Ženy netouží jít do vysokých pater politiky a žádné kvóty to nespraví, tvrdí Mirek Topolánek.

Ženy netouží jít do vysokých pater politiky a žádné kvóty to nespraví, tvrdí Mirek Topolánek. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Nové vize ODS bude chystat pánský klub. Topolánek místo pro ženy nenašel

  • 276
Třiadvacet politiků ODS bude zodpovídat za přípravu stranických vizí pro příští desetiletí. Až na Danielu Filipiovou je to ryze pánský klub. Mirek Topolánek tvrdí, že o vysokou politiku ženy nestojí. "Klika kolem pana předsedy je tam nepustí," opáčila mu místopředsedkyně Sněmovny za ODS Miroslava Němcová.

Tým, který dnes představil předseda ODS, se podle něj nedá označit za stínovou vládu. "My tak trochu jsme i nejsme v opozici, takže to složení neodpovídá resortům, ale jednotlivým tématickým oblastem," řekl dnes Topolánek na tiskové konferenci občanských demokratů.

Zároveň na dotaz iDNES.cz, co o ODS vypovídá to, že v tomto týmu je jen jedna žena, exministryně zdravotnictví Daniela Filipiová, Topolánek odvětil: "Záležitost žen v politice je nepříjemný problém. Je to škoda nejen pro ODS, ale i pro celou politiku. Máme i úspěšné starostky, ale ženy netouží jít do vysokých pater politiky a dodávám, že žádné kvóty to nespraví," prohlásil předseda ODS.

Němcová: Za absenci žen může Topolánek

S předsedou ODS ale kategoricky nesouhlasí místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, která byla dříve stínovou ministryní kultury a do nového Topolánkova týmu se nedostala zjevně proto, že ho nepovažuje za dobrého předsedu.

"ODS docela poškozuje, že se neprezentuje i svými úspěšnými poslankyněmi a senátorkami. Pana předsedu na to dlouhodobě upozorňuji, ale záměrně to nechce slyšet," řekla iDNES.cz Němcová. Není podle ní pravda, že by ženy v ODS nechtěly do vyšších pozic. "Klika kolem pana předsedy je tam ale nepustí," uvedla Němcová.

Místopředseda ODS Ivan Langer se dnes absenci žen v týmu odpovídajícím za přípravu vizí strany snažil zlehčit. "Nemáme jenom Danielu, máme i Petrušku," řekl Langer, sám garant pro oblast bezpečnostní politiky. Jeho kolega, poslanec Daniel Petruška, povede debatu na téma rozvoj regionů.

Vozíčkářka Daniela Filipiová, který byla krátce také ministryni zdravotnictví v Topolánkově vládě, má vést diskusi o tolerantní společnosti. O zdravotnická témata se místo ní podělí její předchůdce, exministr Tomáš Julínek, a náměstek z resortu zdravotnictví Marek Šnajdr.

Topolánek dnes konstatoval, že kvůli denním problémům a často nevýznamným sporům chybí v české politice po dvaceti letech demokracie výhled dál do budoucnosti. Právě s tím mají garanti třiadvaceti témat, kteří budou chystat vizi 2020, bojovat.

Z dalších jmen v týmu Vize 2020 lze jmenovat třeba zpochybněného doktora práv Marka Bendu, který má na starosti oblast ústavních změn. - čtěte také Vedení plzeňské univerzity navrhne, aby poslanec Benda přišel o titul

ČLENOVÉ tÝMU ods vize 2020

Ivan Langer (garant tématu Svoboda a bezpečí), Pavel Blažek /Ochrana soukromí), Marek Benda (Ústavní reformy), Daniela Filipiová (Tolerantní společnost), Zdeněk Zajíček (Efektivní stát), Jan Zahradil (ODS - reformní strana v EU), Juraj Chmiel (ČR v globálním světě), Jan Vidím (Obrana vlasti), Alexandr Vondra (Češi v Evropě), Petr Bendl (Moderní doprava), Pavel Drobil (Ekonomika a podnikání), Martin Říman (Inovace a konkurenceschopnost), Petr Gandalovič (Moderní zemědělství, Daniel Petruška (Rozvoj regionů), David Vodrážka (Životní prostředí), Radim Zika (Rozvoj venkova), Walter Bartoš (Vzdělání - cesta k úspěchu), Jiří Pospíšil (Věda a výzkum), Petr Tluchoř (Kultura a média), Petr Nečas (Moderní sociální systém), Tomáš Julínek (Dlouhodobý rozvoj zdravotnictví), Martin Kocourek (Zdravé veřejné finance), Marek Šnajdr (Reforma zdravotnictví a financování)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video