinu tvoří také žadatelé z dalších postsovětských republik, které doposud sice bezvízový styk nemají, ale nejsou nebezpečné.

V roce 2017 Česko ze 1450 žádostí udělilo 27 azylů a 118 doplňkových ochran. V loňském roce ze 1 702 žádostí udělilo 47 azylů a 118 doplňkových ochran. K 31. prosinci loňského roku se na území Česka pohybovalo 928 lidí se statusem azylanta. 

Podle dat Eurostatu je Česko v rámci Evropské unie velmi přísným udělovačem mezinárodní ochrany. Šance na získání azylu či doplňkové ochrany v celé EU je třikrát vyšší než u nás. Například sousední Rakousko v loňském roce udělilo mezinárodní ochranu téměř 21 tisícům lidí.

Změny, které přináší novela

Změny, které přináší novela

Ministerstvo nyní čeká, jak se v rámci připomínkového řízení postaví k jejich návrhu ostatní instituce. Na připomínky mají instituce čas do konce října.

Kritika ze strany Trikolóry i SPD

Strana Václava Klause mladšího Trikolóra minulý týden v reakci na zákon uvedla, že chystané rozšíření standardu strpění neumožní ani v případě nebezpečných migrantů jejich vyhoštění. 

Mezinárodní ochrana je pojem, který český zákon o azylu používá ke společnému označení azylu a doplňkové ochrany. Ochrana se uděluje cizincům, kteří se nacházejí na území Česka a nemohou se vrátit do vlasti. 

Důvody k udělení azylu jsou: pronásledování za uplatňování politických práv a svobod z důvodu rasy, pohlaví, náboženství, národnosti nebo pro zastávání určitých politických názorů.

Dalším důvodem udělení mezinárodní ochrany je sloučení s rodinným příslušníkem (manželem, nezletilým dítětem nebo v případě nezletilého dítěte s rodičem), kterému již byl azyl udělen.

Posledním důvodem k udělení azylu jsou takzvané humanitární důvody. Na humanitární azyl není právní nárok a je čistě na uvážení ministerstva vnitra, komu jej udělí a z jakých důvodů.

Ozval se i šéf SPD Tomio Okamura. Ten na svém Facebooku uvedl: „Musíme zavést institut dočasného strpění. To znamená nemožnost okamžitě vyhostit migranta, který nemá, nebo pozbyl nárok na azyl. Fakticky na našem území bude zůstávat každý migrant včetně zločinců, který se k nám dostane,“ napsal.

Jeho pocity ohledně změny legislativy pak uklidňoval v otevřeném dopise sám Hamáček. „Vítám Váš zájem o legislativní návrhy připravované Ministerstvem vnitra, především o novelu azylového zákona. S překvapením jsem však podle Vašich reakcí na sociálních sítích zjistil, že jste špatně pochopil cíle této legislativní změny,“ napsal.

„Pro migranty to znamená mnohem tvrdší podmínky, protože strpění, které existuje v našem právním řádu už celých 20 let, a nejedná se tedy o žádnou novinku, jak se zcela mylně snažíte prezentovat. (...) Vždy jsem se domníval, že SPD nesouhlasí s tím, aby zločinci dostávali azyl. Tento zákon udělení azylu zločincům znemožňuje, nechápu proto Váš nesouhlas,“ dodal Hamáček s tím, že novela se rozhodně netýká nelegálních migrantů, kteří nemají nárok na mezinárodní ochranu a musí se do své země vrátit tak jako tak. 

Autor:

Kvóty na potraviny jsou voláním o pomoc, říká šéf Agrární komory

  • Nejčtenější

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Hnilička se kvůli oslavě vzdá mandátu poslance. Faltýnek tomu unikl

Milan Hnilička kvůli účasti na oslavě v hotelu rezignuje na mandát poslance. O setrvání ve své další funkci vládního...

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nouzový stav pokračuje až do 14. února, ve Sněmovně prošel návrh KSČM

Poslanci kývli na prodloužení nouzového stavu do 14. února, vládě opět pomohla KSČM. Před hlasováním šéf poslaneckého...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Žvýkačkové testy? Geniální, přiznal Havlíček. Mohou být lístkem na fotbal

Budou se v Česku k testu na koronavirus používat nově i tzv. žvýkačkové testy? Ministr průmyslu a dopravy Karel...

Britská mutace koronaviru je už v šesti krajích, potvrdil zdravotní ústav

Britská mutace koronaviru se v České republice potvrdila zatím podle Státního zdravotního ústavu v šesti krajích, v...

Vyšší plat učitelů bude garantovat zákon, nebude nutné pedagogické vzdělání

Přímý přenos Na středních školách a na druhém stupni základních škol budou moci až tři roky učit i odborníci bez pedagogického...

Šlachta si na hnutí Přísaha vzal půjčku. Založil jsem ho s kamarádem, řekl

Bývalý šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta založil nové hnutí Přísaha. „Vždy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...